GORNJU je fotografiju za SBplus snimila čitateljica, stanarka stambene zgrade smještene u slavonskobrodskom Naselju Slavonija I. Da je znala kako će je prenijeti svi 'veliki', takozvani nacionalni, mediji, možda bi na nju položila i autorska prava. No, tada se još sve činilo samo kao ružan san.
Da je Uskrs prošle godine kojim slučajem 'zakasnio' dvadesetak dana kao ove, Brođani se ne bi morali pitati je li priča o zagađenoj vodi za najveći kršćanski blagdan tek prvoaprilska šala ili istina. No, ni danas, godinu dana kasnije, nitko nije dao odgovore na njihova pitanja pa ni sami više ne znaju tko tu pije, a tko plaća. Neki bi tu situaciju nepristojnim rječnikom opisali kao 'jebe lud zbunjenog'. No, DORH, policija, Ministarstvo zaštite okoliša i energetike te ostale, inače višestruko korisne, državne institucije nemaju srca Brođanima otkriti jesu li šunke i jaja kuhane u ugljikovodičnoj vodi u smeće bacali uzalud.
No, prisjetimo se tog nesretnog tjedna u Slavonskom Brodu. Živo je postalo već u srijedu, 28. ožujka, kada je SBplus, kao jedan od rijetkih medija, objavio informaciju o ekološkom incidentu na produktovodu u Slobodnici. Branko Radošević, iz Čermakove tvrtke Crodux, tada je izrekao laž kako je iz cijevi, tijekom njezina ispitivanja, iscurilo najviše (i tada i sada) smiješnih 150 litara naftnih derivata. No, nitko nije reagirao na taj pokušaj prikrivanja razmjera štete i činjenicu da je kasnije snimkama dokazano kako je gospodin Radošević cifri koju je izbacio, u najmanju ruku, zaboravio dodati tri nule.
Sanacija okolnog onečišćenog tla nikada, do današnjeg dana, nije provedena u cijelosti jer je uklonjen samo površinski sloj zemlje, a koliko je u produktovodu uistinu bilo misteriozne tekućine pokazalo je njegovo ispumpavanje u listopadu i studenom 2018. godine koje je trajalo više od deset dana, tijekom kojih je iz produktovoda 'ispražnjenog' devedesetih, prema računici SBplus-a, izvučeno otprilike 510 tisuća litara benzina.
No, sve je to bila samo uvertira u uskršnji poklon Brođanima. Mada je kasnije službeno 'utvrđeno' kako dva događaja nisu povezana, na današnji dan 2018. godine, SBplus je u 22 sata objavio informaciju Centra 112 o tomu da voda koju distribuira Vodovod Slavonski Brod - u Slavonskom Brodu, Bukovlju, Sibinju, Bebrini, Brodskom Stupniku i Oriovcu - do daljnjeg, nije za piće.
Krenuli su iste večeri sastanci Stožera civilne zaštite Grada Slavonskog Broda i Brodsko-posavske županije koji su nastavljeni i narednih dana. U jednoj noći benzinske su crpke ostale bez 'flaširane vode', a isto se ujutro dogodilo i policama u trgovinama diljem grada. Opća panika i strah zavladali su Slavonskim Brodom, a po mjesnim su odborima razmještene cisterne.
Ravnatelj Zavoda za javno zdravstvo, Ante Cvitković, laicima je pojasnio kako su sva četiri analizirana uzroka brodske vode imala ugljikovodike maksimalno iznad dopuštene razine odnosno koncentracije, što je vodu učinilo zdravstveno neispravnom za konzumaciju.
Već 31. ožujka, predsjednik Vlade i cijela svita ministara, Ćorić, Tolušić i Kujundžić, stigli su pred najveći kršćanski blagdan pokazati kako stoje uz Brođane. Svi su se smiješili i družili, ali Andrej P. po završetku je sastanka, zaključkom „Meni se čini da nema nikoga ovdje za stolom tko pouzdano može reći - to je razlog ovog onečišćenja vode. Je l' to točno. Je? Sigurno? Ne može nitko reći da je ovo što se dogodilo gore uz naplatne kućice razlog da su bunari od ovoga onečišćeni. Je l' ima netko tko je sto posto siguran da JE od toga? Moram znati to. Nema nitko. Znači verificirat ćemo to", pokazao zašto je, zapravo, stigao u Brod - kako bi stavio pečat na nevinost Čermakovog Croduxa u cijelom slučaju.
