They hurt you at home and they hit you at school,
They hate you if you're clever and they despise a fool,
Till you're so fucking crazy you can't follow their rules,
A working class hero is something to be,
John Lennon, „Working Class Hero"
Nastavnici, znanstvenici, a posebno informatičari u pristupu rješavanju nekog problema redovito koriste izvorni ili blago prilagođeni ADDIE model. Naziv je skraćenica od:Analysis, Design, Development, Implementation, Evaluation ili, u prijevodu, rješavanje problema odvija se kroz slijedeće korake: analiza, oblikovanje / osmišljavanje, razvoj / izrada, primjena i vrednovanje. Model nije ništa posebno novo, niti revolucionarno, pa je pravo pitanje zašto se ne koristi više u našoj svakodnevnici.
Mnogi znanstvenici davno su načinili temeljite i vrijedneanalize našeg stanja, a vođeni zdravim razumom i sami znamo što nas već duže vrijeme najviše tišti - teška ekonomska situacija i sve što iz nje proizlazi: pad standarda, neimaština, nezaposlenost a kao izravne posljedice toga: apatija, depresija, pad samopouzdanja. Brojni hrvatski ekonomski stručnjaci, iako se oko mnogih dijagnoza i odgovarajućih terapija ne mogu složiti, ipak su se složili oko jedne: Hrvatska ima najmanju stopu radno aktivnog stanovništva u Europi, od samo 37 posto. Čak su se i ljuti neprijatelji unutar GSV-a složili da je to gorući problem koji će dugo opterećivati našu zemlju te da niti zapošljavanje svih trenutno nezaposlenih neće doprinijeti znatnijem poboljšanju ovog pokazatelja. Slijedom ovih razmišljanja, čini se logičnim da primarni i najvažniji cilj svake vlasti, od državne pa do lokalnih, bude smanjenje nezaposlenosti mobilizacijom svih raspoloživih resursa: financijskih / proračunskih, ljudskih / stručnih, institucionalnih, obrazovnih.
Imajući na umu drugu nepobitnu činjenicu, da se do kapitala danas sve teže dolazi te da ta nepogoda neće tako skoro nestati bez obzira na europske fondove i nikad dočekane obilne strane investicije, rješenje se nameće samo po sebi. Bivajući ekonomski laik, svakako želim zadržati stanoviti odmak i rezervu prema sljedećoj tvrdnji te istodobno pozivam sve stručnije i učenije ljude da i preko ovog portala daju svoje viđenje za prevladavanje ovog problema:kronična nestašica novca te višak gladnih usta i besposlenih ruku. Kao (brzo i kratkoročno) rješenje ove krajnje pojednostavljene jednadžbe, odgovor se čini očit i krajnje jednostavan: poticanje radno intenzivnih djelatnosti te time maksimiziranje zaposlenosti. Kao potporu navedenog, navest ću samo dvije izjave:Vlada bi, kaže Ratko Bošković, morala pod hitno ponuditi programe masovnog zapošljavanja:
„A hrvatska Vlada, koliko ja vidim, sad razmišlja upravo suprotno. Oni bi i dalje gradili autoceste, gradili bi željeznicu itd. To je ono što zovemo 'kapitalno intenzivne djelatnosti', ali Hrvatska je mala i na tim se poslovima ne može zaposliti toliko ljudi i, ovog trenutka nam trebaju 'radno intenzivne djelatnosti'."
Goran Radman:
„Bez kulture rada i drugačijeg odnosa prema radu te većeg broja radno aktivnog i angažiranog stanovništva Hrvatska se, jednostavno, ne može izvući iz ove situacije."
