Izuzetni čovjek, Maksimilijan Kolbe, bio je poljski franjevac konventualac, utemeljitelj katoličke udruge „Vojska Bezgrešne”, junak Drugog svjetskog rata, katolički je svetac. Sav svoj redovnički život posvetio jevrlo aktivnom djelovanju protiv, početkom prošlog stoljeća sve agresivnijeg istupanja i sve raširenijeg utjecaja masonerije.
Kolbe nacistima: "Nitko na svijetu ne može promijeniti istine!"
Prvi je u Katoličkoj crkvi shvatio važnost medija pa je tiskao novine, osnivao radio postaje, formirao kazališta. Kada se 1919. iz Rima vratio u Poljsku, nije naišao na razumijevanje kod ostalih redovnika koji su ga smatrali zanesenjakom no – to ga nije smelo. U blizini Varšave 1927. godine počeo je graditi samostan Niepokalanow – Grad Bezgrešne u kojem je za samo deset godina poslije bilo čak osam stotina redovnika. Zapravo, samostan je bio tiskarsko - izdavačko poduzeće s najmodernijim strojevima a od mjesečnika, kojem su svi predviđali propast, već 1935. nastao je prvi poljski katolički dnevni list koji je, samo tri godine kasnije, imao je milijunsku nakladu.
Kolbe je Niepokalanow, gradnjom vlastite željezničke postaje, spojio s glavnom varšavskom prugom, pokrenuo je je radio-postaju, gradio pistu i hangare za 4 zrakoplova, započeo osnivanje katoličke filmske kuće...
Osnovao je podružnicu u Japanu u gradu Nagasakiju gdje je došao s četvoricom redovnika, bez novaca, bez znanja japanskog jezika, ali je uspio otvoriti tiskaru i objavljivao je katolički list. Imao je posjed izvan grada, tako da atomska bomba koja je pala na Nagasaki 1945. nije uništila posjed, ostao je čitav. Maksimilijan je planirao proširiti svoje djelovanje u Indiji i Polineziji te u Bejrutu u Libanonu izdavati novine na turskom, perzijskom, arapskom i židovskom jeziku, no dogodio se Drugi svjetski rat. Vratio se u Poljsku.
Nacisti su 9. rujna odveli redovnike iz Niepokolanowa u logor Amtitz, ali su ih pustili 8. prosinca na blagdan Bezgrješnog začeća. Maksimilijan je nastavio tiskati list na njemačkom jeziku. Kad je u jednom broju napisao: „Nitko na svijetu ne može promijeniti istine", nacisti su ga uhitili i odveli 10. veljače 1941. u varšavski zatvor Paviak. Zlostavljan je i pretučen.
Transportiran je u logor Auschwitz. Krajem srpnja 1941. pobjegao je jedan zarobljenik. Zapovijednik logora Fritzsch odredio je, da će desetorica umrijeti zbog toga. Izabrao je te ljude. Među njima je bio jedan mladi narednik Fran Gajownieczek, koji je molio za milost, jer ima ženu i djecu. Maksimilijan Kolbe ponudio se zamijeniti tog mladog narednika. Zapovijednik Fritzsch je pristao.
Maksimilijan je umro 14. kolovoza 1941. u predvečerje blagdana Velike Gospe, nakon trotjednie patnje, od injekcije fenola. Papa Ivan Pavao II. proglasio ga je svetim 10. listopada 1982. Spomendan mu je 14. kolovoza.
- Najnoviji
- Najstariji
-
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona. -