Kad je od Duspare pobjegao na sigurnu udaljenost, s paljbom je počeo i ministar Ćorić, posebno ustrajan u namjeri da gradski Vodovod optuži za katastrofu. Naime, činjenicu da filter za aktivni ugljen na Vodocrpilištu „Jelas" nije promijenjen od 2001. godine, mada je to trebalo učiniti 2010., proglasio je glavnim uzrokom zašto onečišćenje nije spriječeno. Potom se u Sikirevcima sastao s predstavnicima Hrvatskih voda, Zoranom Đurokovićem i Davorinom Pihom, a na sastanak je nepozvan upao i gradonačelnik Mirko Duspara, tražeći odgovore na pitanja i objavu novih nalaza vode. Ministra je izravno upitao što krije od Brođana. Odgovora i dalje nema.
Brođanima su, dakle, preostale samo teorije zavjere pa su se, tradicionalno, podijelili u klanove. Jedni i danas tvrde da s brodskom vodom nešto i dalje ne štima te da je prečesto zamućena i smrdi, drugi, pak, sumnjaju kako onečišćenja nije ni bilo, nego su izuzeti uzorci (ne)namjerno kontaminirani, treći optužuju četvrte da su ekološki akcident iskoristili kako bi proširili laž o onečišćenju, zgodno to povezali s curenjem nafte i sve svalili na Crodux,… verzija je onoliko koliko ima zainteresiranih za raspravu o toj temi. A na ulici se raspravlja jer je svima jasno u kakvoj državi živimo te kako o odgovorima možemo samo sanjati.
Županijsko državno odvjetništvo polovicom srpnja 2018. odbacilo je kaznene prijave podnesene protiv nepoznatog počinitelja. Izvidima su 'utvrdili' kako ne postoji uzročno-posljedična veza između akcidenta i onečišćenja. Ipak, poručili su, neosporno je da su u uzorcima pronađene velike koncentracije ugljikovodika. Međutim, kazneno gonjenje nije opravdano ni za osobe koje su bile u kontaktu s tim uzorcima i aparaturom koja se koristi, a iz nalaza Centra za forenzična ispitivanja, istraživanja i vještačenja „Ivan Vučetić Zagreb", u uzrocima vode nađeni su tragovi komponenti teških naftnih frakcija, u koje spadaju motorna ulja, parafini, sredstva za podmazivanje i drugo te se u nalazu ŽDO zaključuje kako je vjerojatno do onečišćenja uzoraka vode došlo, ni manje ni više, nego - slučajno. Oni koji imaju želudac još jednom pročitati cijeli tijek i zaključke 'istrage', mogu to učiniti OVDJE.
Djelomični 'Happy End' cijele priče ipak se dogodio u Sikirevcima, 8. studenog 2018. kada je prvo kućanstvo spojeno na vodeno bogatstvo na kojemu njegova djedovina leži oduvijek. Katastrofa sa zagađenjem definitivno je ubrzala izgradnju spojnog cjevovoda dužine dva kilometra koji je razdvojio vinkovački i brodski sustav te Brođanima omogućio dvjesto litara u sekundi sa sikirevačkog crpilišta.
Krajem te teške godine, pojedini su političari poručili novinarima kako su tih kriznih dana dizali prašinu, stvarali paniku i nepotrebno širili strah te time utjecali da ružnu sliku Slavonskog Broda i Brodsko-posavske županije vide ostali Lijepoj Našoj i svijetu. I, uistinu, možda o svemu tome nije ni trebalo pisati, možda o tomu nitko ništa nije trebao znati jer se danas svakako svi tako i ponašaju. Novinarima bi bilo pametnije da su, umjesto na terenu, tih dana tucali jaja za blagdanskim stolom. Brođani su se ionako, kao i puno puta dosad, u svom blatu nastavili koprcati sami, a poput spretnih kazalištaraca koji upravljaju lutkama na koncu, oni koji su odgovorni jedni drugima i ovaj put dijele 'high five', umirući od smijeha jer su uspjeli zajebati pošteno stado. Onima koji i dalje postavljaju pitanja podrugljivo poručuju - koga je to sad više uopće briga, bilo pa prošlo.
- Najnoviji
- Najstariji
-
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona. -