„Pa uvijek isto – 'leadership'. Riba od glave smrdi. Statističke analize pokazuju da je Hrvatski narod jednako dobar ili čak i bolji nego većina drugih. Dakle, očito je odakle dolazi sve to. Možete imati odlične vojnike, ali ako ih generali krivo vode, vojska će izginuti."
Davor Pavuna,
intervju AMAC-u
DOVOLJNO je uključiti televizor, pričekati prvu informativnu ili političku emisiju i gotovo sigurno čut ćete nekog kako se zaklinje da sve radi ili kako to i to treba napraviti „u interesu Hrvatske". Vrlo često, oguglali na takve izjave, pređemo preko toga kao preko nečega što je samo po sebi razumljivo i neupitno. No, zamislimo li se i pokušamo dokučiti o čemu se stvarno radi možda ćemo doći do iznenađujućih zaključaka. Što je Hrvatska? Koji su njeni interesi? Radi li se o interesu države kao takve (bez obzira na subjekte tj. državljane), o interesu njenih državljana u cjelini ili interesu neke uske skupine? Ako su atributi suvremene države: suverenitet, međunarodno priznanje, državni teritorij, stalno stanovništvo, politička organizacija ili vlast, organizirana ekonomija, prometni sustav... tada ćemo dokučiti , kako iz dana u dan, svaki od navedenih govornika prosipa čistu demagogiju. Jedva čekamo da nekome predamo bar dio suvereniteta, s državnim teritorijem se kalkulira i trguje, vojsku smo zapustili, politički sustav korumpirali, pravosudni i represivni alat stavili u službu stranaka i pojedinaca, stanovništvo je u stalnom opadanju, a ekonomija u kolapsu.
Pomislimo li da taj zbori o sveukupnom hrvatskom korpusu, treba se zapitati tko je definirao njegove interese i koji su to, jer narod se nije jasno i valjano izjasnio od prvog i jedinog dosadašnjeg referenduma o samostalnosti. Uostalom, znamo da u Hrvatskoj više nema pitanja po kojemu bi se svi jedinstveno opredjeljivali. Dakle, dotični radi za manju ili veću interesnu skupinu. Iz džepa vadim notes sa popisom političara i toga masno križam. Čim ga čujem da dela „u interesu Hrvatske" – dobiva crveni. Takvom lažljivcu sigurno neću dati glas. Treba li nam još dodatnog „istraživačkog novinarstva" kako bi shvatili da smo prevareni i pokradeni? Treba li nam još dodatnih „neupitnih dokaza" kako bi shvatili kamo će nas odvesti osumnjičene i ozloglašene političke elite?
Uzmemo li pak, kao polaznu točku Platona i njegovo viđenje idealne države, u kojoj je pravedno da:"Svatko radi svoj posao", a etički ideal se zasniva na znanju, doći ćemo do vrlo malog broja onih koji se istinski zalažu za „interes Hrvatske". Zadnjih godina, kao jedan od njih, nameće se hrvatski znanstvenik u pečalbi Davor Pavuna. Fizičar rodom iz Koprivnice, osječki đak i zagrebački student, doktorirao je na uglednom Cambridgeu, a radi po cijelom svijetu od Lausane do SAD-a. Ovaj ekscentrik započeo je svoje intenzivnije pojavljivanje u hrvatskoj javnosti vrlo osebujnim nastupima u kojima je kontroverzno ispreplitao svoja vjerska, znanstvena i svjetonazorska stajališta. Kada je u našim medijima, kao čovjek koji se bavi fundamentalnim znanostima, izjavio kako je spoznao Stvoritelja, mnogi su ga kolege proglasili čudakom, a dio javnosti „napušenim" tipom. Kada je na TV dolazio s neizbježnim MacBook Airom i iPhoneom, nazivali su ga geekom, dorkom i gadget freakom te optuživali za reklamiranje tvrtke Apple. Kada je nastupao kao samozvani fanatični vjernik katolik i ekstremni hrvatski domoljub, optuživali su ga za nacionalizam. Na ovogodišnjoj Microsoftovoj konferenciji WinDays 2011 Pavuna je izjavio: „Treba izvesti mentalni državni udar". Doista, Pavuna je uspio uzburkati hrvatsku javnost.
Stavimo li na stranu kontroverzne riječi, Pavunina djela možda jasnije govore. Osim popularno-znanstvenih predavanja, organizacije znanstvenih skupova, Pavuna je jedan od pokretača Mreže za razvoj i kreativnost – MRAK. Ova udruga (?) organizira niz predavanja i priredbi koje, logično, promiču kreativnost i inovativnost, nove pristupe rješavanju gospodarskih, ekonomskih i obrazovnih problema, te povezuje sve ljude sličnih stremljenja. Kao korak dalje u istom smjeru možemo tumačiti i novi Pavunin projekt: Mozgalo.
"Stvaranjem internetske mreže Mozgalo stvara se platforma na kojoj će znanstvenici, ali i svi inovativni studenti te ostala kreativna javnost, bez obzira na to gdje se nalazili, moći razmjenjivati svoje ideje, inovacijska rješenja, radove, mišljenja i stavove te kao jedinstven organizam djelovati u smjeru napretka", naglasila je prof. Ivana Nikolić, predsjednica udruge MRAK - Mreže za razvoj i kreativnost, koja stoji iza spomenutog projekta.(www.hrsvijet.net)
No idemo li dalje i ostavimo po strani Pavunine izjave, projekte i djela, ostaje jedna posebna atmosfera koju taj čovjek ostavlja gdje god se pojavi. U svojoj poruci pokušava nam vratiti samopoštovanje i podići samopuzdanje, upućuje nas ka novim tehnologijama koje su, bez obzira na ili baš zbog globalizacije, i nama dostupne te pomaknuti težište društva ka znanju, inovaciji i kreativnosti, informatici i dizajnu. Pavuna ne inzistira samodopadno da ga se u medijima striktno oslovljava sa prof.dr, primjenjuje ležerni nastup te pomirljiv i tolerantan dijalog. Za razliku od nekih kolega, nije se zbog svog ega upustio u svađe s domaćim i iseljenim hrvatskim znanstvenicima i stručnjacima nego djeluje isključivo integrativno. Dakle, svim kontroverzama unatoč, treba ga prihvatiti kao dobrodošlo osvježenje i poticaj na učmalo hrvatsko društvo.
- Najnoviji
- Najstariji
-
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona. - Prikaži sve komentare
-