NOVA GRADIŠKA - Jučer je Nova Gradiška bila domaćin prekrasnog događaja: 44.Smotre Saveza amaterskih puhačkih orkestara Slavonije i Baranje. Ovaj događaj dokazao je, uz nevjerojatan trud, entuzijazam, izvrsne izvedbe i nastavak svoga djelovanja kroz uključivanje velikog broja mladih izvođača/članova.
Prekrasan dan kao stvoren za muziciranje bio je ispunjen zvucima iz parka, a da doživljaj bude potpun, žamor publike samo je dodatno ukazao na živost, veselje čak i nestrpljivost kojom su, ne samo posjetitelji, nego i sami izvođači, pratili svaku izvedbu u iščekivanju nastavka. Zaista auditivni, ali i vizualni užitak, pružila je smotra od početka do kraja. Počevši s mimohodom orkestara, potom nastavljajući kratkim programom mažoretkinja, prigodnim obraćanjem i proglašenjem smotre otvorenom, te zajedničkim izvođenjem skladbi, ovo druženje i program nastavilo se pojedinačnim nastupom orkestara nakon čega je druženje nastavljeno zajedničkim ručkom i podjelom priznanja.
Sudionici ove Smotre bili su: Gradska glazba Nova Gradiška (koja je ujedno obilježila 150 godina postojanja), Gradska limena glazba „Željezničar” Slavonski Brod, Glazba Jakšić, Gradska glazba Našice, Osječki puhački orkestar, Gradski puhački orkestar grada Belišća, Gradska glazba „Trenkovi panduri” Požega, Puhački orkestar DVD-a Đakovo, Puhački orkestar DVD-a Valpovo. Posjetitelji smotre mogli su čuti veliki broj kompozicija poznatih kompozitora kao što su James Horner, Duke Ellington, Georg Fridrich Händel, Johann Strauss, Tonči Huljić (poznat u našim okvirima uglavnom kao skladatelj najvećih hitova prvenstveno grupe Magazin, a izvan naše zemlje poznat zahvaljujući Maksimu Mrvici), John Williams, Dimitri Shostakovitch.
Dakle, svi uvjeti koji bi trebali postojati da bismo zaista uživali u ovome programu bili su ispunjeni. Međutim, ovaj događaj, sjajno vođen glasom Marija Jurkovića koji je animirao publiku, naglašava koliki je broj mladih izvođača prisutan u orkestrima te je mogao dati povod malenom istraživanju čitave ove priče koja seže u 1873. kada DVD Nova Gradiška preuzima vojnu glazbu nakon razvojačenja Vojne krajine.
Ovi orkestri nisu samo orkestri koračnica, orkestri koji se pozivaju kako bi gromoglasnim zvukom uveličali velika događanja od osobite važnosti u nekim spektakularnim državnim razmjerima već su tu i da bismo razumjeli drugu stranu muziciranja koja iz zvonkoga zvuka izabire nježnost patentirajući novi moto: glazba za sve, glazba ne poznaje granice. Jer glazba upravo pomičući granice sklapa prijateljstva s neočekivanim, s drugačijim što će opet pružiti širenje horizonata (o čemu neprestano pišem!). Naša očekivanja temeljena na tradiciji samo mogu produbiti želje za spoznajama koje ovi orkestri, njihovo postojanje daruju kroz konkretan rad. Na svu sreću rad je vidljiv, rad je potvrđen, rad je konkretiziran upravo ovakvim druženjima iz kojeg nastaju ne samo profesionalna prijateljstva, nego prijateljstva čija okosnica je izvan prostora, vremena, a pretočena je u samu glazbu.
Glazba je univerzalna, njezin jezik nije potrebno poznavati, unutar notnih zapisa tražiti smisao. Njezin smisao je u izvedbi sada i ovdje. Baš zato relativno mladi orkestri, po osnutku, kao što je Glazba Jakšić osnovana 1977. tu je kako bi nas upozorili da potreba za osnivanjem orkestara ne jenjava. Javlja se interes do danas jer je najmlađi član Saveza amaterskih puhačkih orkestara - Osječki puhački orkestar -osnovan 2019.godine. Veliki broj nastupa unatoč „mladosti“ ovoga orkestra pa čak muziciranje u tramvajima, pokazuje želju za ići ukorak sa zaključkom kako je potrebno uokviriti sve težnje na jednom mjestu, nudeći nove izazove novoga vremena. Kako bismo saznali, potreban je pristup dostupnosti. Ova glazba nije samo za odabrane i njome se ne bave glazbenici samo kako bi služili vlastitim željama... potrebna je želja približavanja s mogućom publikom ili kako bi davno Dražen Siriščević rekao: „Za sve ljubitelje opere i one koji će to tek postati!“. Preformulirajmo to i zaključimo: „Za sve ljubitelje glazbe puhačkih orkestara i one koji će to tek postati!“.
Nadalje, Gradska glazba Našice unijela je „moderno“ poglavlje ovoj priči, zvuk koji je vjerojatno otišao korak dalje od 1970. i Pere Kolara, zahvaljujući kojemu je osnovana. Razgovarajući s dirigentom ovoga orkestra, Ivanom Krajačićem, doznajem kako su revno tekle pripreme za nastup, po nekoliko mjeseci da bismo čuli skladbe: Na rajžo B. Roguljića, Present – T. Kraas / arr.I. Krajačić te arr. Johniea Vinsona Just a Closer Walk with Thee.
Gradski puhački orkestar Grada Belišća skladbom „Sve bi seke ljubile mornare” mogao je od publike izmamiti osmjeh dok je Gradska glazba „Trenkovi panduri” Požega izazvala strahopoštovanje zbog njegovanja tradicije prvog vojnog orkestra u Europi koji je osnovao Franjo barun Trenk 1741. u sastavu Trenkove pandurske regimente. Aktivnost Puhačkih orkestara DVD-a Đakovo te DVD-a Valpovo, veliki broj smotri i nastupa iza njih, pružena mogućnost da ih čujemo i u Novoj Gradiški zapravo mogu samo zaključiti dio ove velike priče. Osim zahvale, preostaje radovanje sljedećem susretu.
- Najnoviji
- Najstariji
-
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona. -