3414
Prikaza
6
Komentara
SLAVONSKI BROD - U Slavonskom Brodu, za razliku od rubnih istočnih dijelova naše županije pa dalje prema krajnjem istoku Hrvatske, gdje ju često susrećemo ispred kuća i u dvorištima,albicija je relativno rijetka, a većih stabala svega je par. Najveće sam zapazio na Budainci, a na fotografijama, uz članak, su dva stabla. Jedno je, ispred svoje kuće, posadio Ivan Rudec, a drugo, ispred svoje terase na Hebrangu, autor ovih fotografija.
Prozračnu, okruglastu krošnju čine dugi, perasto složeni listovi, nalik na listove mimoze. Cvate gotovo cijelo ljeto, od početka srpnja do kraja rujna. Cvjetovi su skupljeni u izvanredno atraktivne svilenkaste, mirisne, ružičasto bijele cvatove, promjera tri do četiri centimetra.
Usprkos svojem tropskom izgledu, ova vrsta je zapravo vrlo izdržljiva, tako da u našem podneblju podnosi dosta niske zimske temperature, ali je poželjno saditi je na mjestima zaštićenim od mraza. Raste na skoro svim tipovima zemljišta, osim ekstremno kiselih ili lužnatih, čak i na veoma siromašnim, kakvo je pjeskovito, do zbijenih ilovastih. Prija joj umjereno vlažna do vlažna klima, ali izuzetno dobro podnosi ljetne žege, pa je veoma zahvalna za sadnju u izgrađenim gradskim područjima, gdje se tijekom vrelih ljetnih dana javlja reflektirajuće zračenje od zgrada i zastora (velike kamene, asfaltirane, naročito betonske površine), u kakvim uvjetima većina drugih vrsta pati. Također je otporna na vjetar i onečišćen zrak. Najbolje raste i najobilnije cvate na sunčanim položajima, ali podnosi i blagu zasjenjenost. U starosti je osjetljiva na gljivične bolesti i lako strada, ali obzirom na veliku brzinu rasta, ponovo posađena mlada biljka vrlo brzo će je zamijeniti.
Obzirom na cjelokupni izgled i dugo razdoblje cvatnje ova prelijepa vrsta idealna je za pojedinačnu sadnju na travnjacima, a krošnja propušta dovoljno svjetlosti pa trava nesmetano raste tik uz stablo. Također je pravi izbor za postizanje efekta tropskog ili primorskog vrta (npr. oko bazena). Odličan je izbor za male ali i za krovne vrtove i, obzirom na veliku tolerantnost prema nepovoljnim uvjetima, potpuno izgrađene prostore gradskih jezgra.
Jedan od razloga slabijoj zastupljenosti ovog prekrasnog i dugocvatućeg stabla u gradskoj hortikulturi možda je i relativno visoka cijena dobro formiranih sadnica, koja se kreće od par stotina do, one najskuplje, i tisuću kuna.