PRIČU o Hrvatskom pjevačkom društvu Davor (redatelj: Aleksej Pavlovsky, scenaristi: Aleksej Pavlovsky, Stanko Ferić, producent: Sanja Ivančan) gledatelji trećeg programa Hrvatske radiotelevizije mogli su pogledati u vremenu od trideset i osam minuta kroz dokumentarni film „Dvije priče o Davoru“ (dulja verzija). Ovaj slavonskobrodski mješoviti zbor, imajući svoju povijest, imajući svoje mjesto u kulturnom životu grada zaslužuje imati i ovakav „spomenar”.
Društvo je osnovano još davne 1871. godine u Brodu na Savi, a ubraja se među pet najstarijih pjevačkih zborova u Hrvatskoj. I od tada do danas prošlo je dovoljno vremena kako bi Davor, ne samo potvrdio svoj status, nego i pružio priču nakon koje će gledatelji moći zaključiti kako Slavonski Brod ima štošta za ponuditi.
Nažalost, rad ovoga društva ipak je doživio prekide. Davor je trajao do 1948. kada mu je rad zabranjen. Ponovo se vraća na valu Hrvatskog proljeća zahvaljujući Josipu Jerkoviću kada zbor broji 150 pjevača. Godine 1972. Davor je ponovo zabranjen, a pjevači prelaze u zbor koji nosi ime „Đuro Salaj“. Zbor Davor pod svojim imenom ponovo počinje djelovati 1991. godine.
Kroz podatke iznesene u ovome dokumentarnom filmu, činjenicu da zbor ima svoju zastavu (čija je kuma znamenita Ivana Brlić-Mažuranić) s hrvatskim grbom čuvanu u Muzeju, a posvećenu 1896. od strane biskupa Strossmayera; da je zbor bio u dvadeset hrvatskih pjevačkih društava koja su izvela „unificiranu hrvatsku himnu“ naziva „Liepa naša domovina” po prvi put kako navodi Mato Artuković, a pod ravnanjem maestra Fallera koji ju je i ujedno prilagodio, možemo tvrditi kako je hrvatsko pjevačko društvo Davor „nacionalno, a ne nacionalističko društvo“ ili „domoljubno društvo” kako navodi Mihael Ferić.
Početci društva te aktivnost koja se budila kroz vrijeme unatoč zabranama zaziva ime društva Davor (od davorija – rodoljubnih pjesama) koje odzvanja u svijesti Brođana ne kao doslovan poziv na boj, veličanje slave naroda kojemu pripada, povijesti, nasljeđa, već kao slavljenje pozitivnog ishoda bitke života. S jedne strane povijest kao “naravoučenije”, s druge strane umjetnost kao stav, kao imperativ nezasitnog duha.
Kontekst čitavoga rada ovoga društva je ljubav prema glazbi, umjetnost, polet nakon usporednih života koje članovi Davora imaju, druženje,... Od „tematskih zabava” iz prošlosti društva (koje u dokumentarnom filmu spominje te poneke opisuje Zvonimir Toldi kao što su one s maketama deva i piramida) kojima je predvodilo ovo pjevačko društvo, od mode, konkretnih uzročno-posljedičnih odnosa sa europskim pa onda i zagrebačkim glazbenim tokovima do istinske umjetnosti, istinske ljepote, istinske uzajamnosti. Ovaj dokumentarni film kreće od konkretne želje za predstavljanjem isto tako konkretnih zasluga Davora kao umjetničkog/glazbenog fenomena. Jer Davor jest fenomen, njegova trajnost to potvrđuje, nagrade, repertoari, entuzijasti koji čine ovo društvo živim. Itekako živim. Povijest je uvijek dobar dokaz trajnosti. Davor traje. Obljetnicu 150 godina je već proslavio, ona je iza njega... a budućnost?
Vrijeme će opet pokazati. Kao i do sada. Ne trebamo sumnjati u trajnost. Ona će ostati u generacijama koje će tek doći, u onima kojima glazba nije samo notni zapis već stil života. Dvije priče o Davoru govore o tom usporednom život zbora, konkretnom životu, o kosturu tijela koji može opstati ako ima dušu. Jedino onda u glazbenom životu, ili životu glazbe unutar svojih članova. Jer glazba je u njima... ona se nastavlja u njihovim susretima i prije i poslije rada... ona ne prestaje. Ona se živi.
Brođani mogu biti ponosni jer uz Ivanu Brlić-Mažuranić, Miju Čorak Slavensku i sijaset drugih imena koje su okosnice gradskog kulturnog života, ima jedan živi spomenik kulture. Isječak prekrasne kompozicije „Ubi caritas“ (Ola Gjeilo) dokaz je spektra aktualno glazbenog, dokaz je truda, ali i sposobnosti kojom se brodskoj publici, publici kod koje gostuju dokaže kako postoji vještina posredovanja putem glazbe. Ovaj zbor svoju vještinu neprestano usavršava, zato je svakim danom sve življi, sve aktualniji,...
- Najnoviji
- Najstariji
-
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona. -