HRVATSKI ministar vanjskih poslova Gordan Grlić Radman prošlog je tjedna postao zvijezda zbog onoga što je izveo na konferenciji o jačanju i proširenju Europske unije u Berlinu. Čak ga je i glasoviti BBC stavio na naslovnicu svog portala zbog pokušaja da na silu poljubi njemačku kolegicu Annalen Baerbock. Nije izgledalo nimalo diplomatski kad se naš ministar nakon rukovanja sa svojom kolegicom nagnuo da je cmokne u obraz rumeni i to baš u trenutku kada se, za povijest, snimala zajednička slika, takozvani family photo svih ministara sudionika. Osupnuta njemačka ministrica odmaknula se koliko je mogla, na sveopće iznenađenje neodoljivog Grlić Radmana, koji nije mogao vjerovati da na svijetu postoji žena koja će odbiti njegov poljubac. Izbio je diplomatski skandalčić, a Grlić Radman, kad su ga ismijali svjetski mediji, mirno je rekao kako ne vidi u čemu je problem, a onda ipak skrušeno dodao kako je to možda bio nespretni trenutak Ako je to nekome zasmetalo ili je našao nešto loše u tome, onda isprika, rekao je. Za one koji ne znaju, valja napomenuti da je hrvatski ministar vanjskih poslova rođen u susjednoj Bosni i Hercegovini, pa, kako se vidjelo u Berlinu, čini se da mu je srcu prirasla ona poznata pjesma: Tako ti je mala moja, kad ljubi Bosanac.
Nakon godinu i pol Uskok je doskočio vukovarsko-srijemskom županu Damiru Dekaniću i podignuo optužnicu jer je na Uskrs prošle godine pijan slupao službeni automobil, a onda uporno tvrdio kako nije on, već njegov rođak, upravljao vozilom. Istraga je međutim pokazala da je Dekanić ipak vozio službenu županijsku Škodu pa je završio u jednomjesečnom istražnom zatvoru, ali je za sobom, uz rođaka, povukao i trojicu policajaca i još jednu osobu koji su mu pomagali u zataškavanju pa će mu zbog toga praviti društvo na suđenju. Rekli smo da je Uskoku trebalo godinu i pol da od događaja dođe do optužnice, no veći bi problem mogao biti podignu li novinari kaznenu prijavu protiv Uskoka i to zbog plagijata. Naime, mediji su već sljedećih dana nakon Dekanićeva udesa pisali kako je on vozio i razbio službeni županijski automobil pa se čini da su istražitelju Uskoka malce prepisali novinske tekstove.
Odmah iza Noći vještica, i ove godine, po tradiciji, Porezna uprava Ministarstva financija objavila je popis poreznih dužnika, koji se iz nekih neobjašnjivih razloga naziva i ''listom srama''. Na toj listi završavaju fizičke osobe s dugom većim od 13 tisuća eura, tvrtke čiji dug premašuje 39.816 i ostali porezni obveznici s dugom većim od 1.990 eura. Čak 1.541 tvrtki s ''liste srama'' ima ukupni dug prema državi veći od pola milijarde kuna. No, da se popis poreznih dužnika sasvim neopravdano zove ''listom srama'' najbolje demantira činjenica da su na njemu imena uglednih odvjetnika, poznatih nogometaša i menadžera, koji strpljivo čekaju da prođe šest godina i da dug ode u zastaru. Zato bi, umjesto ''liste srama'' na stup srama valjalo staviti Poreznu upravo koja umjesto da naplaćuje dug, objavljuje listu zbog koje se nitko na njoj ne stidi.
Usred sezone mandarina Europski sustav za uzbunjivanje u prometu hranom objavio je da je kontrolom na prodajnim mjestima u Hrvatskoj u tom omiljenom južnom voću pronađen pesticid posebno opasan za zdravlje djece. Taj pesticid, čije je ime klorpirifos, u Europskoj je uniji zabranjen već duže od tri godine, ali naši voćar za to nisu marili. Pa sada kukaju što se vraćaju pošiljke namijenjene izvozu. I kažu kako je to za njih prava katastrofa jer je urod mandarina ove godine rekordan. No, čini se da spasa za voćare, proizvođače mandarina ipak ima. Možda bi im mogla pomoći čuvena Kristina Penava, mlada dama s fascinantnim poprsjem koja se prije četiri godine pojavila na štandu prodajući mandarine. Kupci su, držeći se one - što u izlogu to i u radnji - sumanuto kupovali njene mandarine, pa je ubrzo, što zbog poprsja, što zbog mandarina, postala mega zvijezda i dobila umjetničko ime Kristina Mandarina.
Među kulenoljupcima, osobito onima koji baranjski kulen smatraju najboljim, zavladala je lagana panika: te bi delicije moglo uzmanjkati na tržištu jer je zbog afričke svinjske kuge u tri slavonske županije eutanazirano više od 33 tisuće svinja, što je dovelo do poremećaja na tržištu mesa. Doduše, u Baranji još nema svinjske kuge, no kako se ta bolest širi, strah među ljubiteljima tog specijaliteta već se osjeća. Čini se, ipak, da je strah bezrazložan jer baranjskog će kulena sasvim sigurno biti bez obzira na afričku svinjsku kugu. Meso će se uvesti iz Danske, Poljske ili Bugarske, crvena mljevena paprika iz Horgoša u Vojvodini, a sol iz Tuzle. I eto baranjskog kulena. Bit će doduše nešto masniji, ali ne po okusu, već po cijeni.
Nije nikakva drama ako vam se ime pojavi na listi srama.
- Najnoviji
- Najstariji
-
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona. -
sb_kritika05.11.2023. u 21:18
Obavezno dezinficirati lice poslije i najmanjeg dodira ovog kradezeovskog seljobera kojemu nije jasno da običaji s derventskog vašara ovdje ne prolaze. Jbt. kud nas kradu još nas i sramote čim izađu iz svoje avlije.
-