GORNJA VRBA - Općina Gornja Vrba, a samim time posredno i njezini mještani, ima pravo na uvid u Elaborat gospodarenja otpadom tvrtke Jakob Becker koja na njezinu području ima reciklažno dvorište te na moguće primjedbe. Pozivom od 12. veljače (i) javnosti je to dao do znanja Upravni odjel za graditeljstvo, infrastrukturu i zaštitu okoliša u Brodsko-posavskoj županiji.
To je županijsko upravno tijelo, po službenoj dužnosti, pokrenulo postupak provjere okolnosti koje utječu na ostvarivanje prava dodijeljenih dozvolom za gospodarenje otpadom jer je tvrtka Jakob Becker podnijela novi zahtjev za izdavanje dozvole za gospodarenje neopasnim otpadom na lokaciji u Vrbskoj ulici 16. Tvrtka je, uz ostalu dokumentaciju, Upravnom odjelu dostavila spomenuti 'Elaborat gospodarenja otpadom za obavljanje djelatnosti sakupljanja, oporabe i druge obrade neopasnog otpada postupcima S, PP, R13'.
Podsjetimo, Jakob Becker 2015. godine potpisao je koncesijske ugovore o sakupljanju komunalnog otpada s deset općina na području Brodsko-posavske županije (Gornja Vrba, Bebrina, Brodski Stupnik, Bukovlje, Klakar, Oriovac, Podcrkavlje, Sibinj, Sikirevci i Slavonski Šamac). Upravni odjel za komunalno gospodarstvo i zaštitu okoliša, 25. veljače 2015. godine, u Slavonskom je Brodu Beckeru izdao dozvolu za sakupljanje otpada i druge obrade otpada. Dozvola je izdana na petogodišnji rok koji uskoro istječe te je to razlog zahtjeva Jakoba Beckera za novom.
No, kako se Elaborat ne bavi samim odnosom te tvrtke s korisnicima i načinom te pojedinostima preuzimanja otpada 'na kućnom pragu', neće to biti mogućnost rješavanja nekih od problema koje su i građani javljali SBplus-u - poput nesporazuma oko sortiranja (odnosno, odbijanje odvoza u trenutku kada radnici u kantama uoče ono što tamo ne pripada) ili 'punktova' na koje mještani moraju dovesti razvrstani otpad radi odvoza.
Kako u općinama koje 'pokriva' Becker, tako i u ostatku Lijepe Naše, Zakonom o održivom gospodarenju otpadom, propisano je da se otpad mora odvojeno prikupljati i odlagati te da su jedinice lokalne samouprave dužne osigurati rad reciklažnog dvorišta u koji bi lokalno stanovništvo moglo donositi različite kategorije neopasnog i problematičnog otpada.
No, bez obzira na to tko imao dužnost odvoza smeća koju svi korisnici moraju plaćati (pa za to očekuju i pristojnu uslugu), građani će se sami morati potruditi oko toga da nauče što ide u koju kantu ili vrećicu za reciklažu. Naime, dok je u drugim europskim zemljama praksa odgovornog odnosa prema okolišu i vlastitoj okolini sama po sebi razumljiva, razvrstavanje je otpada u Lijepoj Našoj tek u povojima. S druge, pak, strane, nadležna županijska tijela trebaju voditi brigu o (iz)davanju dozvola i koncesija, stavljajući na prvo mjesto svoje građane i njihovu dobrobit, a ne profit.
Elaborat Jakob Beckera moguće je pronaći OVDJE, ispod obrasca za primjedbe.
- Najnoviji
- Najstariji
-
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona. -