Insieme, unite, unite, Europe
Insieme, Toto Cutugno
Sjećam se kao danas priča o tome kako će nam članstvo u NATO savezu donijeti velike poslove, kako ćemo biti sigurniji nego ikada i kako ćemo biti tretirani i poštivani kao ravnopravni partner najsnažnijih država svijeta.Sa stranica MVPEI: „Članstvom u NATO-u Hrvatskaje ostvarila nešto što nikada u svojoj povijest nije imala: čvrsto jamstvo moćnoga saveza da će joj priskočiti u pomoć u slučaju da njezina sigurnost, njezin suverenitet i teritorijalna cjelovitost budu ugroženi."
Sve ovo zvuči lijepo, no ako malo razmislimo o pozadini svega možemo doći i do drugih zaključaka. Aktualna srbijanska i bosanska vlast također čine sve kako bi ušle u NATO savez i EU integracije. Odupru li se oporbi i uspiju u svom naumu, bit ćemo okruženi članicama NATO saveza. Kolika je vjerojatnost da će u budućnosti Iran, Čad ili Kolumbija posegnuti za primamljivim hrvatskim teritorijem. Gotovo nikakva. Od koga se to realno može očekivati? Od susjeda. Što ako smo svi u savezu koji svima jamči isto? Hoće li NATO zasigurno stati na našu stranu, a ne na mađarsku ili austrijsku? Je li moguće da će u budućnosti nestati sve pretenzije i posezanja za tuđim teritorijem? Peace, brother!
Sumirajmo: nema poslova, nema poštivanja i nema nikakve realne zaštite. Sve je to bila Njegova i Njihova laž. Prisjećajući se ovih dana slavnih početaka 108. brigade, zauzimanja vojarne i skladišta s naoružanjem, pitam se: „Gdje su sada u Brodu ili okolici skladišta naoružanja iz kojih bi se mogli naoružati u slučaju neke nove agresije?". On i Njegovi su nas ostavili goloruke, gore nego je to bilo 1991/92.
Sada nas bombardiraju debilnim reklamama o EU: pečenje rakije, sir i kajmak i kojekakve druge nebuloze, koje uzgred sami plaćamo. Moglo se za te novce otvoriti koje radno mjesto, ali netko ima jaku potrebu uvjeriti nas kako će ulaskom u EU poteći med i mlijeko. Igrom slučaja imao sam prigodu upoznati znanstvenika iz Slovačke, doktora znanosti iz Trnave koji je gostovao u Brodu te iz prve ruke saznati kako je Slovacima u EU. Zgodna je koincidencija što naše zemlje imaju dosta sličnosti: gotovo ista površina, približno isti broj stanovnika, ogromna većina katoličkog življa, nacionalne manjine. Doduše, u Slovačkoj živi oko 10% protestanata što nije zanemariv broj, a prema tumačenju nekih znanstvenika (Erich Fromm, psihoanalitičar, sociolog, filozof) njihov pristup, prvenstveno radnoj etici može imati značajan utjecaj na društvo u cjelini.
Pogledajmo službene podatke. U nekoliko godina prije aktualne recesijske krize, Slovačka je zbog iznimno visokog ekonomskog rasta i pada nezaposlenosti na povijesno najniže granice (8%) dobila nadimak „Tigar s Tatri". Nadalje, u Slovačkoj su uspjeli ostvariti (suludu) ideju o velikim stranim ulaganjima pa su se doveli do toga da je gotovo sve u stranom vlasništvu. Tako spomenute sjajne brojke više ne vrijede jer su mnoge strane tvrtke s otpuštanjima počele u slovačkim poslovnicama ili su propale ili su teret krize, umjesto na svoje domicilno stanovništvo prebacile na slovačko. Oporavak gospodarstva od krize sada uglavnom ovisi o oporavku tih stranih tvrtki i strepnji kako će proizvodne pogone prebaciti na Daleki istok.
Za pojedine stanovnike uvriježio se nadimak „tranzicijski gubitnici", koji kazuje kako se ti pojedinci nisu snašli u novim okolnostima i u novom društvenom poretku. Ankete u zemljama Višegradske skupine (Češka, Mađarska, Poljska i Slovačka), pokazuju kako 32% stanovništva tvrdi kako žive lošije nego prije 1989., dok 16% smatra kako im se životni standard nije promijenio. Slovaci, slično Hrvatima ne vole najam stanova, nego žele imati stan ili kuću u svom vlasništvu, no cijene nekretnina, posebno u glavnom gradu Bratislavi, su više nego u Beču ili Pragu. Više od pola obiteljskog budžeta (dvije plaće) daju na pokrivanje troškova smještaja, grijanja i hrane (dakle, više od jedne plaće). Najam stana u Trnavi otprilike je dvostruko skuplji nego u Brodu. Prosječna primanja se jako razlikuju u Bratislavi i ostatku zemlje. Žitelji Bratislave imaju 25-30% viša primanja. Prosječna plaća je nešto preko 700 Eura bruto, dakle oko 3700 kn neto. 11% građanstva se smatra siromašnim jer su im primanja ispod 198 eura mjesečno. Zdravstvena skrb je besplatna, ali se za kvalitetu treba doplatiti.
