I saw it coming.
I saw the Red Guard.
I saw the New World.
"Chinese Radiation" - Pere Ubu
Od 1982 kada je osobno računalo izabrano zaTimeovu "osobu" godine, sve češće se na njihovim listama pojavljuju osobe na neki način vezane za informatiku. Zadnjih godina stalno su pri vrhu Steve Jobs, Bill Gates i Larry Ellison, vođe najsnažnijih informatičkih kompanija:Applea, Microsofta iOraclea. Predsjednici uprava Intela i Amazona su već bili pobjednici , a za upravo ispraćenu 2010. godinu to je osnivač Facebooka Mark Zuckerberg. U tijesnoj borbi Zuckerberg je odnio pobjedu ispred Juliana Assangea idejnog pokretača i (su)vlasnika Wikileaksa, koji je pak pobijedio u istom izboru tog uglednog magazina glasovima čitatelja. 2006.-te pobjednik ste bili "Vi" tj. mnogobrojni oni koji svojim djelovanjem putem World Wide Web alata doprinose raznolikim sadržajima nanetu te razvoju softvera otvorenog koda.
http://en.wikipedia.org/wiki/Time_Person_of_the_Year
Timeova lista ima očitih propusta: uvršteni su Hitler, Staljin i još poneka kontroverzna osoba, dok istovremeno nema Nikole Tesle bez čijih izuma svijet ne bi tako brzo tehnološki napustio 19. stoljeće, te neimara izWeimara, čiji su stjegonoše pripremili sjajnu scenografiju za to novo, nesumnjivo Teslino doba.
Obzirom na porast broja korisnika Interneta od 2,6 milijuna 1990. godine do 385 milijuna u 2000. godini pa do pretpostavljenih današnjih gotovo dvije milijarde, jasno je da su računala i informatika postali neizostavni dio života suvremenog čovjeka. Međutim, i ovakvi izbori pokazuju da je računalo od stroja za obradu i pohranu podataka postalo prvenstveno komunikacijski uređaj par excellence.
Kako se preko 15 godina bavim Internetom možda bih se mogao "ugurati" u net generaciju, ali nemam Facebook korisnički račun, nisam i ne osjećam se kao pripadnik ove nove"generacije Y".Facebook se možda čini"quid pro quo" uslugom, ali moj je dojam da korisnici puno više dajuFacebooku nego on njima. Uostalom to se vidi i na računu i u životu mladog Zuckerberga. Milijarder sa nepunih 27 godina, strastveni programer, prekinuo studij računalstva i psihologije, navodno je ostao vrlo skroman te snažno zrači altruizmom i dobrotom. Ne zanima ga milijunašima svojstveno razmetanje idress code, skupa dizajnerska odijela, satovi, nakit. Vozi relativno jeftinu Hondu pa ga po tom pitanju čak i mnogi naši sugrađani "šiju". Zanimljivo je da se o privatnom životu samog Zuckerberga jako malo zna i iznimno malo informacija procuri u javnost.
No poslovni model Facebooka postavljen je perfidno i gotovo je osuđen na uspjeh. Nudeći korisnicima, bez ikakve naknade, mogućnost da se preko Interneta povežu sa starim, znanim i novim, nepoznatim prijateljima te dajući mogućnost raznimad-hoc socijalnim skupinama da se za čas formiraju i organiziraju, istovremeno se pomno snima svaki njihov cyber korak, što vole, s kakvim se ljudima druže, koji ih sadržaji zanimaju. Korisnici zauzeti komuniciranjem i druženjem gotovo subliminalno bivaju pogođeni pravo u "sridu", ciljanom, proračunatom promidžbom. No nitko i ne krije da je Facebook izvanredan marketinški alat za ciljnu skupinu od pretpostavljenih 550 milijuna članova.
