AP/SBplus
2747
Prikaza
1
Komentar
SLAVONSKI BROD - Ove subote u Kući tambure održan je koncert benda Truth≠Tribe, kvarteta koji je donio spoj zagrebačkog jazza i alternativne scene. Koncert je dio pilot-projekta 'AJMO!', koji se provodi uz podršku Ministarstva kulture i medija Republike Hrvatske te organizacije We Move Music Croatia, s ciljem poticanja koncertne aktivnosti u manjim sredinama.
Truth≠Tribe predstavio je publici jedinstvenu kombinaciju hrvatskih tradicijskih elemenata s jazzom, rockom i eksperimentalnom glazbom. Kvartet čine renomirani glazbenici: Mak Murtić (saksofon, sopile, dvojnice), Nenad Kovačić (udaraljke), Nenad Sinkauz (gitara) i Jurica Rukljić (tuba, elektronička manipulacija zvuka).
Prije samog koncerta Murtić je upoznao publiku sa svojim glazbenim konceptom, u kojem spaja mitologiju i povijest, istok i zapad, tradiciju i suvremenost, jazz, klasičnu i world glazbu, akustično i elektroničko, zbilju i maštu, lokalno i globalno. Također je predstavio projekte koje je realizirao tijekom svoje karijere, kako osobne, tako i one u sklopu benda.
Njegov najveći projekt je 'Mimika' orkestar - jedan od najkreativnijih suvremenih jazz orkestara, koji čine glazbenici iz različitih dijelova svijeta, uključujući i dvojicu članova ovog benda.
- Orkestar je započeo djelovati u Londonu, baveći se kritikom euroatlantske krize, no s vremenom je zašao u staroslavensku mitologiju. - rekao je Murtić.
Spomenuo je i projekt 'OneBeat Balkans', koji je dio većeg globalnog projekta 'OneBeat', pokrenutog u SAD-u. Riječ je o glazbenom i kulturološkom inkubatoru u kojem glazbenici pokreću kolaborativne projekte. U projektu 'OneBeat Balkans' sudjeluju glazbenici iz Hrvatske, Srbije, Bosne i Hercegovine, Sjeverne Makedonije, Albanije, Kosova i SAD-a.
Program je usmjeren na razvoj mladih, glazbenu edukaciju i terapiju glazbom, rješavanje konflikata te globalni dijalog kroz glazbu, uz naglasak na demokratičnost i društvenu jednakost. Murtić je predstavio i svoje projekte realizirane u sklopu ove inicijative, istaknuvši kako su osmišljeni ne samo da pozitivno utječu na zajednicu, već i da propituju lokalne i globalne društvene fenomene.
- Imamo nevjerojatnu sreću da se kroz glazbeni jezik, koji unatoč svojim ograničenjima omogućuje povezivanje, brzo osvješćujemo o banalnosti razlika koje se stvaraju u političkom svijetu. - zaključio je Murtić koji je sa svojim bendom u Slavonski Brod donio dašak glazbenih novina i drugačijeg zvuka.