PRIJE dva dana, objavili smo sve relevantne informacije o materijalnom i financijskom poslovanju Udruge PLUS, odnosno portala SBplus. Držali smo kako oni koji propituju druge o načinu upravljaju javnim poslovima i financijama, sami imaju obvezu javnosti podnijeti izvješće o tome kako i koliko koriste javne izvore za financiranje svoje djelatnosti.
Referirajući tada javnosti, potpisnik ovog priloga posebno je istaknuo: 'Isključivo svojim marljivim radom, SBplus je postigao status koji mu omogućuje maksimalno moguću neutralnost, jer ne ovisi o nekom dominantnom izvoru financiranja. Svi su nam bitni, ali nitko toliko da bez njega ne bismo mogli opstati'.
Dakako, do tog komotnog statusa slobodnog medija – ograničenog tek karakterom i razinom zanatskog umijeća novinara – nismo došli ni lako ni preko noći. Dostignuta razina slobode omogućuje nam neopterećeno praćenje događanja oko nas.
Poslujući manirom dobrog gospodara, Grad Slavonski Brod traži tek status jednak drugim hrvatskim sveučilišnim gradovima. Pritom, kao primjer, ističemo Grad Osijek koji je, tijekom izgradnje tek Sveučilišne knjižnice, ostvario prihod od 5,4 milijuna kuna komunalnog doprinosa.
Nema glupih pitanja
Tijekom današnje sjednice Županijske skupštine, u okviru Aktualnog sata, otvoreno je pitanje u kojem su subjekti bili tri naša poslovna partnera: Veleučilište Slavonski Brod, Brodsko posavska županija i Grad Slavonski Bord.
- Gospodine župane, je li točna informacija do koje sam došao, da je Grad Slavonski Brod ovršio Veleučilište Slavonski Brod zbog neplaćenog komunalnog doprinosa u iznosu od 3.219.178,19 kuna, od čega na glavnicu otpada 2.337.931,39, te zatezne kamate 871.046,70 i troškove ovrhe 200 kuna?
Koliko je to pitanje bilo važno županijskoj vladajućoj nomenklaturi vidljivo je iz činjenice da ga nije postavio 'tamo netko', nego potpredsjednik HDZ-ove županijske organizacije Berislav Balen, osobno, dok ga je dožupan Damir Mirković dočekao kao volej u finferu.
Odgovor koji cementira odnose Grada i Županije
- Prema informacijama i dokumentaciji koja je dostavljena u Županiju, od strane dekana Krunoslava Mirosavljevića, Grad Brod je izdao ovršno rješenje Veleučilištu u Slavonskom Brodu u tom iznosu koji ste napomenuli. Dakle, radi se o građevinskoj dozvoli koja je izdana 2015. godine, nakon čega je Grad Brod izdao Rješenje o komunalnom doprinosu. Sukladno tom izdanom Rješenju, tadašnji dekan Veleučilišta je pisao zamolbu Gradu Brodu i gradonačelniku, Duspari, za oslobođenje od plaćanja komunalnog doprinosa, pošto se radi o ustanovi i objektu koji je od interesa Grada i šire zajednice. Grad Slavonski Brod je tu zamolbu odbio. Dakle, 2015. godine i, evo, aktualizirali su to u veljači 2020., kada je Grad Brod Veleučilištu poslao opomenu pred ovrhu, a prošli tjedan je izdao i ovršno rješenje. -
U video prilogu je vidljiva velika dožupanova rječitost, s jasnom porukom da jasnija ne može biti. U ime Županije, dožupan Mirković optužio je gradonačelnika Dusparu da koči razvoj visokog školstva u Slavonskom Brodu.
S obzirom na status SBplusa u Brodsko-posavskoj županiji, bez kompleksa, Gradu Slavonskom Bordu poslali smo žuran upit sa zahtjevom neka komentiraju ovu optužbu.
Evo kako 'Dusparina' Gradska uprava komentira dožupanov odgovor
"Grad Slavonski Brod, daleko iznad hrvatskog prosjeka, doprinosi razvoju visokoškolske zajednice što, između ostalog, potvrđuju sljedeće činjenice:
Objekti u vlasništvu Grada Slavonskog Broda - u kojima se nalaze Strojarski fakultet, Učiteljski fakultet i Veleučilište - predani su tim ustanovama na korištenje, bez naknade. Za zgradu u kojoj je Učiteljski fakultet, godišnji najam iznosio bi 540 tisuća kuna, za zgradu Strojarskog fakulteta 972 tisuće, za zgradu Veleučilišta u Gupčevoj ulici 270 tisuća kuna. Na taj način, Grad Slavonski Bord, godinama, svake godine državi pokloni oko 1,8 milijuna kuna - za potrebe visokoškolske zajednice.