Za razliku od bogatog, opuštenog i staloženog Zuckerberga, nešto stariji (39 godina) Australac Julian Assange je dijametralno suprotan u gotovo svim aspektima života i javnih nastupa. Od rane mladosti profilirao se kao izvanredan programer ihacker te je vrlo brzo došao u sukob saestablishmentom zbog neovlaštenih upada u računalne sustave u Australiji i SAD-u. Napisao je i jedno od prvih pravila hackerske subkulture: "Ne uništavaj računalne sustave u koje provaljuješ i ne ruši ih; ne mijenjaj informacije u tim sustavima (osim da zameteš tragove svoje prisutnosti); dijeli informacije." Doprinosi razvoju mnogih programa otvorenog koda i propagira cyberpunk pokret čiji je krajnji cilj radikalna promjena svjetskog društvenog uređenja. Assange je također nesvršeni student: fizike, matematike, filozofije i neuroznanosti.
2006.-te osniva WikiLeaks (wiki - popularni web alat za objavu sadržaja na Internetu, leak - curiti, misli se na curenje informacija), međunarodnu fondaciju usmjerenu ka objavi necenzuriranih podataka s ciljem uspostave Otvorene Vlade - potpuno transparentne političke uprave. Iako navedene ideje zvuče radikalno i moderno, porijeklo vuku još od doba Prosvjetiteljstva. Maksimalno koristeći svoj programerski i organizacijski genij, Assange stvara mrežu od preko 1500 poslužitelja širom svijeta koji međusobno komuniciraju posebno razvijenim protokolom za šifriranje informacija kako ni na koji način ne bi bili ugroženi zviždači koji fondaciji dostavljaju osjetljive, tajne i klasificirane dokumente. Već prvim objavama dokumenata i video isječaka o raznim ratnim, zatvorskim i političkim posrtanjima odnarođenih režima,WikiLeaks zadaje udar centrima moći, ka što su to već prije Internet servisi načinili muzičkoj, filmskoj i izdavačkoj djelatnosti.
Assangeovo djelovanje, prirodno, uspostavlja mnoge kontroverze. Uhvativši svjetske vladare spuštenog garda pokazuje im koliko je njihov sustav izopačen, karikaturalan i ranjiv. No ranjena zvijer brzo odgovara te ga se proglašava anarhistom i bezobzirnim teroristom zakrvavljenih ruku. Istodobno dobiva potporu mnogih vlada, akademika, novinara i ogromnog broja anonimnih slobodara. Unatoč navodnom kršenju mnogih federalnih zakona, niti američko ni australsko sudstvo do sada nisu protiv Assangea podigli nikakve optužbe. Postojanje "Svjetske Vlade" dokazuje pak ekspresno komponirana optužba i dva svjedoka za navodno počinjeno silovanje, gdje drugdje, nego u uzornoj demokraciji Švedske, koja potiče ekspresno izdavanje Interpolove tjeralice za Assangeom. Nakon uhićenja u Velikoj Britaniji i propisane kaucije od četvrt milijuna funti, Assange je smješten u kućni pritvor. Kako nije bogataš, a troškovi njegove obrane već prelaze pola milijuna funti, primoran je za milijun funti prodati izdavačka prava na buduću autobiografiju. Istovremeno se aktiviraju privatne, inače "neovisne" tvrtke pa računWikiLeaksa u švicarskoj banci biva zamrznut, a kartičarske kućeVisa, Masteri PayPal ne žele više prosljeđivati donacije fondaciji koje su u pojedinim trenutcima dostizale i 100 000 dolara dnevno. Neke od navedenih tvrtki i dalje neometano posluju s Ku Klux Klanom.
WikiLeaks, kao uostalom i svi ostali uljuđeni mediji, štiti svoje izvore ali svaki dokument podvrgava detaljnoj, gotovo forenzičkoj provjeri. Iako se Assange naziva glavnim urednikom, provjerene članke objavljuje u cijelosti nepromijenjene osim ponekad, kada se ocijeni da bi objavljivanje nečijeg imena ili osobnih podataka moglo dovesti do pogibelji. Svojim djelovanjem Assange prekoWL-a dovodi u pitanje dosadašnju "uređivačku" politiku "neovisnih" medija, a svojim vlastitim suzništvom preuzima na sebe sve posljedice djelovanja u cilju istine.
