1317
Prikaza
0
Komentara
Republika Hrvatska jedinstvena je i nedjeljiva demokratska i socijalna država.
U Republici Hrvatskoj vlast proizlazi iz naroda i pripada narodu kao zajednici slobodnih i ravnopravnih državljana.
Narod ostvaruje vlast izborom svojih predstavnika i neposrednim odlučivanjem.
Ove riječi stoje napisane u člankuNumber one Ustava Republike Hrvatske. Ove riječi stoje napisane i Ustavu Savezne Republike Njemačke, a ipak imaju suprotno tumačanje i shvaćanje.
Sreo sam se sa ovim člankom njemačkog Ustava prvi puta davne 1973. Rodio se naš sin Krunoslav i trebao sam uručiti zahtjev za ostvarivanje prava na dječji doplatak.
Prijatelji Hrvati, koji su duže vremena boravali u Njemačkoj savjetovali su mi da napišem molbu.
Nisam gotovo uopće govorio njemački, ali odlučih ipak to učiniti potpuno samostalno. Uzeo sam gotov obrazac kod bolesničke blagajne, koja je bila nadležna za isplatu dječjeg dodatka.
Uz pomoć rječnika počeo sam ispunjavati obrazac.
Prva riječ na kojoj sam zapeo bio je naziv obrascaAntrag auf Kindergeld ...ZAHTJEV za dječji doplatak.
Prijatelji mi savjetovali da napišem MOLBU, pa nisam bio siguran da sam uzeo dobar obrazac. Raspitao sam se kod kolega. Naši rekoše da je to to ...da je zahtjev isto što i molba. Nije mi to htjelo tek tako ući u glavu.
Pojašnjenje sam dobio od Günthera, sindikalnog povjerenika. On mi je pokazao Prvi članak njemačkog Ustava u kojem je stajalo:
Savezna Republika Njemačka je demokratska i socijalna država. U Saveznoj Republici Njemačkoj vlast proizlazi iz naroda i pripada narodu kao zajednici slobodnih i ravnopravnih državljana
Günther mi je pojasnio značenje pojma ... vlast proizlazi iz naroda i pripada narodu kao zajednici slobodnih i ravnopravnih državljana
-U demokraciji je narod vlast i svoja prava ne moliš nego ih zahtjevaš. Bilo bi apsurdno moliti samoga sebe da si dopustiš koristiti svoje ustavno pravo.
Bila je to prva ozbiljna i važna lekcija iz demokracije, a i iz njemačkog jezika ...koju naučih.
Nakon toga napisao sam bezbroj zahtjeva ...sebi i drugima. I uvjek je to bio ZAHTJEV i nikada MOLBA. Riječmolba (Bittschrift), gotovo da se i ne upotrebljava u njemačkom.
Po povratku u Hrvatsku primjetih da je MOLBA sveprisutna. Molba za posao ...iako u Ustavu, u članku 55 stoji da je to ustavno pravo ...Svatko ima pravo na rad i slobodu rada ...molbaza mirovinu,molba za upis u srednju školu i na fakultet...
A u hrvatskom Ustavu iste riječi u članku jedan...Republika Hrvatska jedinstvena je i nedjeljiva demokratska i socijalna država.
U Republici Hrvatskoj vlast proizlazi iz naroda i pripada narodu kao zajednici slobodnih i ravnopravnih državljana.
Günther mi je tada rekao da je apsurdno moliti samoga sebe. Pa zašto se onda to u Hrvatskoj ipak radi!?
Čini mi se ...a sve više sam i uvjeren u to ...da Hrvati nisu svjesni da sva vlast proizlazi iz naroda i da nije potrebno moliti nikakve samozvane autoritete igornje naslove, kako se to redovno čini u Hrvatskoj.
Oprezan sam u korištenju izrazahrvatski mentalni sklop, jer postoji opasnost da mi se opet predbaciuopćavanje, podcjenjivanje i patroniziranje, ali ipak postoji razlika u mentalnim sklopovima. Možda mi ne priliči ocjenjivanje, ali kvalitativna razlika ipak postoji. Jer da nije tako kako bi bilo moguće da u Hrvatskoj postoji bezbroj savjetnika, koji će od običnog poslušnika napravitikultiviranog poslušnika. Bezbroj je institucija, agencija i savjetnika koji daju poduke u učinkovitom pisanju molbe, a baš nitko ne savjetuje ZAHTJEV.