Većina ekonomskih teoretičara, na prvu, obrušit će se na ponuđeno rješenje jer je opće poznato da ekonomije koje počivaju na radno intenzivnim djelatnostima ne kotiraju posebno dobro u svijetu. Međutim, oplemenjivanje takvih djelatnosti dodanom vrijednošću daje znatno bolju perspektivu. Jedan od primjera je ekološka poljoprivreda, za koju se, međutim, moraju ostvariti neki preduvjeti, u ispunjenju kojih konstruktivno mogu djelovati i jedinice lokalne uprave. Primjer su djelatnosti na prikupljanju i očuvanju sjemenja tradicionalnih povrtlarskih kultura i drugog bilja:
http://www.povrce.com/stare_sorte.html
http://www.agroklub.com/povrtlarstvo/ocuvajmo-i-zastitimo-stare-sorte-povrca/730/
http://zprojekti.mzos.hr/public/c2prikaz_det.asp?cid=2&psid=21&ID=3507
Osim banaka sjemena očito je nužno poticati, propagirati, podupirati i zastupati sve one koji se odluče na eko-poljoprivredu. Također, u situaciji kada je kapital nedostupan pojavljuju se razmišljanja o socijalnom poduzetništvu kao jednom od rješenja koje propagira osječka udruga Slap:
Pored navedenih, mnogi apologeti modernih tehnologija kao rješenje vide automatizaciju, informatizaciju, robotizaciju i općenito uvođenje modernih tehnoloških rješenja na sve razine, pri tome zaboravljajući da ta rješenja sobom donose i neželjene sociološke posljedice, možda čak i povećanje nezaposlenosti, koje su razmatrane u mnogim znanstvenim radovima. Evo jedne poveznice:
http://hrcak.srce.hr/index.php?show=clanak&id_clanak_jezik=50158
S sbzirom da je idealno ispunjenje potpune kibernetizacije proizvodnje "tvornica bez ljudi", navedene posljedice nisu iznenađujuće. U svakom slučaju, takva su rješenja kapitalno zahtjevna i izvanredna su "terapija" za povećanje profita koji često nije usklađen s postavljenim ciljem brzog povećanja zaposlenosti. Proučavati, razvijati i primjenjivati takva rješenja, u malobrojnim našim tvrtkama koje si to mogu priuštiti, svakako je poželjno, a osim povećanja konkurentnosti doprinosi smanjenju ogromnog tehnološkog jaza prema razvijenim zemljama.
Sve do sada napisano u stvari je uvod za još jedno rješenje koje je izrazito radno intenzivno a kapitalno malo zahtjevno. Naime, radi se o softverskoj industriji, dizajnu i proizvodnji programa, različitih web poduhvata i aplikacija, koji zahtijevaju, danas iznimno jeftino, računalo opremljeno odgovarajućim softverom i gotovo svima dostupan priključak na Internet. Za tisuću-dvije kuna osigurava se radno mjesto za osposobljenog kreativnog djelatnika koji može stvoriti novu vrijednost. Osima alata otvorenog koda postoje i mnogi besplatni razvojni alati za dizajn i izradu softvera. Brzom izradom maštovitih, jednostavnih i jeftinih aplikacija od nekoliko dolara za Apple Store, Google Apps ili slične portale, moguće je, obzirom na ogroman broj potencijalnih kupaca, postići brz povrat uloženog te ostvarenje profita.
http://www.google.com/enterprise/marketplace/
Ključni problem, koji danas priječi primjenu ovog rješenja, je nedostatak, odnosno mali broj kreativnih, obučenihprogramera i dizajnera. Nema dovoljno niti dobro osmišljenih obrazovnih akcija izvan standardnog nastavnog procesa koje bi u kratkom roku prepoznale i "proizvele" ovaj tip stručnjaka. Naglasak je na kratkom roku, zbog teške situacije koja traži brza rješenja ali i uslijed izuzetno brze promjene informatičkih trendova, programskih platformi i metodologija. U cilju prepoznavanja potencijalnih kandidata, neophodno je napustiti uobičajene pristupe koji inzistiraju samo i isključivo na formalnom, institucijski verificiranom vrednovanju pojedinaca (inzistiranje na svjedodžbama i diplomama) te težiti pronalaženjutalentiranih self-made pojedinaca. U ovoj kolumni već su navedeni pojedini svjetski primjeri izvanrednih programera i poduzetnika koji nemaju formalnu visoku naobrazbu (Assange, Zuckerberg, Gates, Jobs, Ellison i mnogi drugi) a imamo i domaći primjer najmanje stigmatiziranog vlasnika velike tvrtke:Emil Tedeschi, Atlantic grupa.
Primjer iz brodske prakse je suradnja Strojarskog fakulteta i Siemensa na doškolovanju kadrova od prije nekoliko godina, gdje smo na osnovu objektivnog i učinkovitog testiranja uspjeli u krug odabranih "progurati" nekoliko kandidata sa srednjoškolskom spremom iako je inicijalno tražena isključivo fakultetska naobrazba. Kako su se ti kandidati vidno isticali još na testiranju, svojim znanjem, zalaganjem, talentiranošću opravdali su povjerenje i tijekom višemjesečne nastave postigli najbolje rezultate. Nakon završenog doškolovanjaSiemens je ipak odustao od otvaranja projektno - programerskog ureda u Slavonskom Brodu ali su zato gotovo svi polaznici vrlo brzo našli zaposlenje. Spomenuti "srednjoškolci" postali su bitni čimbenici u novim firmama i redom su nastavili daljnju (formalnu ili neformalnu) naobrazbu.
