Kad jednoga dana
turizam procvjeta
I navale švabe
u rekordnom broju
Cijela će zemlja samo od ljeta
Živjeti kao bubreg u loju
Samo će vječni rekreativci
Radit' na polju il' biti vojnici
Slavonija će biti golf teren
A tko previše radi uhapšen
To će biti taj dan
Objesi zimmer frei
Lezi pod palmu i uživaj
Zimmer Frei, Hladno Pivo
U prošloj kolumni „Kud plovi ovaj Brod?", komentirajući kako mi nedostaje „čovjek" u jednoglasno usvojenoj Strategiji gospodarskog razvoja grada Slavonskog Broda, poželio sam vidjeti koliko će pojedine mjere i projekti doprinijeti u zbrinjavanju domicilne, nezaposlene „ljudske sile". Kako takvih podataka nema, preostaje nam samo da pokušamo sami, laički, nekim zaobilaznim putem doći do njih.
U tu svrhu dobro će nam doći gotovo brat blizanac spomenute Strategije, „Turistički master plan za grad Slavonski Brod". Zašto blizanac? Zato što se čini kako su određene stranice u tim dokumentima nastale „Copy&Paste" metodom. Drugi bitan podatak je prosječna dnevna potrošnja turista u Hrvatskoj, koja iznosi 55-60 eura, ovisno o godini.
Usporedimo sada želje iskazane u Master planu za period 2009-2020: za cijelu Hrvatsku višednevna putovanja (s noćenjem) će rasti samo 10%, ali zato za Slavonski Brod za gotovo 100%, dok će jednodnevna putovanja u Hrvatskoj rasti opet 10%, a u Brodu za više od 100%. Uzmemo li to zdravo za gotovo i pretpostavimo kako se to doista ostvarilo poslije dugih 10 godina nemalih ulaganja u turizam i promidžbu, postavlja se pitanje kakav će to učinak donijeti na zapošljavanje? Jednostavnom računicom 86500 noćenja * 60 eura * 7,5 tečaj dobivamo ukupni prihod od turizma u iznosu od gotovo 39 milijuna kuna, odnosno preko 3 milijuna mjesečno. Podijelimo li ta tri milijuna s bruto minimalcem od gotovo 3000kn, dobit ćemo broj od oko 1000 zaposlenih, koji bi mogli opsluživati te turiste za minimalnu plaću. Kako bi utvrdili približni broj onih koji bi mogli biti stalno zaposleni u turizmu, tome treba pridodati i prihode od „jednodnevnih" turista za koje se planira broj od 180000. Kada proučimo strukturu potrošnje hrvatskih turista, koji više od pola spomenutog iznosa troše na smještaj, možemo doći do približnih brojeva: 180000 * 20 * 7,5 = 27 milijuna, mjesečno nešto više od 2 milijuna, odnosno dodatnih 750 djelatnika u turizmu na minimalcu.
Broj od 1800 zaposlenih u turizmu u odnosu na 60000 žitelja Broda (koliko će ih biti 2020.?) upućuju na krajnju zlonamjernost onih koji su nas već sve vidjeli kao konobare, kuhare i sobarice. No, treba ići i korak dalje. Iz navedene sume treba oduzeti davanja državi. Zatim, teško je pretpostaviti kako će brodski hotelijeri i ugostitelji raditi bez profita, samo kako bi isplatili svojim djelatnicima minimalac. Već ove dvije činjenice će drastično smanjiti mogući broj zaposlenih u turizmu za gotovo pola. Idemo li dalje, pa usporedimo visoke cijene koje turisti u Hrvatskoj plaćaju na Jadranu (a većina ih ipak odlazi tamo) i cijene u kontinentalnoj Hrvatskoj, odnosno u Brodu, teško je zamisliti kako će prosječna potrošnja „kontinentalnih" turista doseći razinu onu „jadranskih". I na kraju, zašto bi turizam svugdje u Hrvatskoj rastao samo 10%, a u Brodu 100%. Što ako se kriza nastavi i smanji se kupovna moć turista? Uzevši sve to u obzir, znatno realnija brojka zaposlenih u turizmu (uz minimalac) bi bila oko 500-700 ljudi. Oduzmemo li od tog broja one koji su već zaposleni u hotelijersko-ugostiteljskoj branši (a kapacitete noćenja već sada imamo za predviđenih manje od 250 noćenja dnevno u 2020.), možemo doći do broja od oko 200-300 novozaposlenih kao rezultat upornog 10-godišnjeg ulaganja u turizam gradonačelnika i predsjednika TZ Mirka Duspare ili njegovih nasljednika.
Dakle, poštovani građani Slavonskog Broda, ova turistička ofenziva, snažna medijska promidžba i velika ulaganja, neće nas sve pretvoriti u konobare, kuhare i sobarice, već će utjecati na petstotinjak građana, šačicu vlasnika hotela i nekoliko ugostitelja (koji će dobro podebljati svoj račun). Ostatak pučanstva treba svoju sreću potražiti u nekim drugim djelatnostima. Vjerujem kako će i Luka Brod donijeti bar stotinjak, ako ne i dvije-tri stotine radnih mjesta, samo da se zvijezde poklope, pojavi se nekakav Djed Božičnjak i iskešira lovu.
- Najnoviji
- Najstariji
-
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona. -
kanarinac14.08.2012. u 17:30
koliko je meni poznato za razvoj poljoprivrede treba poljoprivredno zemljište a Grad Brod ga nema ali ima naša ŽBP pa se lijepo za razvoj poljoprivrede i proizvodnju hrane obratite Županu i Pred.TZ Županije Peri.Što se tiće razvoja turizma u Gradu... Prikaži sve Brodu sigurno je da ima pomaka ali ulaganje u turizam nekog grada je posao koji se radi godinama a mi smo tek poćeli,a i u gosp.ima pomaka pa ĐĐ dobi naruđbu za nove vagone,još kad država jednog dana ali ne znamo kada dovrši Luku Brod valjda će i tu biti pozitivnih pomaka.
- Prikaži sve komentare
-