Prema najavama iz Ministarstva financija, Vlada je odlučila izmijeniti Zakon o porezu na dohodak, odnosno povećati iznos neoporeziva dijela plaće. Na taj način, za oko dvije milijarde kuna, bit će smanjeni proračunski prihodi lokalne samouprave.
- Ovim mjerama država smanjuje naše prihode i, praveći se blesava, govori ljudima kako će im povećati plaće, a, ustvari, oštećuje ih jer lokalnoj samoupravi smanjuje prihode za dvije do tri milijarde kuna i, za toliko, onemogućuje ju u osnovnoj djelatnosti - održavanju i izgradnji lokalne infrastrukture, kaže predsjednik Hrvatske zajednice županija i virovitičko-podravski župan Tomislav Tolušić.
Nezavisni i 'oporbeni' lokalni dužnosnici postupaju po inerciji ili, iznimno, sukladno svojim ad hoc populističkim 'projektima'. Uglavnom, svi koji ovih dana djeci kupuju knjige, narodu prodaju muda pod bubrege.
Dakle, u situaciji apsolutne fiskalne centralizacije zemlje - u kojoj središnja država sa Zagrebom za sebe uzima 96 posto svih prihoda od poreza i doprinosa - lokalnoj samoupravi dodatno smanjuju sredstva. Umjesto obrnutog procesa, socijaldemokrati dodatno centraliziraju državu.
Populističkim postupcima generiraju krizu
I prije najnovijeg financijskog osiromašenja lokalne samouprave, država je u cijelosti morala financirati: sigurnost, pravosuđe, zdravstvo, školstvo... dok su lokalne zajednice, s crkavicom koja im je ostala, trebale održavati i unapređivati lokalnu infrastrukturu, predškolski odgoj, kulturu, sport...
Umjesto da svi lokalni dužnosnici vrisnu do neba - neovisno o stranačkoj pripadnosti - i napadnu središnju vlast jer svoju nesposobnost pokriva i njihovim jadom proračunskim, čelnici lokalne samouprave počeli su se natjecati tko će više, samoupravnom crkavicom, (su)financirati one potrebe građana koje (su)financiranje mora osigurati država. Zapošljavanjem, visinom najniže plaće i/li socijalnim programima financiranim iz središnjeg proračuna.
Suprotno tome, najnoviji populistički hit čelnika lokalne samouprave jeste (su)financiranje knjiga za osnovne i srednje škole. Na primjer, Grad Slavonski Brod će, učenicima od prvog do četvrtog razreda, udžbenike sufinancirati s 300 kuna, a za više razrede sa 600 kuna. Ukupno, računaju u Gradu, to će ih koštati do jedan milijun kuna, odnosno oko sedam promila proračuna od 140 milijuna kuna.
Vidjela žaba gdje se konji kuju
Usporedba sa Zagrebom, u bilo čemu pa i u financiranju knjiga, nije primjerena. Iako će 'Bandić' u te namjene potrošiti 63 milijuna kuna - što je jedan promil od proračuna teškog 6,6 milijardi kuna, nominalno, šest puta je to manje u odnosu na Slavonski Brod. Osim toga, sredstva zagrebačkog proračuna nisu samo zagrebačka, nego i svehrvatska. To što ih Bandić može trošiti kako mu se će'fne, posljedica je zakona.
Iako sve velike 'kompanije' (banke, telekom...) ogroman promet i profit ostvaruju u cijeloj Hrvatskoj, prihodi od poreza i doprinosa, namijenjeni lokalnoj samoupravi, ostaju tamo gdje je sjedište tih tvrtki - u Zagrebu.
Mada svi hrvatski političari znaju kako: mala vlast malo kvari, velika puno, a apsolutna apsolutno, u upravnoj i fiskalnoj decentralizaciji nitko ne ide dalje od pojedinačnih, oporbenih, demagoških floskula - kako bi to trebalo učiniti.
Dakle, umjesto da svi čelnici lokalne samouprave permanentno prokazuju središnju vlast zbog zadržavanja 99 posto vlasti i 96 posto sredstava u 'Zagrebu', oni nesposobnost te i takvu vlasti pokrivaju (i lokalnom crkavicom za knjige, na primjer) jer bez te centralne vlasti ni oni ne bi uživali u svojim sinekurama.
