EDUKATIVNO, interaktivno – s obzirom na slobodno komentiranje i postavljanje upita izlagaču, i zasigurno korisno predavanje „Tamna strana medija” održano je u ponedjeljak u Velikoj dvorani Gradske knjižnice Slavonski Brod. Izlaganje je održao mag.cult. Tomislav Levak s Odsjeka za kulturu, medije i menadžment Akademije za umjetnost i kulturu u Osijeku. Ovo predavanje je vezano za projekt AkaMedia 2023. na kojemu uz samog predavača radi i dr.sc. Snježana Barić-Šelmić.
Vrlo interesantno je bilo slušati o tzv. građanskome novinarstvu za što je Levak kao primjer uzeo novine 24 sata. Ponuda ovih novina građanima za javljanje s informacijama koje bi im bile plaćene na kraju je prerasla u nešto sasvim drugo: naime, ljudi su počeli namještati situacije.
Odgovor na ovo ponašanje nalazi se u činjenici kako smo postali društvo spektakla, društvo senzacije.
Ovaj zaključak kao da je pružio dobar uvod u sljedeće: odnos tradicionalnih klasičnih medija (televizija, radio, novine) i novih medija koji se zasnivaju na digitalnoj tehnologiji. Dok je kod tradicionalnih medija karakteristično to što ne postoji, tj. nema povratne informacije, svi novi mediji zasnovani na digitalnoj tehnologiji imaju, suprotno tomu, dvosmjernu komunikaciju. Mogli smo čuti, što nam je potvrdilo naša iskustva, ponešto o trolovima, o zlonamjernim komentarima,...
Nadalje, u igri „hakiranim“ profilom može se reći da nema konkretnih dokaza. Zato svatko može reći u svoju samoobranu kako mu je hakiran profil ako se želi ograditi od neke objave. Za tradicionalne medije vrijede zakonske odredbe.
Između ostalog, čuli smo kako su medijske manipulacije jako raširene, pogotovo u doba rata što je vidljivo u propagandi.
Ovo vrlo dinamično predavanje, prepuno informacija i znanja o temi izlaganja pratili su primjeri iz svijeta filma – sasvim odgovarajući s obzirom na određeni problem koji je bio trenutno u fokusu. Tako smo, primjerice, čuli ponešto o filmovima Nightcrawler, 1984., Searching, Hardcore Henry, Wag the Dog, a mogli smo saznati kakva je to GO VIRAL! - online igrica.
Sve u svemu predavanje je brzo prošlo jer je predavač elokventnošću, pristupom temi, fleksibilnošću u odnosu s publikom plijenio pažnju držeći nas budnima. Velika vrijednost ovoga predavanja očita je u indirektnim i direktnim upozorenjima koja su rezultat poznavanja problema medija, problema svih sustava za informiranje. Jer zaslijepljeni dezinformacijama možemo neprimjereno reagirati. Reagirati možemo na različite neprimjerene načine, možemo uočiti primjere neprimjerenoga ponašanja kao što su svađanje preko interneta, zlonamjerno komentiranje iza izmišljenog, lažnog profila i sl.
Koliko god smo na sve to možda i navikli, nismo svjesni koliko smo opsjednuti lažnom slikom svijeta. Posljednji slajd ovoga predavača, koji smo vidjeli i o kojemu je predavač govorio, odnosio se na zadatak koji inače daje svojim studentima: detaljni petodnevni medijski dnevnik gdje je važno zapisivati podatke i impresije. Možda bismo trebali i mi pokušati voditi taj dnevnik. Zašto? Jer bi nas odveo malo izvan priča o znanju i informacijama, slobodnom vremenu, internetu, medijima. Možda bismo nešto iz njega naučili, ako ništa, barem biti izbirljivi, razmišljati,... Možda bi nam upravo to razmišljanje dokazalo kako postoji vrijeme koje možemo provesti u takvoj akciji nasuprot vremenu provedenom na bespućima interneta. Budimo oprezni, mudri. Jer izvan svega, stoji čovjek koji se ne treba samouništavati.
- Najnoviji
- Najstariji
-
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona. -