3167
Prikaza
0
Komentara
ANTWERPEN - Antwerpen, belgijski grad koji je dom jedne od najvažnijih i najvećih svjetskih luka, ujedno je i središte razvoja, posebice u pogledu održivog gospodarenja otpadom.
Tvrtka Isvag za gospodarenje otpadom već godinama od građana sakuplja otpad koji nije moguće reciklirati i pretvara ga u energiju.
- Građani Antwerpena Gradu plaćaju odvoz otpada. Recikliraju i odvajaju sve što se može odvojiti, ali uvijek ostane dio otpada koji nije moguće reciklirati. Tu uskačemo mi. Dovozimo otpad u tvornicu, spaljujemo ga i stvaramo energiju za kućanstva. - za SBplus kazao je Tom De Bruyckere, voditelj ISWA-ine (International Solid Waste Association) radne skupine za komunikacijska i društvena pitanja.
Energija od spaljivanja otpada koristi se za osiguravanje grijanja, tople vode i električne energije u više od 25 tisuća antverpenških kućanstva.
S obzirom na to da je u tijeku izgradnja još većeg i modernijeg postrojenja, u čijoj se neposrednoj blizini grade luksuzni stanovi, jasno je kako ovakav način spaljivanja otpada ne šteti okruženju. Tvornica će tako funkcionirati kao mreža grijanja u tom dijelu grada.
- Nema onečišćenja okoliša odnosno zraka dimom iz dimnjaka jer se nakon spaljivanja sva dim usisava pomoću ventilatora te se i on, na neki način, uništava. Pepeo je nusprodukt kojeg koristimo za izradu kocki za pločnike u Antwerpenu. Mali dio otpada nakon izgaranja, korištenja pepela i odvajanja metala pomoću magneta ipak ostaje jer ne postoji 'zero-waste' sustav. Kritičari smatraju kako spaljivanje nije dobro jer stvara osjećaj kod ljudi da ne moraju baš sav otpad odvajati. No, statistika pokazuje da se građani Antwerpena zbog toga nisu ulijenili. - kazao je Bruyckere i pojasnio kako Grad financira spaljivanje one količine otpada od koje je oduzet dio koji ipak ostaje otpad, a koji se odlaže u posebne rupe obložene kako bi bile zaštićene podzemne vode.
Antwerpen, grad s više od pola milijuna stanovnika, svaki dan u tvornicu otpremi 55 kamiona otpada koji je nemoguće reciklirati iz kućanstava i 25 kamiona istog takvog otpada, ali većih dimenzija. S druge strane, u Isvagu je zaposleno samo 55 radnika, a sve je prilično automatizirano. Zaposlenici su tu da kontroliraju različite faze procesa, čiji je dio i slavonskobrodski Đuro Đaković.
- Zastavu Hrvatske izvjesili smo ispred tvornice kako bismo vas dočekali, ali i u čast tvrtke bez čijih dijelova bismo puno teže radili. To je tvrtka Đuro Đaković iz Slavonskog Broda. Za nas su izradili dva 'boilera' koji se koriste za pretvorbu energije. Iz pare koja nastaje iz vrele vode stvaramo električnu energiju. - poručili su iz antverpenške tvrtke.
Činjenica da za 'Đuru' znaju i u Antwerpenu, dovoljno govori o potencijalu i (nekadašnjoj) važnosti pojedinih članica te slavonskobrodske grupacije.