IZ stranke Možemo! jasno su poručili Ne Možemo!, misleći pri tom na koaliciju sa SDP-om na parlamentarnim izborima sljedeće godine. Tako od zajedničkog nastupa ljevice neće biti ništa, sva'k' će za se, protiv Zna se! Ali Sandra Benčić, jedna od najvažnijih osoba stranke Možemo! i dalje pršti od optimizma, uvjerena kako će ljevica, sljedeće godine s vlasti skinuti HDZ, tako što će se udružiti poslije izbora. Jer, veli, tako je pošteno. U istom tjednu kada je Možemo! SDP-u reklo Ne možemo, objavljeni su rezultati istraživanja o raspoloženju hrvatskih birača: HDZ je najjači, podupire ga 28,6 posto građana, SDP je drugi s 11,7 posto, a Možemo! treći s 10 posto potpore. Kad se zbroje postoci koje ankete predviđaju strankama Možemo! i SDP-u, ljevica će osvojiti 21,7 posto gasova, dakle gotovo sedam posto manje nego HDZ. Kako ih s tim rezultatom kane maknuti s vlasti nije jasno, no možda su u Možemo! pronašli matematički model po kojoj jedan plus jedan više nije 2, već koliko se dogovorimo.
Jučer je stupio na snagu zakon o zabrani rada nedjeljom, po kojem će u drugoj polovici ove, a na godinu cijele 2024., trgovci moći raditi samo 16 nedjelja. Nastala je prilična zbrka koje posluge i trgovački centri rade, jer, po običaju u nas je sve nedorečeno, može ovako, može onako, a ne mora nikako. Tako se do zadnjeg dana nije znalo što će biti s kioscima koje zakon izuzima jer mogu raditi svake nedjelje. No, nije bilo jasno što će kiosci moći prodavati nedjeljom. Ministra gospodarstva Davor Filipović rekao je kako će se na kioscima nedjeljom moći prodavati samo novine, no onda je stiglo tumačenje da će ipak moći prodavati svu robu.
A kako se na kioscima ionako prodaje svašta, a najmanje novine, lako je moguće da ćemo nedjeljom ondje moći kupovati kruh, mlijeko, ulje, brašno, voće i povrće, odreske ili mljeveno meso. Zamotano i zamaskirano u novine, da inspekcija (ako slučajno radi nedjeljom) nište ne bi posumnjala.
Kad se gledatelji zasite neke emisije, televizijski urednici pobrinu se smisliti kakvu novu, po mogućnosti luđu, ne bi li zadržali gledanost. Tako je, čini se i u politici. Javnost je već odavno zasićena doskočicama i poskočicama premijera i šefa države koji iz tjedna u tjedan zabavljaju hrvatske građane razmjenom verbalne baražne vatre. Zato je premijer pronašao novog sparing-partnera u liku i djelu šefa Vrhovnog suda, Radovana Dobronića. Našem se premijeru nije svidjelo pismo šefa Vrhovnog suda u kojem je upozorio na katastrofalno stanje u pravosuđu izazvano teškim uvjetima rada i mizernim plaćama pravosudnog osoblja. Premijer je predsjednika Vrhovnog suda podrugljivo nazvao ''sindikalnim povjerenikom'', pa mu spočitnuo kako ima veću plaću od njega, premijera, i kako vodeći suci u Hrvatskoj zarađuju više od ministara u Vladi. A nekoliko dana kasnije pred Banske dvore izišlo je oko dvije tisuće nezadovoljnih sudskih službenika i namještenika prosvjedujući zbog plaća koje jedva prelaze 500 eura. Ipak, ima nečeg dobrog u svađi šefa izvršne i sudske vlasti. Potvrdili su ono u što mnogi sumnjaju, a Ustav naglašava: odvojenost i trodioba vlasti, izvršne, sudske i zakonodavne.
Krici i jauci stižu s Jadrana, a u tjednu za nama pridružio im se i gospodar državne blagajne, ministar financija Marko Primorac. Turistička sezona ne ide prema očekivanjima, turista je malo, a rupe u bukingu poprilične. Ne brine to samo ''zimmer frei'' iznajmljivače, već i ministra koji zna kako rupe u bukingu znače i rupu u državnom proračunu. A turisti nas zaobilaze u sve većem luku, jer smo postali bezobrazno skupi, pa smo kuglicu sladoleda na Jadranu dotjerali i do tri, ponegdje i četiri eura. U cijeloj toj laganoj frci koja polako prerasta u ozbiljnu paniku, jedina mudro šuti ministrica turizma i sporta Nikolina Brnjac i potiho se moli, nadajući se kakvom čudu, ravnom međugorskom, koje bi moglo spasiti ovogodišnju sezonu. A idealan slogan koji bi sigurno privukao turiste na Jadran trebao bi glasiti: Cijene u Hrvatskoj iste su kao i lani - ono što je koštalo 10 kuna, sada stoji 10 eura.
Na nekim svinjogojskim farmama u Slavoniji pojavila se afrička kuga, bolest svinja protiv koje ima samo jedan lijek: eutanazija zaraženih životinja. Farmeri, naravno, kukaju, cijene svinjetine poletjele su u nebo, a potrošači mogu zaboraviti na poznatu uzrečicu: Nema 'tice do prasice. Do sada relativno jeftino meso koje su si – bar kad je o svinjskim nožicama i iznutricama riječ - mogli povremeno priuštiti i umirovljenici - sada je izgubilo status mesa za sirotinju. Svinjska afrička kuga sada farmerima i potrošačima čini ogromnu štetu, potvrđujući kako sve što dolazi iz Afrike, poput, primjerice afričke šljive, ne mora nužno imati pozitivan učinak.
Rad zabrane nedjeljom ne odnosi se na crkve. Njihova vrata cijele godine i dalje su vjernicima otvorena svake nedjelje, blagdana i praznika.
- Najnoviji
- Najstariji
-
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona. -
rub0102.07.2023. u 17:08
Što bi rekla sandra benčić, koja je diplomirala pravo u 36. kao i titina unuka režiju. Baš njihovo mišljenje treba uzeti u obzir. Zagreb je očit primjer da njih treba slušati. Crkva je otvorena i nedjeljom, a udba dan i... Prikaži sve noć. Uvijek rađe idem u crkvu nego u udbu.
-