1551
Prikaza
5
Komentara
Bit demokracije je da se svakom omogući pravo da slobodno iznese svoje mišljenje, bez kazne za izrečeno. Temelji se u velikoj mjeri na poznatoj rečenici François Voltaire: "Ja se ne slažem niti s jednom riječi koju si izgovorio, ali ću do smrti braniti tvoje pravo da ih izgovoriš."
Samo po sebi je razumljivo da mišljenje mora biti temeljeno na koliko-toliko realnim činjenicama. U našem obliku demokracije zaboravili smo na to. Svjedoci smo trovanja javne scene, pod krinkom slobode mišljenja, na upitnim činjenicama, često na razini da je "Zemlja ravna ploča". Mišljenja, koja se mogu svesti na poznati vic, kada Jura pita Štefa, kaj on misli – je Zemlja okrugla ili je ravna ploča. Štef odgovori: "Ja mislim da da". Jura odgovora: "Mislim da imaš prav".
Siromaštvo kao uzrok zagađenja
Slavonski Brod je dobar primjer kako je, što se tiče zagađenja zraka "Zemlja ravna ploča". Svake zime, a evo i ove, svekoliko pučanstvo se plaši zagađenjem zraka i prstom ukazuje na rafineriju preko Save. Doprinos zagađenju zraka iz rafinerije postoji, ali je zanemariv u odnosu na promet i posebno kućna ložišta, u kojima se često (zbog siromaštva) loži sve i sva. Ne mogu vjerovati da to razni "zeleni integrali" i lokalni političari ne znaju? Pa nije valjda svo znanje pobjeglo iz grada koji ima sveučilište, a zbog "Đure Đakovića" iznadprosječan udio tehnički obrazovanog kadra.
Zašto se redovno dozvoljava "bau-bau" sa zagađenjem zraka, koje (ne)dolazi peko Save? Zar u Slavonskom Brodu nema nikoga da razumije rezultate mjerenja na čak dvije mjerne stanice? Pogledajte što se to može vidjeti iz rezultata praćenja čestica, onih većih PM10 i onih manjih PM2,5.
Zrak je, što se tiče zagađenosti većim česticama, očito čist preko ljeta. Rezultati su slični i kad rafinerija radi i kada ne radi. Nema prekoračenja graničnih vrijednosti. Što se to ne događa u Slavonskom Brodu preko ljeta? Točno, nema kućnih ložišta, nema posipanja prometnica smjesom pijeska i soli.
Zaključak dobre domaćice
Svaka dobra domaćica može zaključiti, kako onečišćenje česticama, a i s drugim tvarima, nema previše veze s radom rafinerije iz susjedstva. Baš je ova godina najbolji primjer za to, jer rafinerija već dugo ne radi, a zagađenje isto kao i da radi.
Svaka dobra domaćica zna da su najvažniji izvori čestica promet, grijanje i industrija. Ako nema znanja u Slavonskom Brodu, kod nas se još uvijek zna, da su visoke koncentracije (lebdećih) čestica, što je trenutni problem u Slavonskom Brodu, česte. Naročito sredinom zimskog perioda, s dnevnim maksimalnim vrijednostima u rano jutro i večer.
Ovim putem ponavljam savjet stanovnicima Slavonskog Broda i uvaženim saborskim zastupnicima dan još 2016. godine:
Molim ministra Ćorića, da nađe nekoga u ministarstvu tko razumije probleme zagađenosti zraka, kome je jasno da je 1+1=2. Taj neka svaki puta, kada se grijeh za zagađenost zraka traži preko Save, zaustavi dopise, posebno pritužbe. I ove godine su išli dopisi preko Save, a rafinerija ne radi. Smiju nam se, a na prijetnje odmahuju rukom, jer nemaju veze s realnošću. Možda ne bi škodila i manja poduka za one najglasnije. Iznošenje mišljenja na temelju činjenica "Zemlja je ravna ploča" ima poguban utjecaj na psihičko stanje svekolikog pučanstva i na put društva u siromaštvo.