Vrijednost poklonjene zgrade i zemljišta u Gundulićevoj ulici veća je od 14 milijuna kuna, dok je vrijednost poklonjenog zemljišta za izgradnju veleučilišne zgrade približno pet milijuna kuna. Po tom osnovu, državi smo, jednokratno, poklonili daljnjih 19 milijuna kuna.
Sukladno Zakonu u komunalnom gospodarstvu, Veleučilištu u Slavonskom Brodu kao investitoru, utvrđena je obveza plaćanja komunalnog doprinosa za izgradnju zgrade Veleučilišta na k. č. br. 6690/2 k. o. Slavonski Brod. Na navedeno rješenje nije uložena žalba te je ono postalo pravomoćno i izvršno. Predstavnici Grada Slavonskog Broda upoznali su dekana s obvezom plaćanja komunalnog doprinosa te predložili nagodbu o otplati duga, međutim, obveznik nije prihvatio taj prijedlog.
Ističemo, komunalni doprinos je prihod namijenjen isključivo za financiranje gradnje objekata i uređaja komunalne infrastrukture: javnih površina, nerazvrstanih cesta te javne rasvjete. U slučaju da Grad nekog obveznika oslobodi plaćanja komunalnog doprinosa, tako izgubljeni prihod, i u toj visini, mora nadomjestiti iz drugih izvora.
Poslujući manirom dobrog gospodara, Grad Slavonski Brod traži tek status jednak drugim hrvatskim sveučilišnim gradovima. Pritom, kao primjer, ističemo Grad Osijek koji je, tijekom izgradnje tek Sveučilišne knjižnice, ostvario prihod od 5,4 milijuna kuna komunalnog doprinosa.
Sukladno iznesenim činjenicama, Grad je dao značajan doprinos za razvoj visokog obrazovanja na području Grada Slavonskog Broda, za razliku od subjekata kojima je to obveza. Prije svih Države, a potom i Županije.
S obzirom da Zakon o Sveučilištu Slavonski Bord postoji još od rujna 2015. godine, smatramo kako bi bilo korektno - Vladi Republike Hrvatske i zastupnicima vladajuće stranke s ovog područja - postaviti pitanje zbog čega koče provođenje tog zakona. Sigurno nije korektno prozivati Grad Slavonski Brod i njegova gradonačelnika jer, za dobrobit građana i Grada, zakonito rade svoj posao."
Koga štiti dožupan Mirković, rasipnu i neodgovornu državu ili štedljiv i odgovoran Grad?
Nakon očitovanja Grada, dožupana Mirkovića mogli bismo upitati: Koga vi zastupate: građanke i građane Brodsko posavske županije ili zagrebačke centre političke moći koji su obvezni financirati (i) visoka učilišta. U cijelosti, jer su za to uzeli novac od poreznih obveznika.
Naime, u onoj mjeri u kojoj lokalna samouprava (su)financira djelatnosti koje mora financirati isključivo središnja država, u toj mjeri sudjeluje u prikrivanju svinjarija koje su počinili hrvatski 'državnici' dok su, rasipajući novac poreznih obveznika, vodili nas na začelje 'europeiziranog' Balkana.
Bi li netko podržao, ili podupro čak, zahtjev središnje države upućen lokalnoj samoupravi: neka sredstvima predviđenim za financiranje dječjih vrtića, vodovoda, kanalizacije, lokalnih cesta, nogostupa i drugih obveza koje ima po zakonu, počne (su)financirati vojsku, policiju, autoceste… ili, kao u ovom slučaju, visoko obrazovanje. A, oslobađanje Države i njezinih ustanova od plaćanja obveza lokalnoj samoupravi, čista je donacija lokalne samouprave središnjoj Državi.
To što se komunalni političari različitih svjetonazora, međusobno, spore oko učinkovitosti jednih ili drugih planova, programa i projekata, sasvim je racionalno i za zajednicu korisno. Međutim, kad jedni drugima počnu podmetati - koljući pritom vola zbog jedne šnicle - onda štete zajednici koju nominalno predstavljaju i zastupaju. Neovisno o kome je riječ.
- Najnoviji
- Najstariji
-
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona. - Prikaži sve komentare
-