SLAVONSKI BROD - Današnji dan, 20. lipnja, u svijetu se obilježava kao Svjetski dan izbjeglica, dan posvećen snazi, hrabrosti i ustrajnosti milijuna izbjeglica. Naime, prema provedenim istraživanjima, svake minute negdje u svijetu 20 osoba ostavi sve iza sebe kako bi pobjeglo od rata, proganjanja ili terora.
Agencija UN-a za izbjeglice od lipnja 2016. godine prikuplja potpise za peticiju #WithRefugees kako bi poslala poruku vladama da moraju raditi zajedno i daju svoj doprinos za izbjeglice te da se osigura da svako izbjegličko dijete dobije obrazovanje, svaka obitelj izbjeglica ima sigurno mjesto za život i svaki izbjeglica bude u mogućnosti podupirati svoju obitelj i dati pozitivan doprinos zajednici.
Slavonski Brod, grad koji se nalazi na samom sjecištu puteva, kroz svoju je, ne tako davnu, prošlost u više navrata pokazao i dokazao brigu za prihvat izbjeglica. U Domovinskom ratu, u kojem je i sam stradao te nije izbjegao brojna granatiranja i ubojstva svojih građana, širom je otvorio vrata za brojne izbjeglice iz susjedne Bosne i Hercegovine, ali i drugih, ratom ugroženih gradova Hrvatske.
Prema istraživanju koje provela Gabrijela Baričić od poĉetka rata u Bosanskoj Posavini te Bosni i Hercegovini od travnja 1992., prema Slavonskom Brodu kretale su se mase izbjeglica, iz Srednje Bosne, Bosanske krajine, Bosanske Posavine te drugih podruĉja. Prema podatcima Centra za socijalnu skrb, kroz Slavonski Brod je prema zapadu Hrvatske prošlo ukupno oko 250 000 izbjeglica i prognanika, a njih oko 40 000 smješteno je na podruĉju općine. Zbog velikog broja prognanih i izbjeglih osoba, u Slavonskom je Brodu 11. lipnja 1992. osnovan Regionalni ured za izbjeglice i prognanike koji je vodio evidenciju o izbjeglištvu, zbrinjavanju i organizaciji daljnjeg puta za navedene osobe.
Drugi puta Slavonski Brod i Brođani s brigom o izbjeglicama koje su bježale od ratnih strahota, sreli su se 3. studenog 2015. godine, kada su u prihvatni Centar na Bjelišu stigle prve izbjeglice iz Sirije. Kroz brodski je Centar, od njegova otvorenja 3. studenog 2015. do njegova zatvaranja u travnju 2016. godine prošlo 344 tisuće ljudi. U prihvatu izbjeglica i druga su mjesta Hrvatske dala svoj obol pa je tako, primjerice, od otvorenja centra u Opatovcu 16. rujna 2015. do travnja iduće godine kroz Hrvatsku prošlo ukupno 658 tisuća što ekonomskih izbjeglica što onih koji su bježali od ratnih strahota. O svima njima vođena je posebna briga i skrb.
Da Slavonski Brod nije samo tranzit dokaz su brojne izbjeglice iz Bosanske Posavine koje su ovdje pronašle svoj dom, ali i sirijske obitelji koje su ove godine dobile azil te su svoju sreću odlučile potražiti upravo u Slavonskom Brodu.
U trenucima kada u susjednoj državi na prolaz kroz Hrvatsku prema nekim drugim zemljama, među ekonomskim izbjeglicama, čeka i dobar dio onih koje je rat potjerao iz njihovih domova valja se prisjetiti ne tako davne prošlosti i Domovinskog rata pa svoj odnos, bez obzira jesmo li civili ili službene osobe, oplemeniti ljudskošću koje mora biti i kada se provode naredbe. Pa u konačnici, ako baš hoćete, i onim vjerskim načelima da ljubimo bližnjega svoga kao sami sebe.
- Najnoviji
- Najstariji
-
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona. -