U Hrvatskoj nisu provođena sveobuhvatna istraživanja na relevantnom uzorku ispitanika kojima bi se pratilo ponašanje, interesi i životni stil tinejdžera na internetu.Sve to, ali i među djecom popularne taktike koje ona koriste kako bi roditeljima prikrili svoje nepodopštine, istražila je svjetski poznata tvrtka za računalnu sigurnost McAfee. U svojoj studiji 2012 Teen Internet Behavior iznijela je rezultate svojeg istraživanja a isti, u nedostatku domaćih, mogu, makar kao smjerokaz za razmišljanje poslužiti i roditeljima i djeci u Hrvatskoj.
Posebno je zabrinjavajući podatak iz ovog ispitivanja o dvadeset tri posto djece koja se osjećaju kao žrtve cyberbullyinga.
Što su otkrili? Čak sedamdeset posto promatranih tinejdžera na neki je način skrivalo to što radi online od svojih roditelja a na mreži provode dva sata više dnevno no što to većina roditelja misli. Iako ih većina više promatra što rade drugi, nego što objavljuju podatke o sebi (svoje fotografije i osobne podatke) oni koji, pak,objavljuju - čine to bez obzira na brojna upozorenja. Dvanaest posto njih misli da nije opasno sresti osobu koju su upoznali online.
Facebook je novo školsko igralište za nasilnike
Njih devedeset tri posto imalo je, na društvenim mrežama, pristup simuliranom nasilju, a čak šezdeset dva posto ispitanika svjedočilo je stvarnom nasilnom ponašanju na mreži.
Temama vezanim uz seks bilo je izloženo trideset šest posto, s tim što je među njima više djevojčica, nego dječaka, koje, uglavnom, zanimaju činjenice o spolno prenosivim bolestima i trudnoći, a trideset dva posto je surfalo po stranicama s golišavim ili pornografskim sadržajima.
Posebno
je zabrinjavajući podatak iz ovog ispitivanja o dvadeset tri posto djece koja se
osjećaju kao žrtve cyberbullyinga.
Manje od petnaest posto, od tisuću roditelja koji su anketirani, svjesno je da se
događaju takve stvari. Mnogi, među njima, imaju onaj poznati stav – ne bi moje
dijete ili moje dijete nije takvo, pa su uvjereni kako takve aktivnosti nemaju
veze s njihovom djecom. U McAffeu ovo
tumače manjim razumijevanjem i prihvaćanjem novih komunikacijskih tehnologija
od starijih, odnosno mlađe generacije se puno lakše i prirodnije koriste novim
tehnologijama.
Petnaest posto klinaca hakiralo je nečiji korisnički račun na društvenim mrežama, a svaki treći imao je pristup piratiziranim filmovima i glazbi. U tuđi elektroničku poštu provalilo ih je skoro devet posto.
Tinejdžeri aktivno zlorabe mrežu
Klinci nisu samo pasivni korisnici mogućnosti koje im pruža mreža. Petnaest posto njih hakiralo je nečiji korisnički račun na društvenim mrežama, a svaki treći imao je pristup piratiziranim filmovima i glazbi. U tuđi elektroničku poštu provalilo je skoro devet posto tinejdžera.
Pola je odgovore za školske testove našlo online, a čak sedamdeset sedam posto roditelja
izjavilo je da ih za to nije briga. Ipak, otprilike pola ispitanih roditelja softverski
nadziru svoju djecu na mreži, a četrdeset pet posto zna njihovo korisničko ime i lozinku
za pristup elektroničkoj pošti kao i
profilima svoje djece na društvenim mrežama.
Roditelji nisu skloni djecu kažnjavati oduzimanjem računala i prijenosnih
uređaja, a još ih manje, putem
odgovarajućih servisa, prate njihovo
kretanje.
Kako se klinci kriju od roditelja online?
Brisanje povijesti pretraživanja primjenjuje pedeset tri posto tinejdžera. Četrdeset šest posto ih, kad roditelj uđe u prostoriju, isključuje ili na programsku traku spušta preglednik. Poruke i videozapise skriva ili briše njih trideset četiri posto. Dvadeset tri posto tinejdžera laže, ili roditeljima prešućuje, pojedinosti o svojim online aktivnostima. Računalo, koje roditelji ne provjeravaju, koristi njih dvadeset tri posto. Dvadeset jedan posto koristi mobilni ineternet. Isto toliko tinejdžera koristi sigurnosne postavke kako bi sakrili sadržaj a jednak je postotak i onih koji surfaju tako da ne ostave traga. Tajne adrese elektroničke pošte ima ih petnaest posto a oko devet posto lažne profile na društvenim mrežama.
Izvor:businesswire.com
- Najnoviji
- Najstariji
-
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona. -
balkanforever04.08.2012. u 15:24
Cobanica rada fejsbuci kraj stada, Lajka, komentira, sebi momke bira...
- Prikaži sve komentare
-