OSIJEK/SLAVONSKI BROD - Osobni stečaj u razvijenim zemljama je već uhodana stvar, no za Hrvate, očito, prevelika novost i prebolan rez. Dugo se "vagalo” koji model primijeniti, pa je odluka pala na slovenski, no struka u njemu pronalazi niz slabih točaka te upozorava kako nitko ne želi biti povjerenik za stečaj građana. Ministarstvo pravosuđa svojevremeno je stečajne upravitelje pozvalo da polože ispite za povjerenike, no interes, zbog delikatnosti i nezahvalnosti tog posla, izostaje. Dugogodišnji osječki stečajni upravitelj i odvjetnik Duško Zec kaže kako ih je sada – nula, piše Glas Slavonije.
Savjetovalište u Slavonskom Brodu zaprimilo je pet zahtjeva (dug 1,8 milijuna) za osobnim stečajem.
Radije bi otpis duga
Obveza im je da u roku kušnje (od 1 do 5 godina) financijski nadgledaju, odnosno preodgajaju građanina u osobnom bankrotu. Nakon više od pola godine primjene zakona i druge brojke su simbolične – zahtjev za pokretanje izvansudskih postupaka koji prethode samome postupku stečaja građana pred sudovima pri 21 Fininom savjetovalištu podnijelo je 512 građana i jedan obrtnik s ukupnim dugom od 197,2 milijuna kuna. Tim se postupkom želi postići nagodba između dužnika i vjerovnika kojih mora biti manje od 20, da dužnik ne duguje više od 100.000 kuna i da nad njim još nije pokrenut pred/stečajni postupak. Izvansudski postupak traje najduže 30 dana i iznimno se može produžiti za još toliko. Uz zahtjev za pokretanje postupka dužnik mora priložiti i popis svoje imovine te ukupnih neplaćenih obveza.
Ilustrativan se primjer nezainteresiranosti za osobni stečaj među najsiromašnijima, ljudima na financijskom rubu, nalazi u Centru za socijalnu skrb Đakovo, čija ravnateljica Dubravka Petrović kaže kako se dosad nitko od stranaka iz te skupine nije raspitivao za tu mogućnost.
– Niti je tko pitao, niti ga pokrenuo, iako smo dijelili promidžbene materijale Ministarstva. Više ih zanima hoće li biti nove mogućnosti otpisa duga - kaže Petrović.
Manjkavosti modela
Među 21 savjetovalištem Fine pet je slavonskih u kojima je zabilježeno 77 predmeta i dug od 44.300.000 kuna. Osijek je u samom vrhu, odmah iza Zagreba, s 50 zahtjeva i dugom od 19,5 milijuna kuna, slijedi Virovitica s 15 zahtjeva i dugom od 18,7 milijuna, savjetovalište u Slavonskom Brodu zaprimilo je pet zahtjeva (dug 1,8 milijuna), Vukovar četiri zahtjeva (dug 2,3 milijuna) i Požega s tri zahtjeva s dugom od 2 milijuna kuna. Slična je i klasifikacija po županijama – Osječko-baranjska je druga, iza Zagreba, Virovitička je na osmom, Brodsko-posavska na 16., Vukovarsko-srijemska na 17., a Požeško-slavonska na 19. mjestu. Simboličan je i ukupan broj potvrda o neuspjelom sklapanju izvansudskih sporazuma – 101 u cijeloj Hrvatskoj, u Slavoniji 21.
Za Duška Zeca skromni rezultati nisu iznenađenje, već odraz manjkavosti preuzetog modela u našoj praksi. Stečajni upravitelji u tvrtkama nisu istovremeno i povjerenici za stečaj potrošača, moraju položiti ispit za to, no ne otimaju se za ulogu povjerenika jer osjetljivim drže ulazak u tuđi privatni život i mijenjanje nečijih financijskih navika, a na što građanin u osobnom bankrotu mora biti spreman i u vremenu kušnje živjeti samo uz osnovne troškove. I Zec prima pozive građana koji se raspituju za stečaj potrošača.
– Dva djelatnika Općinskog suda u Osijeku išla su na edukaciju za stečaj potrošača i završila ju, spremni su za taj dio posla, nedostaju nam samo povjerenici koji trebaju biti nadležni da fizičkoj osobi odobravaju ili ne troškove - kaže Zec.
- Najnoviji
- Najstariji
-
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona. -