SLAVONSKI BROD - Današnji datum, 21. travnja, zauvijek će biti upisan u povijest grada Slavonskog Broda - koliko god bilo onih koji taj dio prošlosti žele zaboraviti, zatamniti, zatomiti. Naime, upravo u noći s 20. na 21. travnja 1945. godine, nakon sedmodnevnih borbi, grad je oslobođen ulaskom jedinica Prve armije (Pete, Šeste i Sedamnaeste divizije) na njegovo područje, sat vremena prije ponoći.
Osim toga, grad na Savi, uz Zadar, bio je jedan od najbombardiranijih gradova u Hrvatskoj tijekom Drugog svjetskog rata. Savezničke snage nemilosrdno su ga gađale zračnim napadima, zbog čega je tada - u većoj ili manjoj mjeri - oštećeno 80 posto objekata u cijelom gradu. Od šest slavonskobrodskih veletrgovačkih tvrtki i 217 trgovačkih radnji iz 1939. godine, završetak Drugog svjetskog rata dočekalo je svega njih 45. Most preko Save tijekom rata je dvaput srušen u cijelosti, a nekoliko je puta ozbiljno oštećen.
Grad je, tijekom 1944. i 1945. godine, bombardiran 28 puta, dok je okolica Broda napadnuta 12 puta. U savezničkim napadima na njegov je teritorij, pritom, bačeno gotovo 16 tisuća bombi. Susjedni Bosanski Brod bombardiran je 21 put, sa sveukupno 2.886 bačenih bombi.
Samo je Slavonski Brod imao dvije brigade koje su nosile njegovo ime - 4. i 25. brodsku brigadu, a uz njih je djelovao i Diljski narodnooslobodilački partizanski odred. Kako navodi Antifašistički vjesnik, starija, 25. brodska brigada, osnovana je 1. listopada 1943. godine kod Orahovice i sudjelovala je u oslobađanju Podravske Slatine, Beograda, Bosanske Gradiške, Stare Gradiške, Kostajnice, Petrinje i - na koncu - Zagreba gdje završava njezin ratni put 8. svibnja 1945. godine. Kroz brigadu je prošao 4571 borac, a poginulo je 1046 boraca, 1150 je ranjeno, a 200 nestalo. Imala je gubitaka za još dvije brigade, što dovoljno govori o žestini njenih sukoba sa neprijateljem.
Mlađa, 4. brodska brigada, osnovana je 28. rujna 1944. godine u Podravskoj Slatini i djelovala je najviše u Požeškoj i Daruvarskoj kotlini. Zadnju bitku imala je sa Čerkezima u selu Kalnički Drenovac, 6. svibnja 1945. godine. Kroz brigadu je prošlo 2000 boraca, a ranjeno i poginulo je njih više od 400.
Udruga antifašističkih boraca i antifašista grada Slavonskog Broda svake godine obilježava Dan oslobođenja grada polaganjem vijenaca ispred Spomen kosturnice na Gradskom groblju u Slavonskom Brodu te u Slobodnici ispred Spomen grobnice u kojoj su sahranjeni pali borci toga kraja - Stjepan Sekulić - Jucko, Ivan Senjuk - Ujak, Stjepan Funarić - Jota i Mika Babić.
Biste tih četiriju narodnih heroja, nestale su početkom Domovinskog rata, dok je njihova grobnica u središtu Slobodnice gotovo potpuno uništena. Nepravedno je to za mjesto iz kojega je poteklo 30 boraca poginulih u ratu protiv okupatora te 13 mještana koji su živote ostavili u koncentracijskim logorima.
Stradanja na području današnje Brodsko-posavske županije, nažalost, daleko su veća od tih brojki. U oba Broda, s lijeve i desne obale rijeke Save, u bombardiranjima je poginulo 1.219, a ranjeno 787 osoba. Žrtve koje su stradale u savezničkim bombardiranjima, u poslijeratnim popisima, pribrojavane su žrtvama fašističkog terora. Prema nekim procjenama iz onovremenih dokumenata brodskog Okružnog komiteta Komunističke partije Hrvatske, do srpnja 1944. u bombardiranjima Slavonskog Broda poginulo je dvije do tri tisuće civila i vojnika.
Za sve napade na Slavonski Brod, njegovu okolicu i Bosanski Brod, ne postoje podaci u dosad dostupnim izvorima ili, ako postoje, donose različite podatke o broju poginulih i ranjenih u pojedinom napadu, stoga brojčane pokazatelje temeljene na njima treba uzimati vrlo uvjetno. Prema korištenim dokumentima, povjesničarka Marica Karakaš Obradov, navodi kako je poginulo 897 civila i 244 vojnika, a ranjeno je 708 civila i 28 vojnika.
Navevši sve ovo, namjera je bila naglasiti apsurdnost situacije u kojoj današnji dan, osim ranije spomenutih udruga, i dalje nitko drugi ne obilježava (ili se ne usudi obilježavati) kao Dan oslobođenja grada.
Koliko je to tragično i nepravedno prema svim žrtvama grada, najbolje svjedoči pismo Brođanina, vlasnika brodske „Ljuštione”, Ante Benčevića, pisano sestri i njezinom mužu i datirano na 11. srpnja 1944: „Prošao sam kroz bombardirane četvrti i tu su se redale strahovite slike strave, pustošenja i tragedije. Djeca bez roditelja i ikoga - Zaštita ih zakapa - dijete skače u grob za roditeljima. Brod je postao grad smrti i prestrašenih sjena.".
Da se protiv fašizma i dalje trebamo boriti, ne shvaćaju mnogi. Drugi ga, pak, manje ili više otvoreno - i dalje zagovaraju. Vidimo ga u školama, na ulicama, političkim postupcima i odlukama, u pojedinim televizijskim istupima - još je uvijek u svim porama društva. I dalje je dozvoljeno gurati u mrak i zaborav dane poput ovog. Ipak, ispisanih stranica povijesti uvijek se možemo iznova prisjećati i podsjećati, kako barem neki od nas ne bi zaboravili stradavanja nevinih te kako bismo ih izvukli iz tmine vječnog zaborava.
Izvor: M. Karakaš Obradov: Saveznička bombardiranja Slavonskog i Bosanskog Broda i okolnih mjesta tijekom Drugog svjetskog rata.
- Najnoviji
- Najstariji
-
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona. -