SLAVONSKI BROD - Poznato je kako se preko državne granice ne može prenositi sve što se poželi, no ograničenja u količinama trošarinskih proizvoda koje se mogu prevesti 'preko grane' razlikuju se ovisno o mjestu prebivališta putnika odnosno onih koje carinici pregledavaju. Upravo to ljuti Brođane koji se smatraju građanima drugog reda te su apelirali na portal SBplus neka obradi (i) tu temu.
- Dajte malo pišite o tome kako su građani Slavonskog Broda, građani drugog reda, kako mogu prevesti robu u vrijednosti do 500 kuna, dok je limit ostalima 2200 kuna - takozvani granični pojas. Hrvatska s Bosnom i Hercegovinom ima preko 900 kilometara granice, a Brođanin ne može kupiti ništa i uvesti nešto tog iznosa, čak i kada je, na primjer, 300 km udaljen od svoje adrese, a kupio je to bilo gdje u pograničnoj zoni. Sprdnja od zakona! Svi koji žive u pograničnom području su građani drugog reda, što je diskriminacija. - komentirao je Mario Sigurnjak na društvenim mrežama.
Da je to uistinu tako, potvrdila je još jedna čitateljica, primjerom iz prakse.
- Ograničenje je 250 kuna po osobi. Nedavno smo morali vratiti kupljeno jer, uz PDV i carinu, nije bilo isplativo. Tri sata mrdanja po granici i rekoh: „Hvala, ali više ne!". Jedino da se, zbog takvog zakona, provozam do Dervente ili Doboja. Mi smo, konkretno, kupovali cijevi za centralno grijanje. I rekli nam carinici na granici kako je limit 2200 kuna. Mi otišli i kupili… kad na granici pitaju imamo li što za prijaviti, ja izvadim račun, a on će: „Ne ide to tako, vi ste pogranično područje!". Pa što je s onima koji svaki dan idu po „špeceraj"? Isto vraćaju PDV. - komentirala je Alma Kovačević.
Odlučili smo provjeriti koliki su, zapravo, vrijednosni limiti za unos robe nekomercijalne naravi u osobnoj prtljazi putnika. Oslobođenje od plaćanja carine, PDV-a i trošarine odnosi se na uvoz robe čija ukupna vrijednost ne premašuje 3.200 kuna za putnike u pomorskom i zračnom prometu, 2.200 kuna po putniku za ostale vrste prijevoza te 1.100 kuna za putnike mlađe od 15 godina, bez obzira na vrstu prijevoza.
S druge, pak, strane, osobe iz pograničnih područja, radnici na granici i posade prijevoznih sredstava, uz oslobođenje od plaćanja carine mogu dnevno u svojoj prtljazi unijeti robu do ukupne kunske protuvrijednosti 300 kuna. Što se konkretne količine proizvoda tiče, ljudi s pograničnog područja dnevno preko granice, primjerice, mogu prenijeti 25 cigareta ili 10 cigarilosa (cigare neto težine do 3 grama po komadu) ili 5 cigara ili 25 grama duhana za pušenje. Usporedbe radi, svi ostali mogu prenijeti 200 cigareta, 100 cigarilosa, 50 cigara ili 250 grama duhana. Dakle, i do deset puta veće količine.
Ipak, Carinska uprava navodi kako se naprijed navedeni vrijednosni i količinski limiti ne primjenjuju ako, primjerice Brođani, podnesu dokaz da putuju dalje od pograničnog područja ili da se ne vraćaju iz pograničnog područja susjedne treće zemlje. U tom slučaju primjenjuju se limiti koji vrijede i za sve ostale putnike.
Iz svega navedenog, vidljivo je kako određena nepravda ipak postoji prema ljudima iz pograničnog područja, mada je upitno kako bi se u suprotnom regulirao 'šverc' robom ili svakodnevno prenošenje određenih artikala preko granice. S druge strane, takvim se ilegalnim radnjama mogu baviti i oni koji žive u blizini granice, a ne pripadaju pograničnom području.
Posebno je nepravedan slučaj da oni kojima je prebivalište u Slavonskom Brodu ni na graničnom prijelazu u, primjerice, Neumu, ne smiju prenijeti veću količinu robe jer se 'vode' kao građani s pograničnog područja. Pogranično je područje, pritom, prilično širok pojam i obuhvaća dio uz zajedničku državnu granicu u dubini od pet kilometara.
- Najnoviji
- Najstariji
-
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona. -
SALAUKA08.11.2019. u 18:30
Najprije treba utvrditi ZAŠTO je u BH konzerva pive PAN 4 kune LAŠKO stoji jednako majoneza ZVIJEZDA u po HR cijene a piva i do 9 kn.. Kad proračuna o trošak izvoza i naknade u HR ista konzerva treba biti... Prikaži sve 3 kune a l i ne može jer se OTIMA HR građanima da ne spominjem boje lakove namještaj i limariju sve je to samo HR sramota i BIH u se nema što zamjerate oni samo pošteno trguju!!!!!
-
Stipe09.08.2019. u 11:03
Ne znam zašto bi postojali različiti zakoni za pojedine građane RH? Pa toga nema ni u malo žešćim vukojebinama. No, trebalo je takvo što očekivati kada nismo reagirali na različito tretiranje OSI-ja ovisno jesu svoju muku zaradili u miru ili... Prikaži sve ratu, na poticaje isključivo za mlade, na različite osiguratreljske stope i hrpu drugih diskriminacija koje su amenovane protuustavnim zakonima RH. Inače, jel bolje puniti hrvatski proračun pa dati Divljakici, Plenkiju i drugovima da troši našu lovu na pizdarije ili dati Dodiku da blokira muslimanska osporvanja izgradnje Pelješkog mosta. Uostalom BiH je država i hrvatskog naroda, ako gledaš čisto nacionalistički. I Hrvati u BiH trebaju kanalizaciju, struju, vodu, ceste ....
-
1234508.08.2019. u 21:06
Kad budem morao u bosnu po bilo što, selim se u tri picke materine odavde!!! Na idijote koji su pisali zakon i na zakon sam se privikao, ali se neću privikavat na gledanje na svaku kunu i punjenje proračuna bosne...... Prikaži sve. I ja sam od onih koji spajaju kraj s krajem, ali u bosnu u soping ne želim. Tko voli nek izvoli, ali onda nek se ne čude ko pura dreku da u toj priči postoji i neki zakon i pravila... jel nije dosta što se priznaju škole i vozačke iz bosne...
-