IAKO je uzorak tekućine iz produktovoda Slobodnica-Bosanski Brod na analizu zagrebačkoj tvrtki Cemtra za kontrolu i ekološku zaštitu stigao već 17. listopada, dakle, tijekom pripremnih radova i prije početka samog pražnjenja sadržaja iz produktovoda u Aeksove cisterne te unatoč tomu što je nalaz ispitivanja fizikalnih i kemijskih svojstava te tekućine bio gotov već 30. listopada, Plinacro je tek nakon medijskih pritisaka i inzistiranja gradonačelnika Mirka Duspare, u utorak, 13. studenog, Gradu dostavio „laboratorijski nalaz tekućine izvađene tijekom čišćenja produktovoda".
Prosječni čitatelj iz nalaza zna pročitati tek dijelove poput „tekućina iz cijevi (benzin)", „žuto-smeđa tekućina", „rezultati se odnose isključivo na analizirani uzorak" i slično jer u tablici u kojoj je sadržaj tekućine razlučen prema kemijskim elementima stoji rezultat za svaki od njih, ali ne i uobičajena dopuštena vrijednost pojedinog elementa - primjerice kroma, žive, olova, bakra, cinka,…
Stoga je tek stručno, većini razumljivo, objašnjenje analize do kojeg je došao SBplus, potvrdilo kako se u produktovodu najvjerojatnije nalazio stari benzin u (pre)velikim količinama. Odgovor na pitanje koliko je točno taj benzin star i datira li iz 1991. godine kada je produktovod „ispražnjen i zapečaćen", mr.sc. Vesna Soukup koja je analizu potpisala, nije dala jer, očekivano i vjerojatno, to nitko od nje nije ni zahtijevao niti to pripada njezinoj domeni rada.
Naime, odgovori vezani za otkrivanje slavonskobrodskih misterija obično idu u tom smjeru. Pa tako do danas ne znamo tko je i kako zagadio vodu ili (tek) uzorke iz slavonskobrodskih slavina te tako Brođanima priuštio Uskrs bez te dragocjene tekućine (i šunke kuhane u njoj). Dublje istrage oko starosti benzina izvađenog u produktovodu, sudeći po svemu, isto tako neće biti.
I da Šuker ovaj tjedan nije posjetio Slavonski Brod i obećao pomoć Hrvatskog nogometnog saveza u uređenju Stadiona kraj Save, ovaj bi tjedan bio jednako beznadan kao i prethodni kada smo imali samo nagađanja i neslužbene informacije o tomu što Plinacro i u kojoj količini vadi iz produktovoda.
Ovako, ako Marsoniji, gradskom nogometnom klubu, budu osigurani bolji uvjeti pa jednog dana ponovno postane drugoligaš, barem ćemo imati 'kruha i igara' (za prvo će se Brođani već nekako sami pobrinuti) pa ćemo još manje vidjeti i znati što se radi „iza leđa" građanima Lijepe Naše.
Toj Lijepoj Našoj pripadaju i Vukovarčani kojih se mnogi sjete tek jednom u godini, tijekom perioda koje nazivaju Danima sjećanja. I dok ih ostatak godine uglavnom drži kolektivna amnezija, na današnji su dan svi mediji posvećeni Vukovaru. Priče iz Grada Heroja iskaču iz svakog televizijskog programa, internetskih portala i radijskih stanica, a tiskani mediji time su popunili svoje naslovnice. Sve to malo znači onima koji kolonom sjećanja kroče prvi. Oni su za ovakvu Hrvatsku u kojoj građani nemaju pravo na informacije i odgovore, žrtvovali sebe, svoje obitelji, živote svojih najmilijih. Njihove su sudbine zauvijek obilježene i stvarno zapečaćene te 1991. godine.
- Najnoviji
- Najstariji
-
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona. -