PROŠLI tjedan objavili smo članak o stazama koje okružuju tri slavonskobrodska nebodera smještena uz glavni gradski Trg. Problemi s pješačkim putevima koji već godinama nisu održavani, nego su samo loše krpani, leže u činjenici da nije jasno tko je za njihovo održavanje odgovoran - Grad ili vlasnici stanova u tim stambenim zgradama.
Čini se kako je ovo još jedan slučaj koji se nalazi u sivoj zoni, zbog čega će biti potrebno prizvati zajedničku 'naknadnu pamet'. Do tada, očito je, Gradska uprava će morati srediti ovo ruglo u svom dvorištu - jer sva imovina na području Slavonskog Borda, koja nema poznatog vlasnika, pripada Gradu ili Državi. A prema čl. 48. Ustava Republike Hrvatske, "vlasništvo obvezuje".
U potrazi za odgovorom: iz čije bi kase - proračuna Grada ili 'pričuve' stanara - trebalo održavati staze oko nebodera, obratili smo se nadležnom gradskom Upravnom odjelu za graditeljstvo, prostorno uređenje i zaštitu okoliša. Podsjećamo, nakon dva tjedna čekanja, primili smo odgovor:
„Nadležnost za održavanje staza oko stambenih zgrada ovisi o vlasništvu čestice na kojoj se sama staza nalazi. Ako je čestica u vlasništvu Grada, onda je i za njezino održavanje nadležan Grad. Ako je ona u privatnom vlasništvu, onda je za održavanje nadležan upravitelj zgrade kao predstavnik suvlasnika. Na pojedinim česticama vlasništvo je dijelom gradsko, dijelom privatno i u takvim slučajevima troškovi su proporcionalni vlasništvu. Naravno, kada je riječ o gradskoj čestici, sva pitanja ili potencijalne probleme nastojimo riješiti kroz otvorenu komunikaciju s građanima kojima su dostupni službenici nadležnog gradskog Upravnog odjela."
Želeći čuti i drugu stranu, zamolili smo jednog od uglednijih stanara neka komentira stav Gradske uprave.
- Sve su nam uzeli, a sada bi da održavamo ono što je upisano kao gradsko zemljište. U našem slučaju ne postoje čestice, na kojima su staze, a da bi bile vlasnički podijeljene pola-pola između stanara i Grada. Stanari nisu vlasnici zemljišta ispod okolnih staza, nego samo onog na kojem su izgrađeni neboderi. Kako je vidljivo iz dokumentacije, sve ostalo pripada velikoj čestici koja je u vlasništvu Grada Slavonskog Broda.
Iz priloženih dokumenata je vidljivo, posebice iz Vlastovnice, Grad je u cijelosti, popularno govoreći 'jedan kroz jedan', vlasnik čestica koje okružuju brodske nebodere pa je, kako su i sami naveli, Grad u cijelosti odgovoran za njihovo održavanje.
Velika katastarska čestica br. 2558/8, nazvana PARK, odnosi se na prostor između i oko zgrada, dok se sami neboderi nalaze na česticama br. 2558/5, 2558/6 i 2558/7, a njihovi 'stanari' vlasnici su tek onoga zemljišta koje se nalazi ispod zgrada.
Dakle, s jedne strane imamo činjenicu da su suvlasnici zgrada u posjedu tek zemljišta ispod nebodera, a s druge strane Zakon o prostornom uređenju predviđa da svaki vlasnik zgrade mora imati i 'zemljište za redovnu upotrebu', što uglavnom znači: pristup na javno-prometnu površinu (cestu) i koridor oko zgrade za njezino održavanje.
Bit će da je, tijekom privatizacije devedesetih godina, netko u Državi ili Gradu pogriješio te suvlasnike nebodera oslobodio vlasništva nad prilazima zgradama, podrumskim prostorijama i parkirališnim površinama. Na taj način, ustvari, stanare zgrada prinudili su na izgradnju tri heliodroma na vrhu nebodera jer, formalno pravno, oni drugačije, osim 'zrakomlatom', ne mogu ući u zgrade.
Vjerojatno svjesni tog propusta - kao i mnogih drugih nelogičnosti u državi - gradskim upravama od 1990. do danas nije padalo na pamet parkirna mjesta između nebodera dati u koncesiju te parkiranje naplaćivati, mada su te površine u vlasništvu Grada.
Čini se kako je ovo još jedan slučaj koji se nalazi u sivoj zoni, zbog čega će biti potrebno prizvati zajedničku 'naknadnu pamet'. Do tada, očito je, Gradska uprava će morati srediti ovo ruglo u svom dvorištu - jer sva imovina na području Slavonskog Borda, koja nema poznatog vlasnika, pripada Gradu ili Državi. A prema čl. 48. Ustava Republike Hrvatske, "vlasništvo obvezuje".
- Najnoviji
- Najstariji
-
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona. -