Kako bismo bili informiraniji o pristupanju Hrvatske Europskoj uniji i posljedicama koje isto donosi, donosimo u nastavcima pregled rezultata pristupnih pregovora po poglavljima, a koje smo preuzeli sa web stranice Ministarstva vanjskih i europskih poslova. Bez komentara i intervencije.
Poglavlje 5. - JAVNE NABAVE
Javna nabava važan je segment svakog suvremenog gospodarstva, a učinkovit sustav javnih nabava nužan je za postizanje ciljeva slobodnog tržišta i osiguranje uvjeta tržišnog natjecanja. Sustav javne nabave temelji se na općim načelima transparentnosti, jednakog tretmana, slobode tržišnog natjecanja i nediskriminacije. Javne nabave u Europskoj uniji čine skup djelovanja što ih obavljaju naručitelji iz država članica Europske unije radi nabave robe, pružanja usluga ili izvođenja radova.
Naručitelji obuhvaćaju javne naručitelje, kao što su državne institucije, županije, gradovi, općine te sektorske naručitelje koji obavljaju djelatnosti vodoopskrbe, energetike, prometnih i poštanskih usluga.
Cilj europskog zakonodavstva na ovom području je osigurati davateljima usluga, isporučiteljima roba i izvođačima radova mogućnost nadmetanja na javnim nadmetanjima u državama članicama Europske unije te jačanje gospodarskog razvoja i učinkovitosti, ali i davanje punog smisla jedinstvenom tržištu Europske unije. Institucije uspostavljene u tu svrhu trebaju osigurati provedbu zakonodavnog okvira na svim razinama te osigurati učinkovit sustav pravne zaštite u postupcima javne nabave, a koji se temelji na pravu na podnošenje žalbi u postupcima javne nabave.
Pristup javnim nabavama u Europskoj uniji
Od stupanja na snagu Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju u veljači 2005. Hrvatskim gospodarskim subjektima omogućen je pristup javnim nabavama u Europskoj uniji, prema pravilima koja vrijede u Uniji i pod uvjetima ne manje povoljnima od uvjeta koji se primjenjuju na gospodarske
subjekte Unije.
Transparentnost
Naručitelji u Hrvatskoj dužni su postupke javne nabave provoditi uz poštovanje načela transparentnosti, što je još jedan od načina javne kontrole njihova rada. Postupci javne nabave obuhvaćaju nabavu robe, usluga i radova, a dužni su ih provoditi i javni i sektorski naručitelji. Postupak javne nabave mora se provesti za nabave u vrijednosti od 70.000 kuna i više, a za koje postoji i obveza objave u Elektroničkom oglasniku javne nabave. Riječ je o aplikaciji dostupnoj na internetu pomoću koje svi zainteresirani gospodarski subjekti i građani mogu besplatno pregledavati sve objave povezane s postupkom javne nabave. Uz klasičnu javnu nabavu, sustav javne nabave čine još javno-privatno partnerstvoi koncesije. Projekti javno-privatnog partnerstva su projekti kojima je svrha zadovoljenje neke javne potrebe, odnosno projekti koji za cilj imaju pružanje javne usluge iz nadležnosti javne vlasti.
Prevencija korupcije
Poboljšanje cjelokupnog sustava javne nabave u Hrvatskoj preduvjet je za gospodarski rast i razvoj te intenziviranje tržišnog natjecanja. Unaprjeđenje se prije svega očituje u poštovanju osnovnih načela, pružanju međusobne stručne pomoći te edukaciji na području javne nabave s posebnim naglaskom na sprječavanje i prevenciju korupcije u sustavu javne nabave. Službeni podaci za Hrvatsku ukazuju na visoku ukupnu vrijednost javne nabave na svim razinama, od nacionalne do regionalne i lokalne. U pojedinim godinama ona doseže iznos koji prelazi 40 milijardi kuna, odnosno vrijednost čiji se udio u BDP-u kreće između 12% i 16%.
- Najnoviji
- Najstariji
-
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona. -