Bude @peterTDJ detektirao odakle dolazi zagađenje samo sato sad ne radi rafinerija pa ce biti problem.
Ovo što dr Viktor Simončić piše nije ni kukanje, ni protestiranje. To je jedno neutemeljeno mišljenje ‘stručnjaka’ kontra svih dosadašnjih napora i borbi Brođana za čist zrak! Dok je onečišćenje brodskog zraka i sada zabrinjavajuće(!) mi slušamo staru DHMZ-ovu priču... Prikaži sve o glavnim izvorima onečišćenja. A oni su: “mala kućna ložišta i cestovni promet”! Pa su to nedavno dušno ponavljali kao 'borbenu’ svi od Ministarstva, preko HZJZ i DHMZ, sve do Gradskog odbora HDZ-a! Što “nije pošteno i nije moralno prema Brođanima. Brođani imaju pravo na čisti zrak i zdrav život!”
PeterTDJ@ . . ovdje postoje dvije strane: grad i građani grada Slavonskog Broda s jedne strane i ministarstvo okoliša s druge strane. Grad nema stručnjake za okoliš koji bi se bavili zagađenjima općenito i nema odgovarajuće naprave koje bi bile... Prikaži sve u stanju nepobitno utvrditi tko je zagađivač i u kojoj mjeri...Ostaje onda ona druga strana koja ima sve što što grad nema...Ali, ta druga strana ne želi analizirati PM čestice kako bi se otkrilo tko je zagađivač i u kojoj mjeri. Kako bi onda i nešto drugo učinili, ako ne žele riješiti jednostavne stvari? To potvrđuje odgovor ministarstva na dopis grada koji im je upućen prije tridesetak dana...Odgovorili su da neće analizirati kemijski sastav PM čestica...Jednostavnije rečeno i što svi razumijemo, rekoše nam:... tko vas je*e. Nama ostaje jedino kukati i protestirati.
Skoro mjesec dana star članak. Nakon njegove objave više puta sam odgovorio dr. Simončiču povodom njegovih netočnih navoda. Evo prvi od tih: Nažalost dr Viktor Simončič samo je djelomično u pravu, u onom dijelu gdje govori da Brođani sami ‘proizvode’... Prikaži sve’ onečišćenje. No on dugo – dugo negira utjecaj Rafinerije na brodski zrak, kada ta Rafinerija je manje od 2 km od centra Slavonskog Broda (faktički lokalni zagađivač). Nadalje, kada Rafinerija radi sa tehnologijom iz 1967.g. i nikada nije postigla rentabilnost od 60%. Negdje se govori od 53-54%!!! Još o njegovu neinformiranost bih svrstao kako po službenoj izjavi iz RNB, Rafinerija se grije (možda još i pola Bos. Broda) putem (jednog od tri nova) kotla kapaciteta 17 MWh… Inače po dopisu iz RNB stoji da je za grijanje prosječan kapacitet proizvodnje pare se kretao (krajem prošle godine) od 10 tona/h! Naši stručnjaci na osnovi tih parametara pretpostavljaju da je potrebna količina mazuta za grijanje Rafinerije može biti najmanje, koliku je (najveća) kotlovnica u Slavonskom Brodu na Naselju Slavonija I trošila prije plinofikacije, 2012.g.! Govorimo o mazutu za loženje, a ne o OTPADNOM MAZUTU, što se u Rafineriji koristi! A to u procjeni može biti godišnje i više od 10, a možda 15 tisuće tona! Matematika je egzastna nauka! Kada budem imao točan izračun javljam vam se. Inače za vrijeme dok je Rafinerija imala preradu nafte (koja je kretala od milijun tona!) potrošnja OTPADNOG MAZUTA, po stručnim pretpostavkama se kretala i do 150 tisuće tone!