Naciji je laknulo: Peđa Grbin bit će SDP-ov kandidat za premijera na budućim parlamentarnim izborima. Posljednjih se dana i tjedana šuškalo i javljalo o previranjima u toj već jako dugo oporbenoj stranci, koja će, kako stvari stoje, još desetljećima to i ostati. Naime, neki članovi SDP tražili su da Grbin ne bude premijerski kandidat, objašnjavajući to njegovim lošim osobnim rejtingom u istraživanju javnog mnijenja. A ni stranka pod njegovim vodstvom ne stoji bolje. Kada je Peđa Grbin došao na čelo SDP-a, ta je stranka imala potporu od 17,8 posto, a ovog je kolovoza rejting SDP-a bio 13,1 posto. Dakle od 3. listopada 2020., kad je izabran za predsjednika SDP-a, za manje od tri godina stranka je izgubila potporu od 4,7 posto. Očito, kad su birali Grbina za šefa, u SDP-u su mislili kako će rejting stranke biti visok, bar koliko i šef, jer Grbinu su 2,10 metara. Sada, kad je očito da visina šefa stranke nema nikakve veze s visinom njena rejtinga, u SDP-u su čini se, opet krivo zaključili. Mislili su kako bi padom korpulentnog šefa, visokog 2,10 metara, u stranci nastao pravi potres.
Prošloga četvrtka odjeknulo je kako je Vlada zatražila od Europske komisije produženje roka za jednu od faza u razvoju robotaksija poduzetnika i inovatora Mate Rimca. Svi se još sjećaju Rimčeve optimistične izjave kada je najavljivao da će robotaksiji na ulicama Zagreba voziti već sljedeće, 2024. godine. Rimčev projekt odmah je postao dio izmijenjenog Nacionalnog plana oporavka i otpornosti, a Europska komisija u svibnju ove godine potvrdila je da projekt ima pravo na potporu vrtoglavi i bespovratnih 179.5 milijuna eura. Vlada Andreja Plenkovića pak, Rimcu je već isplatila više od 21 milijun eura. Sada, ista ta vlada traži od Europske komisije da Rimcu produži rok za još godinu dana, što znači da od robotaksija u 2024., u Zagrebu neće biti ništa. Zajedljiv kakav jest, novinar Zoran Šprajc, podsjetio je kako je teško očekivati robotaksije u gradu koji nije u stanju s ulica odvesti smeće i gdje stalno pucaju vodovodne cijevi, ali je posumnjao i u ostvarivost tog projekta koji u San Franciscu slavno propada. Misleći na Rimca, Šprajc je rekao: Njemu naše pare, a nama njegova obećanja. Što opako podsjeća na rečenicu slavnog Ostapa Bendera: Ideja moja, benzin vaš.
Prosječna cijena novih stanova u Hrvatskoj, objavljeno je iznosi 2.219 eura, a onih u Zagrebu čak 2.623 eura. Prosječna plaća u Hrvatskoj u lipnju bila je 1.150 eura, a u Zagrebu 1.303 eura. I bez pomoći umjetne inteligencije jasno je kako prosječni Hrvat, pa tako i Zagrepčanin, mora raditi dva mjeseca da bi skucao za kvadrat stana. I da mu treba deset godina da bi kupio prazan stan od 60 kvadrata. Umjetnu inteligenciju pitali smo kako to izvesti. Pojašnjava kako je to ostvarivo: tijekom tog desetljeća prosječni Hrvat, pa dakako i Zagrepčanin, ne smije ništa ni jesti ni piti, ne smije kupovati odjeću i obuću, mora se odreći pušenja i kadionica i živjeti kod starca bez plaćanja režija, a ako nema starca, ostaje mu ulica. Lako i jednostavno, desetljeće proleti kao san i eto - novi stan.
„Ja u školu idem i dobar sam đak.“, stih pjesme Zmaj Jove Jovanovića, iz godine u godinu sve se manje pjeva, ne zbog toga što Zmaj nije hrvatski već srpski pjesnik, nego zato što je u Hrvatskoj sve manje i manje đaka-veseljaka. Ove školske godine koja je započela prošlog ponedjeljka, u prve razrede upisano je 800 đaka manje, a u odnosu na 2021. kada je bilo 37.000 prvašića sada ih je čak dvije tisuće manje. Pa u zemlji koja se može pohvaliti s takvim brojkama i takvom demografskom politikom jasno je samo jedno: na starima svijet ostaje.
Pisali smo već kako menadžeri Podravke jer im to kompanija omogućava, kupuju dionice te tvrtke po cijenama koje su bile 2019. a onda ih prodaju po sadašnjima. Objavljeno je kako su dionice Podravke 2019. godine iznosile 57 eura, a sada im je cijena 148,50 eura. Neki su Podravkini menadžeri tako, doslovno preko noći, zaradili stotine tisuća aura. Onda je objavljeno kako je neka radnica-jadnica Podravke, čija je mjesečna plaća oko 670 eura, na izlazu iz tvornice uhvaćena s 12 vrećica Vegete u torbi. Dobila je otkaz. Potpuno opravdano: E, pa gospođo draga, ne radi se to tako!
Kad kradeš, kradi naveliko. Krađa na malo strogo je kažnjiva.
- Najnoviji
- Najstariji
-
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona. -