Odgovor na pitanje iz naslova je:"I motikom i kompjuterom!", dakle,i eko-poljoprivredom i informatikom i svim drugim radno intenzivnim a kapitalno nezahtjevnim djelatnostima koja nisam spomenuo. Nužno je brzo ciljano djelovanje svih navedenih resursa te prekid rasipanja ono malo novca kojim raspolažemo na megalomanske projekte za koje nitko nikada nije vidio cost/benefit analize, za koje trebaju godine, koji ovise o nečijoj milosti ili dobroj volji, o milijunima koji nikada neće doći, te koji ne daju nikakvo jamstvo da će u skorije vrijeme riješiti gorući problem zapošljavanja.
Potencijalni poduzetnici, ali i svi kojih se tiče ekonomski napredak, mogu inspiraciju potražiti u Funky Business trilogiji:
http://www.differo.hr/html/knjige_funky_business.html
http://www.differo.hr/html/knjige_karaoke_capitalism.html
http://www.differo.hr/html/knjige_funky_forever.htm
- Najnoviji
- Najstariji
-
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona. -
zrendula26.01.2011. u 12:49
Firma do nas ima informatičkog stručnjaka (zaposlenog) i kod uvođenja novog informatičkog sustava (isti kao i naš) napravili su slijedeće: zamjenili su sva starija računala (iako su prema minimalnim zahtjevima bili ok), za ostala su kupili nove licence XP pro... Prikaži sve i zamjenili su sve switch-eve. Pitao sam njihovog stručnjaka zašto su na sve pristali, kao odgovor sam dobio "pa to su oni tražili". Mi još nećemo otpisati ispravna računala P4 s 512 MB rama jer rade s tim informatičkim sustavom isto kao i nova računala
-
zrendula26.01.2011. u 12:32
2006-e su za jedan program koji koristimo programeri tvrdili da moramo platiti za ispravak svih bug-ova koje smo pronašli ili prijeći na noviju verziju uz nadoplatu. Još malo im je to i pošlo za rukom, da nisam dokumentirao sve te... Prikaži svete bug-ove i dao to u prave ruke. Ako nas netko "prevesla" sami smo si krivi. Osobno mi je žao da ne idem na neke prezentacije i tečajeve (mada su besplatni), a vjerojatno je to zato što je opis moga posla nešto sasavim drugo ;) , ali zato ja pratim i ovaku (besplatnu) izobrazbu za vrijeme radnog vremena :) . Posebno hvala profesorima T.G i M.M.
-
zrendula26.01.2011. u 12:20
I ono što je bitno naglasiti mi u svakom trenutnu možemo upogoniti tri različita informacijska sustava (clipper programi od 1995 do 2004-te, Alpha sustav - programi bazirani na basic-u od 2004 do 2008-e i novi sustav baziran na Oracle-u od... Prikaži sve 2008. Znanje koje ste nam prenijeli ovdje gdje radim se cijeni (doduše ne osjeti se na plaći :) ). Od 2005-e vidljive su značajne uštede IT s tim da se značajno povećao broj računala, svi programi imaju licencu ili su open source. Imamo manje troškove sada s 7 laserskih pisača nego 2005-e s dva laserska pisača
-
zrendula26.01.2011. u 12:08
Suradnja Strojarskog fakulteta i Siemensa bila nam je dobra podloga za poslove koje sada radimo. Osim znanja koje ste nam prenijeli utjecali ste i na način našeg razmišljanja kod rješavanja nekih problema. Možda sa svojim zanjem nisam uspio povećati promet... Prikaži sveet u tvrtki, ali sigrno jesam značajno utjecao na smanjenje troškova (npr. uvođenje open source-a programa). Kad su bili iz BSA, samo su nam na jednom računalu našli program za koji nismo imali licencu (i za to smo pošteno platili kaznu). Nisam dopustio uvjet kod uvođenja novog informacijskog sustava da moramo napraviti Gbps mrežu (postojeća 100 Mbps). Dovoljno je bilo postaviti jedno pitanje "zar je Vaš program toliko loš da zahtjeva gigabitnu mrežu". Samo sam u dva računala nadogradio radne memorije, mada su za optimalan rad šreporučili zamjenu računala.
Prikaži sve komentare
-