Druga stvar, koja je isto tako potpuno protustavna i od hrvastkog mentanog sklopa prihvaćena kao normalna ...je pisanje dijagnoze bolesti na ispričnicama za školsku djecu u slučaju bolesti. Nisam mogao vjerovati kada sam to vidjeo na ispričnici koju mi je pokazao poznanik u Hrvatskoj čije je zanimanje sveučilišni profesor.
Kada sam mu skrenuo pažnju da je to i protuustavno i protuzakonito, poznanik mi je lakonski odgovorio da je on sam pedagog i da voli znati od čega boluju njegovi studenti da bi ih mogao poštedjeti od nekih poslova, koje oni nisu u stanju obavjati zbog bolesti.
Da se je liječnik debelo ogriješio o članak 11 Hipokratove zakletve, koju je položio ...nevažno! Ispričavam se što nisam rabio izraz izrazprisega iprisegao, ali niprisega ga ne oslobađa od poštivanja iste.
Nepoštivanje Ustava je sustav u Hrvatskoj.
Možda i sam naziv dokumenta ...ispričnica ...dovoljno kazuje o podaničkom mentalitetu u Hrvata.
Ja sam od 1984. u invalidskoj mirovini. Niti danas moje mirovinsko osiguranje ne zna zbog čega sam ja u mirovini.
Ja sam tada podnijeo zahtjev za invalidsku mirovinu kod njih, a oni su ovlastili jednu liječničku komisiju da ustanovi invalidnost. Ovi su to učinili, ustanovili da postoji invalidnost i stvar je bila rješena. Podaci o mojoj bolesti ne pojavljuju se u aktima mirovinskog osiguranja, a ni oni nisu znatiželjni. O invalidnosti je odlučila medicinska struka i to se mora poštivati.
Kada sam poznaniku pojasnio da takvo ponašanje može biti kobno ...malo se zamislio. Naime ...pisanje dijagnoze na ispričnicama može spriječiti nekog roditelja da potraži liječničku pomoć za svoje dijete. Na ispričnici napisana dijagnoza postaje javna ...u svakom slučaju izlazi iz zaštite koju pruža Hipokratova zakletva, pa svatko može doznati za neku neugodnu zaraznu bolest njegovog djeteta.
Takvo stanje je u Hrvatskoj normalno, a u Njemačkoj nezamislivo. Iako je članak broj jedan Ustava identičan.
Za vrijeme školovanja moje djece, škole koje su pohađali posjećivali su razni ministri. U gotovo dvadeset godina, koliko je to školovanje trajalo, nakupio sam dosta iskustava u susretima sa ministrima. I uvjek je to za ministre biohod po mukama, jer su morali odgovarati na bezbroj neugodnih pitanja roditelja, učenika i učitelja.
U Hrvatskoj to i danas izgleda kao u vremenima Franje Josipa, ili druga Tita.
Prije par godina osnovnu školu u Oriovcu posjetio je Petar Čobanković, Potpredsjednik Vlade i ministar poljoprivrede, ribarstva i ruralnog razvoja.
Njegovo Veličanstvo Franjo Josip i drug Tito bi na prijemu pripremljenom u čast gospodinu ministru sigurno bili zavidni. Svečanost proslave dana škole, pomaknuta je za nekoliko dana i bila upriličena na dan dolaska gospodina ministra. Gospodin Ministar je imao na raspolaganju jako malo vremena, ali je ipak odvojio 15 minuta da sa svojom svitom, osobnom nazočnošću upriliči Oriovčanima ovaj povijesni trenutak.
I pobrao je samo divljenje i pljesak nazočnih.
Piše li se ispravnomolba ili bi pak trebalo pisatizamolba ...o tome će godinama raspravljati hrvatski akademici. Da su i jedan i drugi naziv u jednoj demokraciji potpuno neprikladni ...o tome ni riječi.
Prije editiranja ovoga članka pogledah još jednom u Ustav Republike Hrvatske, a tamo stoji još uvjek:
Republika Hrvatska jedinstvena je i nedjeljiva demokratska i socijalna država.
U Republici Hrvatskoj vlast proizlazi iz naroda i pripada narodu kao zajednici slobodnih i ravnopravnih državljana.
Nadam se da će tako stajati i kada članak bude objavljen.