/ 20
2393
Prikaza
0
Komentara
SLAVONSKI BROD – U Državnom arhivu Slavonski Brod danas je otvorena vrijedna izložba plakata pod nazivom „Kultura Broda kroz zbirku plakata (1898.-1969.)". Autori izložbe i pratećeg kataloga, koji je financiralo Ministarstvo kulture Republike Hrvatske, su Gordana Slanček i Domagoj Zovak. Izložba je postavljena u stubištu zgrade Državnog arhiva u Cesarčevoj ulici, od prizemlja do potkrovlja i, kako je rekao mr.sc. Ivan Medved, ravnatelj, „povodom 55. obljetnice utemeljenja arhiva i najvjerojatnije će se moći razgledati idućih pet godina – do šezdesete obljetnice." Inače, Medved je svoje obraćanje, a vezano uz stotu godišnjicu smrti Antuna Gustava Matoša, počeo recitiranjem pjesme ovoga velikog hrvatskog pjesnika "Pri svetom kralju".
Nakon što su o izložbi govorili autori, a nazočne u ime Gradonačelnika pozdravio njegov zamjenik Hrvoje Andrić, izložbu je otvorila ravnateljica Hrvatskog državnog arhiva dr. sc. Vlatka Lemić.
Cilj izložbe je, kako organizatori kažu, „promovirati plakate i letke kao vrijedne povijesne izvore koji su, zbog svoje javne primjene, reprezentativno svjedočili o vremenu u kojem su komunicirali sa ciljanom publikom."
Sadržajno eksponati su podijeljeni u šest tematskih cjelina: koncerti, priredbe, filmovi, izložbe, književnost i kazalište. O samoj izložbi Gordana Slanček je rekla:
- Eksponati predstavljaju izbor plakata i letaka cjelokupne Zbirke a izloženo je ukupno 78 plakata i 12 letaka tiskanih u 19. i 20. stoljeću. Izložbenim postavom prezentirane su neke od aktivnosti brojnih društava i udruženja (dobrotvornih, pjevačkih, obrazovnih, gospodarskih, sindikalnih, političkih...) koja su djelovala u Slavonskom Brodu od kraja 19. stoljeća pa do kraja šezdesetih godina 20. stoljeća, a koja su kulturnim priredbama oblikovala društvenu svakodnevicu Brođana.
Plakati višestruko označavaju razdoblje u kojem su nastali te se razlikuju oblikovno i stilski (grafičkim oblikovanjem i prijelomom) a o utjecaju aktualne politike na kulturu, time i na plakate u pojedinim razdobljima, štoviše, na zlorabljenje kulture, Slanček je ukazala primjerom za plakat kojim je u vrijeme NDH najavljen antisemitski film „Židov Süss".
Domagoj Zovak je istakao:
- Ovom izložbom nismo imali namjeru 'monografski' predstaviti kulturni život Broda u ovom razdoblju, već samo potaknuti zainteresiranu javnost na istraživanje, dosada, možda, zapostavljenih tema. Izloženi plakati trebali bi poslužiti samo kao inspiracija za neke od mogućih tema koje se nameću kroz sadržaj povijesnog izvora.
Nakon otvorenja izložbe o važnosti arhiva Vlatka Lemić je izjavila:
- Arhivi kao ustanove uvijek su tu zato, i to je svrha njihovoga postojanja, da sačuvaju povijest i duh jednoga vremena. Danas smo svjedoci kako arhivska građa nisu samo ono što je nekada bilo, već i sve vrste dokumenata pa tako i plakati, razglednice, tiskovine i audiovizualni mediji, fotografije… Sve su to arhivski dokumenti koji svjedoče o lokalnoj zajednici, nekom gradu, nekoj regiji, nekom događaju ili o duhu nekog vremena. Hrvatski arhivi već godinama se nastoje prilagoditi tim suvremenim trendovima i novome vremenu, na način kako sam, kod otvaranja izložbe, rekla: da nisu samo skladišta nekih starih prašnjavih dokumenata, već da organiziraju brojne javne događaje. To znači da putem izložaba, posebnih izdanja, putem medija i putem web stranica prezentiraju svoje gradivo javnosti. Sukladno tome, i dio ovih plakata, kao i različite druge dokumente, kataloge, matične knjige i drugo gradivo Arhiva u Slavonskom Brodu možete vidjeti i na Internetu, čime ovaj Arhiv manifestira duh vremena i poslanje, da su tu za korisnike, za javnost.
Najveći dio plakata odnosi se na kulturne događaje koji su se odvijali u Slavonskome Brodu, a deset ih je iz Osobnog arhivskog fonda Podkovac Zvonimir, baletni plesač i publicist, odnosno - vezani su na proslavljene plesne umjetnike iz Slavonskoga Broda, Miu Čorak Slavensku i Zvonimira Podkovca.
Iskoristili smo priliku Ravnateljicu Hrvatskog državnog arhiva pitati i o situaciji vezanoj za sukcesiju i vraćanje arhivske građe iz arhiva drugih država nastalih raspadom SFRJ, a njen odgovor možete čuti u audio prilogu (.mp3, trajanje 1'27'').