Oba laureata, svaki djelujući na svoj način, glasnici su novog vremena koje polako ali sigurno dolazi. Pokušat će dokinuti ukorijenjeni Huxleyev"Vrli novi svijet"i potpuno ogoliti sadašnje UBU-izirane centre moći. (Kralj Ubu je pohlepan, proždrljiv, debeo, ružan, vulgaran, glup, prenapuhan, ohol, samoveličajući, površan, neiskren, glup, okrutan, zao i kukavica). Oboružani ogromnim znanjem (bez formalne diplome) razotkrivaju "klimave" temelje perjanica najjačih svjetskih sila kao što su: vojska, policija, tajne službe, diplomacija, obrazovne institucije i "neovisni" mediji. Prokazujući golog cara, ocrtavaju nam vođe kao višestruke kvazi: poštene, uljuđene, profinjene, obrazovane, sposobne i humane. Dajući im svoje cyber zrcalo, Assange se vrlo često i sam odijeva decentno u najfinija odijela, kako bi i osobno zrcalio površnu profinjenost i stil svojih protivnika te da bi se distancirao od uvriježene slike današnjeg terorista: prašnjave halje i marame ili turbana na glavi; ili od slikewannabeterorista, razmaženih, blaziranih likova izFassbinderove "Treće generacije".
Na žestoki Assangeov izazov, moćnici su još žešće odgovorili, ali niti blagi, ponekad zaglupljujući, neobavezan Facebook pristup nije prošao nezapaženo. Facebook je još uvijek zabranjen u Iranu, Pakistanu, Saudijskoj Arabiji i Kini. Cyber demokracija koja otkriva sve slabosti, tajne i skrivene namjere prežestoka je i za naprednije zemlje pa su sve glasniji zahtjevi za učinkovitijom cenzurom Interneta. Ogromna sredstva koje Zuckerberg dobrotvorno donira kroz"The Giving Pledge" zakladu te ogoljena istina koju Assange nudi prekoWikiLeaksačine ih svojevrsnim Cyber Robin Hoodovima koji se ne mire s činjenicom da u svakom satu stotinu ljudi (odnosno uglavnom djece) umire od malarije za koju je davno pronađen lijek te da istovremeno nekoliko dolara godišnje može spasiti afričko dijete da ne umre od žeđi dok moćnici novcem poreznih obveznika ostvaruju svoje osobne ciljeve i izvršavaju mračna djela za koje nisu dobili mandat.
Hrvatsko je društvo već na neki način reagiralo na ponuđene mogućnosti te su građanske udruge kroz nekoliko akcija uspješno iskoristile mogućnostiFacebooka za mobiliziranje pristaša dok je objava (krnjeg) registra hrvatskih branitelja svojevrsni hrvatskiLeak. U Brodu za sada nema za naše velmože nepoćudnih i prijetećih FB okupljanja, objave bilo kakvih skandaloznih tajnih ni javnih dokumenata niti spomena vrijednih hakerskih napada. Da li su znanjem i organizacijom pripremljeni na pojave koje se polako iz svijeta preslikavaju i u naše krajeve? Da li će neki naši budući buntovnici djelovati otvoreno, žestoko i radikalno kao Assange ili će smireno prepustiti tehnologiji da sama pomete relikte prošlosti kao što to čini Zuckerberg? Da li će vlasnici medija otvoreno čak i po cijenu sudovanja, pritvora i gašenja objavljivati škakljive vijesti ili će suptilnim djelovanjem pokušati unaprijediti naš društveni eko-sistem? Budućnost će biti sve samo ne dosadna.
Na kraju kratka prispodoba:
"Mama je prevarila tatu s Mamonom. Tata, umoran od vladanja i tiranije, postao je uznik a očekuje se da i mama uskoro bude pritvorena. U zatvoru je tako ugodno da sav narod želi unutra jer je puno bolje nego vani."
Ovo nema nikakve veze s politikom ili aktualnim zbivanjima nego je samo nevješto prepričan kraj Ubu trilogije Alfreda Jarrya (http://www.superknjizara.hr/index.php?page=knjiga&id_knjiga=23791).
- Najnoviji
- Najstariji
-
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona. -