PREMIJER Andrej Plenković bio je silno ushićen kada je 1. siječnja ove godine Hrvatska, ne samo uvela euro, nego i ušla u Schengen. Potpredsjednik Vlade i ministar unutarnjih poslova, Davor Božinović - svi se još sjećamo tog prizora - ozareno je gledao simbolično skidanje ploče na graničnom prijelazu Bregana, na kojem je podignuta rampa i upaljeno zeleno svjetlo slobodnog prijelaza u Sloveniju. "Otvorili smo vrata Europi bez granica", rekao je ministar unutarnjih poslova Davor Božinović na Bregani, dodavši kako nekadašnje granične kontrole odlaze u povijest. ''Slavimo novi dan, novu godinu, novu Europu s Hrvatskom u Schengenu'', rekao je slavodobitno. Nakon nepunih deset mjeseci, po onoj ''drži vodu dok majstori ne odu'', rampa na Bregani je spuštena, a crveno svjetlo opet upaljeno, pa poželite li u Deželu, nećete moći bez zaustavljanja, bez osobne iskaznice ili putovnice. Slovenci uvjeravaju kako je riječ o privremenoj mjeri, zbog straha od terorizma koji se razbuktao nakon rata između Izraela i Hamasa, no činjenica je da su naši susjedi i prije nego je započeo taj rat, govorili kako razmišljaju o suspenziji Schengena zbog velikog broja migranata koji iz Hrvatske ulaze u tu zemlju. A da se građane pita, dobar dio njih bi rekao: kad je suspendiran Schengen, suspendirajte i euro. Dok smo plaćali kunama, novčanici su nam bili deblji.
Jedna loša vijest nikada ne dolazi sama. Saznali smo ovih dana da Hrvatska ima jedan od najgorih mirovinskih sustava u Europskoj uniji. Najbolje stoje Nizozemska, Island i Danska, a od 18 zemlja obuhvaćenih analizom, naš je mirovinski sustav na 15. mjestu. Iza nas su, ako nam to može biti utjeha, samo Poljska, Italija i Austrija. Mirovinski sustavi, poznato je, urušavaju se kada se broj umirovljenika počne približavati broju zaposlenih, a u nas je razlika u tom omjeru sve manja. Naravno, zbog demografskih prilika: bijele kuge i velikog iseljavanja. Pa se u nekoj, ne tako dalekoj perspektivi, više neće postavljani pitanje koliki će biti rast mirovina, već hoće li ih uopće biti. I hoće li mirovina, kao sada, biti hladovina.
Pun optimizma bio je guverner Hrvatske narodne banke Boris Vujčić kada je govoreći u Rovinju prošloga tjedna rekao da gospodarski rast, dobrim dijelom, možemo zahvaliti stranim radnicima i umirovljenicima. Kaže kako je u Hrvatskoj nezaposlenost vrlo mala, manje od 100.000 ljudi je bez posla, a kronično nam manjka krovopokrivača, armirača, betonera, vozača kamiona,… Uvoz radne snage, ali i zapošljavanje umirovljenika spasili su hrvatski BDP, kaže guverner naše središnje banke, pa sav sretan zaključuje: ''Dobro je da smo dopustili umirovljenicima da rade četiri sata dnevno''. Referirao se tako na podatak da se trenutno u Hrvatskoj gotovo 30 tisuća umirovljenika vratilo na tržište rada, a najviše ih radi u sektoru trgovine. Pa se čini da je nađena formula za spas našeg mirovinskog sustava. Umirovljenike treba ponovno vratiti na posao uz primamljiv slogan: Od kolijevke pa do groba najljepše je umirovljeničko doba. Kako to netko ne bi nazvao ''povratkom otpisanih''
Strah od letenja
Hoće li umirovljenici uskoro pilotirati i zrakoplovima nacionalnog avioprijevoznika Croatia Airlines još ne znamo, ali znamo da će u njihovoj floti za nekoliko godina biti 15 novih zrakoplova, pa će trebati i novih pilota. Ovih je dana objavljeno i pojašnjenje kako je riječ o dobrom poslu, jer će nas koštati tek 500 milijuna dolara, budući da zrakoplove nećemo kupiti već iz uzeti u leasing. No, oko opravdanosti nabavke novih zrakoplova za vječnog gubitaša kakav je Croatia Airlines, treba biti prilično obazriv. Ako su sa sadašnjom, puno skromnijom flotom od 13 zrakoplova, u prošloj godini napravili gubitak od 137 milijuna kuna ili nešto više od 18 milijuna eura, što će tek biti kada udvostruče broj zrakoplova. Pa da se ne dogodi one: što je više leta, to je veća šteta.
Nakon poraza u Walesu, Vatreni su na kocku stavili plasman za Europsko nogometno prvenstvo u Njemačkoj sljedeće godine. Sada više ne ovise sami o sebi, drugi mogu odlučiti o njihovoj sudbini, pa padne li grah drugačije, moglo bi im se dogoditi da ne izbore izravno sudjelovanje na Euru 2024., već da to pokušaju u popravnom razigravanju. Bilo je čudno da Zlatko Dalić ništa nije naučio od poraza protiv Turske u Osijeku, nekoliko dana prije dvoboja s Velšanima u Cardiffu. Već tada svakom je bilo jasno da ona izreka ''biju naši, al' biju i Turci'', nakon osječkog debakla glasi: Naši biju, al' Turci zabiju.
Po(r)uka tjedna
Hrvatska je od 1. siječnja ušla u Schengen pa ako odlučite putovati Europom bez granica nemojte zaboraviti ponijeti pasoš.
- Najnoviji
- Najstariji
-
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona. -