Prva brodska kušaonica vina obitelji Stanić, Vinarija Sontacchi, Vinarija Galić u Kutjevu, Slavonski dućan u Novoj Gradišci, Seljačko domaćinstvo Opođe u Cerniku, oriovačko imanje Kemec, gdje je domaćin bila Udruga vinogradara i voćara Oriovac - ovogodišnje su postaje Vinobusa Radio Slavonije.
SLAVONSKI BROD - Subota je u Brodsko-posavskoj i Požeško-slavonskoj županiji bila rezervirana za još jedan tradicionalni Vinobus Radio Slavonije. Osamnaesti put zaredom, povodom blagdana svetog Vinka iliti Vinkova, putnici Vinobusa obišli su različite postaje.
- Prvi put me danas možete vidjeti sa čašom vina u ruci. Meni se to inače ne događa. No, to je veliki izazov i velika obveza. Nije to mala stvar. Zbog te časti i poštovanja prema ljudima koji rade jedan složen, zahtjevan i težak posao, priuštit ćemo si svi danas nazdraviti divnom kapljicom koju su njegovali i proizvodili tijekom cijele godine. Sretan sam i počašćen. - kazao je kum punoljetnog Vinobusa, Željko Burazović, županijski pročelnik.
U slavonskobrodskom naselju Kolonija, (prigodno) na Vinogradskoj cesti, domaćini su dočekali putnike Vinobusa.
Radio Slavonija
- Krajem prošle godine, supruga, sin, kćerka i ja zajedno smo otvorili malu kušaonu. Tendencija je da se to razvija u Slavonskom Brodu jer one postoje gdje god ima vinograda. Nadam se da će se priključiti još mladih vinara i da će Brod, kao nekad, postati prepoznatljiv po svojim vinima. Bila su cijenjena na bečkom dvoru, Mađarskoj, Austriji,... nadam se da će ljudi ponovno početi posjećivati grad i kupovati naša vina. Turistička smo zemlja pa bismo voljeli da vina odu i izvan našeg grada. S drugim kolegama vinarima pokušavam ući u brodsko brdo da napravimo vinsku cestu. Ova Vinogradska cesta trebala bi voditi prema njoj, a spuštala bi se u Podvinje. Sljedeći korak su ovakve kušaonice, ali u ambijentu vinograda. - kazao je
Milan Stanić iz prve brodske kušaonice vina koja je bila i prva postaja ovogodišnjeg Vinobusa.
Putovanje Vinobusom putnicima je omogućilo da se upoznaju i s jednom od najljepših priča o dugačkoj tradiciji vinarstva kutjevačkog kraja. Vinariju Sontacchi vode braća Antun i Krunoslav. Uz podrum kapaciteta 40 tisuća litara imaju i kušaonicu za 50 osoba. Najpoznatiji su po svom Kitokretu te starinskom načinu proizvodnje pjenušca Sontacchi Tomaso.
Radio Slavonija
- Brat i ja smo peta generija koja se bavi proizvodnjom vina. Sve je počeo moj šukundjed
Tomaso Sontacchi. Davne 1900. došao je u požeški kraj i tu je ostao. Započeo je raditi kod baruna Turkovića kao poslovođa u vinogradu gdje je najprije i živio kad se doselio. Kasnije je napravio kuću u sadašnjem centru Kutjeva, a prije je to bilo predgrađe. S godinama je postao upravitelj imanja u Hrnjevcu i do svoje smrti je radio za Turkovića. Moj pradjed Antun, njegov sin, bio je mesar, ali se nastavio baviti vinarstvom kao dodatnim poslom. Pravio je pet-šest tisuća litara vina godišnje. Ima zapisano da je to prodavao u Zagrebu. Vlakom iz Pleternice bačve su išle za Zagreb i vraćale se prazne. Djed je bio ekonom, radio je u Kombinatu u Kutjevu, ali je također proizvodio vino. Otac, pak, nije imao toliko vremena za vino pa je sve brzo prepustio nama. Brat također radi, a poslijepodne je u podrumu. - kazao je
Antun Sontacchi, kutjevački vinar.
Vinarija Galić u Kutjevu, Slavonski dućan u Novoj Gradišci, Seljačko domaćinstvo Opođe u Cerniku, imanje Kemec, gdje je domaćin bila Udruga vinogradara i voćara Oriovac - ostale su stanice koje je obišao Vinobus Radio Slavonije, čime je dokazao i pokazao kako vinogradarstvo i vinarstvo u dvjema slavonskim županijama nije i neće izumrijeti.
Radio Slavonija