SIBINJ - Istaknuti pedagog Ranko Rajović, autor programa koji se provodi u 18 europskih zemalja, specijalist interne medicine, magistar neurofiziologije, šef Katedre za neuroznanost u odgoju i obrazovanju, doktor sportskih znanosti, stručni suradnik Europske rukometne federacije za neuroznanost u sportu,... - stigao je u ponedjeljak poslijepodne u Sibinj u Brodsko-posavsku županiju kako bi održao prvi dio NTC seminara - predavanje za roditelje te edukaciju za odgojno-obrazovne djelatnike.
Uvodna rečenica o tomu tko je sve on, dovoljno govori o tomu zašto je interes za takav skup bio očekivano velik i okupio gotovo 250 osoba.
Krenuo je, najprije, od onog osnovnog - što je bitnije: odgoj ili geni.
- Nismo svjesni koliko je okruženje bitno. Kad sam studirao, učili su nas da je okruženje 50 posto, a genetika 50 posto. No, to nije točno. Zamislite da dijete jako inteligentnih roditelja prvih pet godina provede izolirano u praznoj sobi. Dobit ćete mentalno zaostalo dijete. Tu se vidi da je okruženje sto posto važno. I genetika je isto važna sto posto. Studenti me u čudu gledaju kad to kažem. Pa pojasnim - genetika je potencijal, a razvoj potencijala ovisi o okruženju. Što se razvoja mozga tiče, to je presudno do treće, pete, sedme godine. Naše okruženje mijenja se jako brzo. Budemo li na djeci primjenjivali iste metode, bit će sve slabija i jako će patiti. Mozak naše djece je drugačiji i zbog toga moramo brzo regirati. - kazao je Rajović koji uskoro počinje predavati i na Učiteljskom fakultetu u Zagrebu.
Neprestano naglašava kako, za dobro djeteta, roditelj i učitelj moraju surađivati.
- Učitelj mora biti autoritet. Roditelji griješe jer pretjerano štite svoju djecu. Onda ono u školi ne može sjediti, čitati, pisati, slabo je koncentrirano,... Jedini tko vidi da netko odskače među tridesetero djece je - učitelj. On je pomoć roditeljima, a roditelji to ne shvaćaju. Oni ne žele da njihovo dijete u školi doživljava stres bilo koje vrste. U Kanadi su otišli toliko daleko da djecu više ne ispituju usmeno. Odgovaraju samo na pitanja zaokruživanjem. U Torontu ne broje zakucane koševe na utakmici kako bi 'svi pobijedili'. Dijete ne smije izgubiti kako se ne bi loše osjećalo. Kako ćemo ga onda spremiti za život? Ono treba imati jedno normalno djetinjstvo. Puno je problema. Ovo se na fakultetima još ne uči, zato učitelje moramo usput učiti kako da rade s njima. - dodaje Rajović.
Vrhunski stručnjak, nasreću, zna dati kratke i jasne savjete.
- Dijete smije nekad poderati lakat. Ukratko, do šeste godine ono treba biti spretno, okretno i, ako je moguće, mršavo... kakvi smo mi bili nekad. To je najvažniji savjet i to nije ništa novo. - poručio je Rajović.
- Ovo je zamišljeno kao mala priča i edukacija tridesetak odgojno-obrazovnih djelatnika, a preraslo je u skup na kojemu će biti više od 240 ljudi. Drago mi je što lijepa i pametna priča započinje u Sibinju. Mislim da dr. Rajovića toliko slušamo jer promovira vrijednosti na kojima smo mi odrasli. - kazala je organizatorica Antonija Würzberg, učiteljica razredne nastave, poručivši da je njegov program primjenjiv primarno i u cijelosti na darovitima, a parcijalno na svakom djetetu.
Po metodama podučavanja Osnovna škola Sibinjskih žrtava odavno se izdvojila. Ima nešto u ravnatelju i njegovim suradnicima te međusobnoj podršci, ali i želji te spremnosti na promjene i napredak.
- Nadam se da će svi čuti ono što je bitno. To je danas naša stvarnost. Raste broj djece s teškoćama. Moramo se prilagoditi, učiti o novim metodama. U općini Sibinj od prvog dana 2025. godine pomagat ćemo roditeljima koji dosta sredstava troše na stručnjake i to na način da će njihova djeca imati besplatan vrtić ako postoji bilo kakva utvrđena dijagnoza. Tako pokušavamo dati svoj mali ljudski doprinos i pomoći roditeljima. - kazao je sibinjski načelnik, Josip Pavić.
Sibinj se ovime još jednom istaknuo kao mjesto koje ima školu koja želi odskočiti iz loše statistike koju u posljednje vrijeme vežu za rezultate učenika u Brodsko-posavskoj županiji.
- Najnoviji
- Najstariji
-
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona. -