Nakon letimičnog pregleda službenih podataka, poslušajmo što kaže naš slovački kolega. Primanja ovog docenta su oko 6000 kn mjesečno, što raspoređuje uglavnom na trošak kredita za stan, režije i grijanje, koji su i za njega gotovo nepodnošljivo visoki. Nešto malo ostane za hranu, koja se uglavnom financira od ženinih primanja. Mjesta za neku posebnu štednju ili luksuz jednostavno nema. Gotovo sve značajnije tvrtke su u stranom vlasništvu, posebno iz područja energetike, komunalija i telekomunikacija. Cijene su uglavnom „europske" iako su primanja građana kako vidimo daleko od europskih (kako ih mi zamišljamo). Ponašanje tih tvrtki ilustrirao je podacima o svom mobilnom operateru. Taj operater za 20 eura Slovacima daje 100 minuta razgovora, dok Austrijancima za istu svotu daje 1000 minuta. Nije zadovoljan niti ponašanjem agresivne mađarske manjine.
Slovaci su pristupili EU 2004., na Euro su prešli 2009. Bruto vanjski dug je oko 53 milijarde dolara (2008.). Slovački BDP je gotovo DVOSTRUKO veći od našeg. Primijenimo li jednostavnu laičku logiku, obzirom da su nam porezna opterećenja viša, kad uđemo u EU, plaće bi trebale biti dvostruko niže u odnosu na slovačke.
Dobre strane članstva u EU naš slovački kolega vidi u mogućnosti neometanog šopinga u Austriji, gdje su cijene hrane i posebno odjeće znatno niže, a kvaliteta viša nego u Slovačkoj. Također, navodi kako dosta Slovaka, bez nameta, kupuje solidne rabljene automobile u Njemačkoj. Doduše, do takvih se vozila ulaskom Rumunjske i Bugarske u EU puno teže dolazi. Još jedna od pozitivnih strana članstva u EU je i povlačenje sredstava iz raznih fondova koje snažno ovisi o broju posebno obrazovanih stručnjaka ili konzultanata koji su u stanju izraditi suvisle projekte. Kako mi stojimo s prijavama projekata možete provjeriti i ovdje.
Dok se mi trudimo priključiti EU, neki naši sugrađani su već tamo. Naime, sretoh poznanika koji radi u Beču na baušteli. Začudih se kako je u ovo doba krize uspio dobiti papire. Reče kako ima slovačku osobnu (?), jer je njima nedavno istekao moratorij na zapošljavanje u zemljama EU pa je to dovoljno za zaposliti se u Austriji. Čini se kako ni Slovaci nisu imuni na korupciju. Odmah mi pade na pamet kako će raditi naši konzulati u Mostaru i drugim susjednim zemljama kada negdje 2020. građanima Hrvatske istekne moratorij na zapošljavanje u zemljama EU. Imajući na umu kojekakve Legije i Paravinje, Srbija i Bosna se ne trebaju ni kandidirati za EU. Kad mi uđemo, ući će i njihovi građani. Možda bi Vlada umjesto promašenih promidžbenih spotova trebala građanima realno iznijeti ono što ih čeka u EU ili ipak smatra kako je presudno da građani budu dobro opskrbljeni alkoholom kada pristupimo EU.
- Najnoviji
- Najstariji
-
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona. -
Janus21.09.2013. u 03:59
udba sve prati ;) ... ništa što sam rekao nije poništeno: da je nama jedini spas ulazak u eu. a da je naš proračun velik i da se treba rezati, treba... neće nama eu ništa propisivati, samo će nam reći... Prikaži sve da je 3% deficita uz 60<5 duga nedoržio... ne kužim što nam moraju reći tako očitu stvar? i dalje to ne mijenja činjenicu da nam ulazak u eu nudi porast standarda (ako padne plaća umirovljenom branitelju, kakve to veze ima s plaćom u turizmu ili bankasrtvu)?
-
walter20.09.2013. u 20:13
Pamtim ko slon pa sam zapamtio kako mi je netko govorio da bubetam gluposti kada sam rekao da će biti problema s proračunom kada uđemo u EU. Napatio sam se tražeći ovaj članak, davno je ovo bilo. Ne znam prati... Prikaži sve li Janus još uvijek ovaj portal pa bih ga pozvao da ovih dana dobro posluša vijesti jer Linić iz dana u dan objašnjava kako će se proračun morati rezati. Nakon povlaštenih mirovina najvjerojatnije će na tapeti ponovo biti plaće, sve dok se ne smanje na razinu da će ljudi bježati iz državne službe u privatni sektor. Jebote što sam pametan ima Junačko da me zove u Klopku ko ekonomskog analitičara, umjesto velikog maga Landeke :) Janus prijatelju, javiiiiii see!
-
Tonda09.01.2012. u 20:48
@secesija način na koji si ovo napisao je upravo stil balkanskog nemuštog etiketiranja. Kada nemaš argument onda samo kažeš da svi oni koji ne misle kao ti su glupi i zaostali. Nekada prije su sve one koji su imali nešto... Prikaži sve protiv nazivali "narodnim neprijateljima" i tu su sve rasprave prestajale, nema potrebe za argumentima, raspravom, samo histerično povičeš "neprijatelj" i sve je riješeno. Blago vama, kad su vam tako dobro mozak isprali, papagajski ponavljate ono što vam kontrolirani mediji serviraju, bez razmišljanja, bez analize ( ali zato uz stav da su svi drugi glupi i nepismeni). Inače ovaj članak sam tek sad pročitao i baš je dobar, naravno za one koji imaju mogućnost čitanja s razumijevanjem.
- Prikaži sve komentare
-