393
Prikaza
0
Komentara
OSIJEK - Povodom Svjetskog dana izbjeglica, u petak, 23. lipnja u osječkoj Staroj Pekari održana je konferencija za Ukrajince u Osijeku na temu „Zapošljavanje u Hrvatskoj”, a glavni organizatori su Udruga SVOJA i Centar za mir, nenasilje i ljudska prava u Osijeku. Događaj se odvio u sklopu projekta Hrvatskog pravnog centra pod nazivom „10. Tjedni IZBJEGLICAma”, neformalne mreže organizacija civilnog društva koje pružaju podršku izbjeglicama u integraciji. Projekt se kroz brojne panele, radionice i kvizove održava u Zagrebu, Osijeku, Splitu, Ogulinu i drugim gradovima diljem Hrvatske, a traje sve do 28. lipnja.
Naziv „SVOJA” na ukrajinskom znači „jedan od nas”, a glavni cilj udruge je pružanje pomoći ukrajinskim izbjeglicama osiguravajući informacije vezane uz zaposlenje, pokretanje vlastitog poslovanja, obrazovanje i integraciju u novu zajednicu. Kroz razne suradnje s lokalnim i internacionalnim dionicima te agencijama Ujedinjenih Naroda, Udruga pruža socijalnu, financijsku i svaku drugu vrstu podrške za ratne izbjeglice te omogućava prevođenje i interpretativne usluge za vrijeme intervjua za posao. Udruga je do sada zbrinula preko 400 Ukrajinaca, a 24 ih je već zaposleno u Mlinaru, Pan-Peku, Ledu i sličnim mjestima. Voditeljica konferencije i direktorica Udruge, Natalia Hryshchenko govori: „Moram napomenuti da su Ukrajinci došli ovdje u nadi za poslom i obrazovanjem zato što doista žele doprinijeti hrvatskom društvu i tržištu. Iznimno smo zahvalni svim Hrvatima na podršci koju nam pružaju, ovo je zaista jedna topla zemlja.”
Iako smo ipak dvije različite zemlje sa zasebnim društvenim mentalitetom, čini se da je jedini problem Ukrajincima prilagodba na hrvatski jezik. Udruga se stoga posebice fokusira na pružanje raznih edukacijskih programa i tečajeva hrvatskog i engleskog jezika. Također surađuju s brojnim poslodavcima kako bi osigurali Ukrajincima stalno radno mjesto s obzirom da zajednicu najviše čine žene s djecom. Hryshchenko ističe: „Hrvatska ima odličan stav i dobre uvjete kako bi Ukrajinci odmah mogli početi raditi. Pomaže nam i status stranca pod privremenom zaštitom koji omogućuje Ukrajincima prijavu na Hrvatski zavod za zapošljavanje, uživanje u pravima obveznog zdravstvenog osiguranja i uključivanje djece u obrazovni sustav. To im omogućava da imaju podjednake šanse kao i Hrvati na tržištu rada.” Trenutno, većina Ukrajinaca bavi se osnovnim poslovima poput rada u tvornicama ili čišćenjem prostora, vjerojatno zbog jezičnih barijera. Hryshchenko prepoznaje da zajednica nema jednaku razinu poznavanja jezika, no uviđa koliko je ono važno te nastoji kroz rad Udruge poboljšati njihov radni status i omogućiti edukacije iz IT sektora koji je trenutno najtraženiji.
Iako su neki od njih u Osijeku tek 6 mjeseci, reakcije su do sad i više nego pozitivne: „Osijek veoma suosjeća s Ukrajinom i to se zaista osjeti. Imamo veliku podršku u smislu osiguravanja hrane, poslova i akomodacija za djecu poput Dnevnog centra za raseljene osobe iz Ukrajine. Veoma smo zahvalni Republici Hrvatskoj na potpori i prilici za sigurno utočište.” - govori Hryshchenko. Što se tiče državne vlasti, naglašava da su zadovoljni tretmanom te da imaju stalnu komunikaciju s hrvatskom vladom i HZZ-om. Pomažu im i vaučeri za obrazovanje stoga smatra da Ukrajinci imaju dovoljno mogućnosti za pokretanje vlastitog poslovanja, a prema njihovim statistikama, to planira čak 58 Ukrajinaca. Koliko Osijek doista podupire Ukrajinu, dokazuje i činjenica da je nedavno Centar za mir, nenasilje i ljudska prava u suradnji s Udrugom Breza i DKolektivom organizirao događaj i kviz „Ukrajina meets Osijek: upoznavanje kroz znanje" povodom Svetskog dana izbjeglica gdje su Osječani postavljali pitanja o Ukrajini dok su Ukrajinci testirali svoje znanje o Hrvatskoj i Osijeku.