NIJE mlado brodsko Sveučilište jedini projekt kojeg je - na inicijativu Grada Slavonskog Broda i drugih - realizirao SDP, a potom upravu nad njegovom ulogom u zajednici preuzeo HDZ. Nije Sveučilište jedina brodska ustanova koja, uz puno rada, postiže vrlo dobre rezultate - unatoč manjku tehničkih i kadrovskih preduvjeta te višku kontaminata u društveno-političkom ambijentu koji ih okružuje. Nije taj visokoobrazovni holding - mada najpotentniji koncentrat ovdašnje pameti - jedina brodska tvrtka čiji lideri, ponekad, povuku potez, učine gestu, izreknu stav… ispod razine njihova pretpostavljenog statusa u zajednici.
- Tih portala imate jako puno i, ako bi ih pozvali sve, to bi bilo jako puno. Zašto smo pozvali samo televiziju i radio? Zato što ih je manje. Tih portala ima šest ili sedam.- kazao je rektor Samardžić.
Međutim, potezi, geste i stavovi lidera akademske zajednice ne mjere se istim aršinima kojima se mjeri kakvoća misli, riječi, (ne)djela i propusta ovdašnjih gospodarskih i političkih vođa. Parafrazirajući jednu od latinskih pouka, mogli bismo reći: „Što je dopušteno volu nije dopušteno Jupiteru".
Zbog toga, ozbiljan društveni značaj ima izjava rektora Sveučilišta u Slavonskom Brodu, prof.dr.sc. Ivana Samardžića, koju je dao novinaru portala sbonline.net, Luki Safundžiću, nakon upita: „Zbog čega njihov portal nije pozvan pratiti zadnje javno događanje na Sveučilištu?".
- Imali smo princip, nećete vjerovati, htio sam pozvati čak i SBplus. Ali, u Brodu imamo jednu televiziju i dva radija, a tih portala imate jako puno i, ako bi ih pozvali sve, to bi bilo jako puno. Zašto smo pozvali samo televiziju i radio? Zato što ih je manje. Tih portala ima šest ili sedam.- kazao je rektor Samardžić.
Zaista, „imali su princip" pozivati sve medije jer im je cilj bio javnosti što više približiti sadržaje rada Sveučilišta. Budući da više ne pozivaju svih „šest ili sedam portala", znači li to kako više ne žele, u toj mjeri, javnost držati u toku?
Za razliku od profesora i Sveučilišta u cjelini - koji bi prema svim korisnicima njihovih usluga trebali imati isti pristup te biti uravnoteženi - novinari, kao svojevrsni nadzornici procesa u društvu, imaju slobodu iznositi svoje osobne i/ili partikularne stavove te braniti pojedinačne i/ili grupne interese, a da ne iskorače iz profesionalnih okvira zanata.
Posljedično toj premisi, legitimno je javno propitivati odluku Rektora da - primarno putem medija koje kontrolira HDZ - u novoj akademskoj godini predstavi tri nova studija, a među njima i studij informatike o kojem je SBplus pisao prije dvije godine.
I, dok je političarima imanentna kontrola 'sredstava priopćavanja', odnosno, nastojanje da pojedini novinari i izdavači budu u njihovoj funkciji, sveučilišnim profesorima bi se trebalo fućkati hoće li netko o njihovu radu pisati stručno i objektivno ili ne. Hoće li, na primjer, novinari podržati prof.dr.sc. Ivana Samardžića u njegovu formalnom i sadržajnom načinu vođenja Sveučilišta, ili neće. Naime, malo je kompetentnih novinara - među kojima, dakako, nije potpisnik ovog priloga - koji mogu kvalificirano opservirati stručnost u radu nekog učilišta.
Ipak, bezbroj je poslova i radnih zadataka koje obavljaju vodstva obrazovnih ustanova, a da nisu ekskluzivno vezani za njihovu osnovnu djelatnost (hrv. core business).
Mada će se vrlo rijetki novinari usuditi - na razini struke - propitivati kakvoću predavanja nekog profesora, ili način na koji provjerava stečena znanja učenika/studenata, niti jedan novinar neće propustiti moguću potrebu provjere zakonitosti u postupanju čelnika (i) neke obrazovne ustanove.
Dakako, nisu svi ljudi jednako demokratični, niti je svima ista razina frustracijske tolerancije. Unatoč tome, ili upravo zbog toga, u demokratskim društveno-političkim sustavima, od lidera se očekuje visoka demokratičnost i velika tolerantnost u ophođenju s drugima. Pa i novinarima.
Povod našem dizanju obrva, nakon što smo pročitali kako Rektor drži da Slavonski Brod ima previše medija, bio je njegov stav koji se može kategorizirati kao segregacija, odnosno, nastojanje da se, s jedne strane ograniči broj medija, a s druge strane da se, arbitrarno, određuje njihova podobnost, kvalificiranost, upotrebljivost, općedruštvena korisnost itd.
Apostrofirani SBplus od Sveučilišta nikada nije tražio - niti dobio - naknadu za svoj rad, niti smo ikada sadržaj svojih priloga dovodili u korelaciju dužničko-vjerovničkih odnosa s tom ustanovom, dapače, u granicama zanatske i materijalne osposobljenosti, o radu Sveučilišta pisali smo korektno i afirmativno.
Očito, crtica o zapošljavanju tri čistačice na brodskom Sveučilištu - prije par dana objavljena na SBplus-u kao reagiranje jedne od kandidatkinja - motivirala je Rektora da nas stavi na 'led'. U kojoj mjeri je obrazloženje za nepozivanje i ostalih portala, ustvari, alibi za takvu odluku, vidljivo je iz priloženog popisa svih brodsko-posavskih i požeško-slavonskih elektronskih medija (portala) i njihova statusu u toj oblasti.
Pored činjenice da ih nije puno te da je svaki od njih birao svoju medijsku 'nišu'; pored činjenice da nemaju svi isti broj i vrstu čitatelja; unatoč krajnjoj istini kako ni u toj vrsti medija nisu svi jednako društveno korisni kao izvor blagovremenih, cjelovitih i zanatski korektno prezentiranih informacija, svi oni imaju pravo na život i rad pod jednakim, tržišnim ili kakvim već, uvjetima. Posebno kad opserviraju rad javnog sektora.
Mada je klizak teren diskrecijsko pravo Rektora, temeljem kojeg odlučuje koga od medija (ne)će pozvati na događanja (hrv. event) koje organizira Sveučilište; mada je u zoni suspektnosti nepropisno voluntarističko odlučivanje o tome koje medije će, pritom, čak i platiti kako bi izvijestili o nekom događaju, mi ta 'prava' ne propitujemo.
Zauzvrat (i) od Rektora očekujemo neka ne miješa svoja moguća diskrecijska prava, dostignute profesionalne standarde u oblasti javnog informiranja i zakonske obveze ustanove na čijem je čelu. Naime, SBplus će i ubuduće, kad utvrdi opravdanost za to, jednako korektno i afirmativno pisati o Sveučilištu kao takvom. A u kojoj mjeri ćemo propitivati moguće suspektne postupke njegovih lidera, dakako, ne ovisi o nama.
- Najnoviji
- Najstariji
-
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona. -