1374
Prikaza
0
Komentara
Tesla, prema enciklopediji Britannica, spada među deset najvažnijih ljudi u svjetskoj povijesti jer je svojim izumima poput izmjenične električne struje, zadužio cijeli svijet.
Sa sinom Mladenom i unukom Kiarom krenula sam na umjetničko putovanje posvećeno životu i djelu ovog velikana znanosti, također fascinirana drugačijim načinom koji je autorica, povjesničarka umjetnosti, Helena Bulaja Madunić, osmislila kao putovanje "kroz Teslin um", koristeći prostor prizemlja i kata prekrasne okrugle galerije koju je 1933.godine projektirao veliki hrvatski kipar Ivan Meštrović, inače Teslin dobar prijatelj.
Cijeli prostor paviljona pretvoren je, kako je objasnila autorica, u svojevrsni Hotel budućnosti, inspiriran Gaudijevim nikad dovršenim hotelom Attraction, koji je trebao biti izgrađen prije više od stotinu godina na lokaciji prvog Teslina laboratorija u New Yorku.
Zanimljiva interaktivna izložba u čijem je stvaranju sudjelovalo više od 50 umjetnika, članova Hrvatskog društva likovnih umjetnika,a ukupno oko 200 ljudi, govori o znanstveniku koji je svojim izumima izmijenio tijek povijesti, o Teslinom utjecaju na svijet uopće, svijet fotografije, filma, animacije, glazbe, znanstvene fantastike, astronomije i umjetnosti. Prostor i priča konceptualno su podijeljeni na tri glavna "hotelska" prostora - Predvorje, Piano Nobile i Teslinu sobu.
Na ulazu u galeriju i svijet mašte, osim umjetničkih djela, dominira dvanaestmetarska i dvije tone teška željezna crvena skulptura Nikole Tesle obgrljena listovima lipe, mitskog stabla i simbola prirode iz koje je Tesla crpio svoje ideje. Sve skupa simbol je skice njegove ideje za budući dalekovod.
Svaki se posjetitelj već u prizemlju "naoruža" tabletom i slušalicama, audio-vodičem. Na katu, u segmentu nazvanom Piano nobile, tako može uživati u razgovoru klasika suvremene umjetnosti poput Marine Abramović, Lori Anderson, Terryja Gilliama, Samanthe Hunt... i njihovoj priči o tome kako su u svom životu i radu inspirirani Teslom. U Teslinoj sobi, pak, može se pogledati autoričin film, 'Mehaničke figure - inspirirani Teslom', kojim se prolazi kroz njegov san, gdje posjetitelji mogu istraživati Teslin život kroz pet prizora.
Glavni dio izložbe je u galeriji Bačva, koja prati Teslin život od rodnog Smiljana i spiljskog kompleksa Samograd u kojem je promatrao čudesni svijet prirode a posebno hrušteve na temelju kojih je sa šest godina stvorio svoju prvu turbinu, preko početnog školovanja u Karlovcu gdje se prvi put susreo s instrumentarijem za znanstveno proučavanje fizike i elektriciteta.
Zanimljivo,posebice mlađima, je i danas futurističko kino, Teslin zadnji patent "projektor iz glave", gdje se crtani filmski Tesla giba i na ekranu , "oponašajući" gibanje promatrača. Putovanje ide do europskih destinacija poput Budimpešte, Praga, Pariza te kasnijeg života u New Yorku.
U europskim se gradovima susreo s predivnim svijetom umjetnosti i kulture, što ga je oduševilo pa je odlučio dati i svoj doprinos kroz znanstvena dostignuća. Nakon toga posjetitelji mogu slijediti njegovo putovanje prekooceanskim brodom iz Liverpoola u Ameriku, zemlju u kojoj se susreće s vrlo teškim i tragičnim životima imigranta, koji teško rade i žive bez dostojanstva. Autorica dijelom instalacije pokazuje kako je Tesla godinu dana kopao kanale u New Yorku jer je želio osjetiti bol imigranata, kada je i donio odluku da će svoj život posvetiti pronalaženju strojeva koji će ljudima olakšati život.
Kroz četiri interaktivne dvorane, izložba dočarava ključne trenutke Teslina rada; njegov laboratorij na Petoj aveniji gdje je istraživao visoke frekvencije i bežičnu energiju, Svjetsku izložbu u Chicagu, elektranu na Niagari te prvi javni prikaz njegova teleautomatona-broda na daljinsko upravljanje.
U New Yorku se pak mogu vidjeti i Teslini susreti s Markom Twainom, Stanfordom Whiteom, J.E.R. Houdanom, Thomasom A. Edisonom, Georgesom Melieseom, Andyjem Serkisom i drugim suvremenicima koji su obilježili njegovu epohu.
Među desetak vodiča, kroz Teslinu izložbu vodi i Adriana, studentica povijesti umjetnosti, i sama fascinirana radovima suvremenih mladih hrvatskih umjetnika koji su sudjelovali u osmišljavanju radova kako bi odali počast velikanu Tesli. Ova izložba, kaže Adriana, nije namijenjena samo znanstvenicima ili umjetnicima već širokoj publici, a svatko odabere ono što mu je najzanimljivije. Njoj je,veli, najinteresantnije njegovo zanimanje za astronomiju koje početkom 20.stoljeća nije bilo prisutno u široj javnosti, a na tom tragu su i izumi bežičnog prijenosa električne energije što je tek u suvremenom dobu došlo do izražaja, internet i nove tehnologije. "Bio je inače zanimljiva osoba vrlo nekonvencionalih metoda pristupa, premda u to vrijeme nije bio valoriziran kako je trebao biti", promišlja Adriana o vizionaru čije nekadašnje vizije danas jednostavno podrazumijevamo.
Dodaje kako je tisuće posjetitelja, među kojima je bilo i dosta stranaca, iz svih segmenata rada, najviše zanimanja pokazalo za interaktivne stvari, poput hedrona gdje mogu mjeriti moždane valove ili primjerice "naočala" u kojima se može pratiti putovanje kroz svemir, te dijagnostičkog uređaja izrađenog za izložbu na temelju Tesline ideje kako će se struja koristiti u medicini, ali ne samo u dijagnostici nego i u liječenju. Naravno, zanimljiva je, kako se može vidjeti i cijela ostavština Nikole Tesle, kao znanstvenika i umjetnika.
Izložbu o Nikoli Tesli vrijedi preporučiti svima koji su u prilici, a otvorena je do 20.ožujka ove godine. Ulaznice su jeftinije za grupne posjete. Obiteljske primjerice, za roditelje i dvoje djece, ukupno stoje 150 kuna. Cilj umjetničkog tima je da izložba ubuduće obiđe gradove u kojima je ovaj veliki znanstvenik živio i radio, od Praga, Pariza i Budimpešte do New Yorka, gdje je i preminuo.
Najviše od svega fascinira činjenica kako se Nikola Tesla, vizionar rođen sredinom 19.stoljeća u malom ličkom Smiljanu, otisnuo hrabro na putovanje u daleki svijet gdje se na svjetskoj pozornici probio izumima zbog kojih ga mnogi doživljavaju jednim od najvećih genija u povijesti.
U Hrvatskoj se, nažalost, o Tesli još uvijek malo govori, a ideja autora i producenata ove izložbe čija je glavna poruka: "nadahnuti se Teslom - znači probuditi u sebi šifru kreativnog života", je pozicionirati ga kao hrvatsku kulturnu baštinu, što apsolutno zaslužuje.