Večeras je izabran nasljednik na Stolici koju je, povlačenjem u osamu, praznu ostavio papa u miru Benedikt XVI. Argentinac je talijanskog porijekla, kardinal Jorge Mario Bergoglio, redovnik Družbe Isusove, novim imenom Franjo I.
Papa Franjo I. prvi je papa isusovac, nakon tisuću godina prvi je papa koji nije Europljanin, prvi je iz Amerike, prvi je s Južne Hemisfere.
O izboru Argentinca nitko nije spekulirao
Ispunila se ona uzrečica koja kaže „Tko u konklave uđe kao papa, izađe kao kardinal" pa nije izabran nitko od „favorita" koje su isticali razni mediji širom svijeta, ali su se ispunila određena očekivanja pa je novi papa iz Latinske Amerike.
Zbog imena koje je, ugledajući se na ulogu i značaj Svetog Franje Asiškog u Crkvi, uzeo i činjenice što dolazi s kontinenta na kojem je ponikla takozvana „teologija oslobođenja" nije neutemeljena upitnost imena kao znaka. Ipak, radikalnijeg priklanjanja ulozi Crkve, kakvu bi htjeli neki južnoamerički biskupi i svećenici, sigurno biti neće jer poznavatelji ovog pape, koji je teološki vrlo obrazovan, za nj kažu da je vrlo kritičan prema „teologiji oslobođenja".
Jednostavnost kojom je iskomunicirao svoj prvi nastup s „balkona blagoslovâ" i ime siromašnog i jednostavnog Franje Bernardonea ili Franje Asiškog znakovito navješćuje mogućnost novog duha koji će s ovim papom prostrujati Crkvom.
Zanimljivo je to što se Papa nazočnima nije obratio s tradicionalnim „Hvaljen Isus i Marija!", nego s „Dobra večer!" Ni to vjerojatno nije slučajno, već sluti na širinu njegovog promišljanja i otvorenost prema svima, bez obzira na vjeru.
Kao kardinal Bergoglio, Papa Franjo I., bio je postao poznat zbog osobne poniznosti, doktrinarne konzervativnosti i opredjeljenje za socijalnu pravdu.
Isusovački um, franjevačka poniznost
Papa Franjo I. rođen je 17. listopada 1936. g. u Buenos Airesu u Argentini. Diplomirao je kemiju na sveučilištu u rodnom gradu, a nakon toga je studirao teologiju na učilištu u mjestu Villa Devoto. U Družbu Isusovu ušao je 11. ožujka 1958. Licencijat iz filozofije postigao je na Kolegiju Máximo San José u San Miguelu nakon čega je studirao književnost i psihologiju na Kolegiju Bezgrešne u Santa Feu i Kolegiju Pobjednika u Buenos Airesu. Teologiju je doktorirao u Njemačkoj. Za svećenika je zaređen 13. prosinca 1969. U nedostatku biskupa za katolike istočnog obreda, 28. veljače 1998. kada je postao i nadbiskup Buenos Airesa, imenovan je za njihovog ordinarija u Argentini. Kardinalsku čast dodijelio mu je Papa Ivan Pavao II na konzistoriju 21. veljače 2001.
Kao kardinal Bergoglio, Papa Franjo I., bio je postao poznat zbog osobne poniznosti, doktrinarne konzervativnosti i opredjeljenje za socijalnu pravdu. Jednostavan način života pridonio je glasu o njegovoj poniznosti. Živio je u malom stanu, a ne u rezidencijalnom bisupskom dvoru. biskupske rezidencije. Službenu limuzinu zamijenio je javnim prijevozom i, navodno, sam si je pripremao hranu.
"Muškarci i žene koji imaju homoseksualne težnje moraju biti prihvaćeni s poštovanjem, suosjećanjem i osjetljivosti te da svaki znak nepravedne diskriminacije prema njihovoj vezi treba izbjegavati."
Protiv svake diskriminacije
Poznati su njegovi stavovi o homoseksualnosti koji su potpuno identični službenom crkvenom stavu da i muškarce i žene koji imaju homoseksualne težnje moraju biti prihvaćeni s poštovanjem, suosjećanjem i osjetljivosti te da svaki znak nepravedne diskriminacije prema njihovoj vezi treba izbjegavati. Istospolne brakove, pak, smatra „pravim i strašnim antropološkim atavizmom" pa se 2010. godine snažno protivio odluci argentinske vlade o legalizaciji istospolnih brakova. Oštro je kritiziran od argentinske predsjednice Cristine Fernandez de Kirchner zbog izjave da je „usvajanje djece od strane homoseksualaca oblik diskriminacije djece".
Poticao je kler i laike u suprotstavljanju pobačaja i eutanazije. Korištenje kontracepcije podržava samo kao način sprječavanja širenja bolesti.
Je li dobar izbor?
Izbor Jorge Maria Bergoglia za rimskog biskupa i vrhovnog poglavara Katoličke crkve znakovit je, a vrijeme će pokazati koliko smo u pravu, jer u vrijeme posvemašnjeg relativizma, čvrsto je na pozicijama crkvenog nauka o temeljnim moralnim vrednotama. Također, u vrijeme gospodarske krize i socijalne nesigurnosti, koja sve više produbljuje jaz između malobrojnih enormno bogatih i „bezbrojnih" na rubu siromaštva i krajnje siromašnih, Crkvu će voditi osoba koja nema dilema oko uloge Crkve u takvoj situaciji. Ime koje je uzeo, ime je Svetog Franje Asiškog, iskrenog poštovatelja prirode i Božjih stvorenja, znakovito je i u vremenu katastrofičnih najava posljedica utjecaja nerazumnog iskorištavanja prirodnih resursa. Već prema ovim znakovima može se reći - ovo je papa za ovo vrijeme.
(Prema različitim dostupnim izvorima)- Najnoviji
- Najstariji
-
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona. -
Mile_Jerkovic16.03.2013. u 17:57
"Prazna jeka praznom zvonu, oleđeni vječnim ledom manastiri što ga lede, napitani tuđom mukom, vrijedni niti za klaonu - na svijet k svijetu ma stegnuli bočni remen, ma kroz škulje, ma ko i ja rad'je goli no obuti kao hulje." ~ Kamov
-
robro16.03.2013. u 15:50
Danas sam iz njegovih usta čuo obrazloženje imena Franjo....o siromašnoj crkvi kao idealu i pomoći siromašnima kao zadatku .... poštovani Papa Franjo molim se glavnom službujućem na nebesima da Vas poživi i pomogne u discipliniranju i pokoravanju razuzdane kurije koja... Prikaži sve je postala sama sebi svrhom kao i svaka birokracija na kugli zemaljskoj ........ jer i oni su samo LJUDI.
- Prikaži sve komentare
-