Čuvaju partitokraciju, a ne demokraciju
Kako bi sva vlast ostala u funkciji i pod nadzorom partitokratske oligarhije, ni 'Milanović' ni 'Karamarko' ne žele mijenjati ni teritorijalno ustrojstvo, ni raspodjelu ovlasti ni fiskalni sustav. A, pogotovo ne žele iz svojih ruku ispustiti kadroviranje i uvesti preferencijalno glasovanje. Dakle, žele partitokraciju, a ne demokraciju.
Znajući kako nisu postali načelnici, gradonačelnici i župani zahvaljujući vlastitoj pameti i volji biračkog tijela, nego, primarno, zahvaljujući uspješnom dodvoravanju stranačkoj oligarhiji, oni će radije, i sufinanciranjem knjiga, prikrivati nesposobnost svojih šefova, nego izgubiti dostignuto mjesto na unutarstranačkoj hijerarhijskoj ljestvici.
Nezavisni i 'oporbeni' lokalni dužnosnici postupaju po inerciji ili, iznimno, sukladno svojim ad hoc populističkim 'projektima'. Uglavnom, svi koji ovih dana djeci kupuju knjige, narodu prodaju muda pod bubrege.
- Najnoviji
- Najstariji
-
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona. -
PBasic24.08.2014. u 21:45
Uredniče, dvije tehničke zamjerke: 63 zagrebačka milijuna su također tek nešto ispod jedan posto (a ne promil) dakle isto kao u Brodu, i sjedišta tvrtki u Zagrebu nemaju nikakve veze s porezom zaposlenika, porezi na dohodak se plaćaju po mjestu... Prikaži sve prebivališta a porezi na dobit idu u punom iznosu državi.
-
PBasic24.08.2014. u 21:40
U Hrvatskoj ima oko pola milijuna učenika (8 godina po 50 tisuća u OŠ i nešto srednjoškolaca). Kako ima desetak udžbenika po učeniku (godini), treba im oko 5 milijuna knjiga... Kupljene na javnom natječaju, naveliko, ne bi mogle koštati (bogato... Prikaži sve ilustrirane, na najfinijem papiru) više od 20 kuna komad, ili možda stotinjak milijuna kuna za proračun... Knjige za jedan razred danas, kad ih kupuje jedan po jedan roditelj koštaju od 1000 kuna naviše, dakle pola milijarde i više... Ministarstvo dakle daje udžbeničko-nakladničkoj mafiji ekstraprofit od 400 milijuna kuna!
-
zviz24.08.2014. u 14:03
Nek prodaje muda onaj ko ih ima, a nek pomognu sirotinji kako god znaju, jer stvarno ovu lakrdiju sa novim knjigama u ovo vrijeme moze izmisliti samo Hrvatsko ministarstvo i samo jadnici kakvi jesmo mozemo sutiti na sve to. Zasto... Prikaži sve se nitko od Vas novinara nije nikada zapitao kuda idu svi ti novci od skolskih udzbenika??? Da li na njima zarduju samo izdavacke kuce ili pola od zarade ide ministarstvu. Zasto se nitko ne bi sjetio pitati izdavacke kuce da otkupe stare knjige pa da procesom recikliranja pokazu djeci dobar primjer za zastitu okolisa...toliko nam EU vodi politiku a na ovu sramotu se nitko nije ni osvrnuo. Zasto se ne kazne nastavnici koji su zadnje 4 godine predavali djeci nastavu po nekakavim bezveznim udzbenicima a sada su dobili nekakav mito da bi uveli nove udzbenike. Ja skidam kapu ovim dvojma mladih nacelnika koji su sebi osigurali mjesto u fotelji barem jos dva madata, a drago mi je da je i nas gradonacelnik konacno nesto naparvio za nasu brodsku djecu, jer bilo bi sramota da se neka sela nose bolje sa ovakvim idiotarijama nego jedan grad, iako bi im moj savjet bio da traze nekakvu garanciju na te udzbenike od ministarstva da barem 10 godina nece morati ulagati u inovacije s udzbenicima i pod obavezno da se uvede zakon za pojedinu izdavacku kucu da mora otkupiti sve nevajale, izdane udzbenike, koje su do sada prodavali!!
-
balkanforever24.08.2014. u 09:18
"lokalnoj samoupravi smanjuje prihode za dvije do tri milijarde kuna i, za toliko, onemogućuje ju u osnovnoj djelatnosti" - zapošljavanju podobnih na izmišljenim radnim mjestima.
-