KAO medij za kojeg okruženje drži da utječe na stvaranje javnog mnijenja, svakodnevno, dobivamo razne primjedbe, prijedloge, sugestije i, dakako, prosvjede. Jedan od primjera, integralno, objavljujemo u nastavku.
Poštovani,
Javljam se u vezi objavljenog članka na vašim internet stranicama 24. srpnja
2018. godine, pod naslovom "Projekti
i istraživanje konačno u fokusu strukovnih škola".
Fotografije objavljene u navedenom članku pripadaju Regionalnom centru za biotehnološka
istraživanja i razvoj Brodsko-posavske županije d.o.o., te nemaju nikakve veze
sa sadržajem članka.
Stoga Vas molim da uklonite sporne fotografije kako ne biste svojim objavljenim
slikama slali pogrešnu poruku javnosti, budući da Regionalni centar za
biotehnološka istraživanja i razvoj Brodsko-posavske županije d.o.o. nije "strukovna škola", niti ima
veze s projektom osim činjenice da smo trebali biti Partner srednjoj poljoprivrednoj
školi Matija Antun Reljković u projektu "Regionalni centar
kompetentnosti", što na kraju nije odobreno.
Nadam se da ćete prihvatiti naš prigovor na obostrano zadovoljstvo, Vas
novinara koji trebate objavljivati potpune i istinite informacije i nas kao
Centra kojeg ne želimo da predstavljate
u krivom kontekstu.
Unaprijed se zahvaljujem.
Srdačan pozdrav,
Anamarija Botica, mag.ing.agr, Regionalni centar za biotehnološka istraživanja
i razvoj Brodsko-posavske županije d.o.o.
Primjedba, zbog koje nam je pisala direktorica Centra, Botica, nije utemeljena niti na etici struke (jer smo ispod fotografije naveli kako je u pitanju 'ilustracija' i, dakako, potpisali autora) niti na nekom od hrvatskih zakona. Zbog toga, trebala je dobiti status irelevantnog zanovijetala ("Babe koja se češlja dok selo gori") da nije bilo argumenata kojima je direktorica dokazivala kako tim fotografijama nismo smjeli ilustrirati naš članak.
Prvi argument je glasio: "Ne želimo da nas predstavljate u krivom kontekstu", a drugi kako: "Centar nije 'strukovna škola' niti ima ikakve veze s projektom".
Zbog toga, odlučili smo istražiti: prvo, jesmo li zaista Regionalni centar za biotehnološka istraživanja "predstavili u krivom kontekstu" kad smo ga dovodili u vezu s projektom "Regionalni centar kompetentnosti" ilustracijom koja je trebala predstavljati ovdašnju pamet iz te oblasti i drugo, je li točno da Regionalni centar… nema nikakve veze s njegovim 'ocem i majkom' - Srednjom poljoprivrednom školom Matija Antun Reljković? Dakle, edukacijom mladih đaka i takvih poljoprivrednika.
Idejni tvorac i osnivač Centra, Vlado Prskalo (Foto. B. Stipić / SBplus)
Velik projekt za male ljude, ili?
Projekt Regionalni centar za biotehnološka istraživanja i razvoj Brodsko-posavske županije osmislio je i realizirao ravnatelj Srednje škole Matije Antuna Reljkovića, Vlado Prskalo, s partnerima: Brodsko-posavskom županijom i njezinom Razvojnom agencijom te Poljoprivrednom savjetodavnom službom, Agronomskim fakultetom Sveučilišta u Zagrebu te suradnicima: Klaster "Posavina povrće” Slavonski Brod, Udruga voćara Brodsko-posavske županije "Slavonija voće”, Hrvatski zavod za zapošljavanje (HZZ) i Poljoprivredni institut Osijek.
Ovim projektom osnovan je Regionalni centar izvrsnosti u poljoprivredi koji je, u jednoj instituciji i pod jednim krovom, trebao okupljati regionalne i nacionalne stručnjake za istraživanje i razvoj te poslovnu potporu u poljoprivredi, kako bi povećali konkuretnost i produktivnost gospodarstva u Županiji.
U tu svrhu izgrađeni su i opremljeni laboratoriji, komore, učionice i plastenici za proizvodnju sadnica iz bezvirusnog sadnog materijala, a poduzetnici su trebali dobivati svu pomoć koja im je potrebna, kako bi razvili i unaprijedili vlastito poslovanje u poljoprivredi.
Projekt je financiran sredstvima iz proračunske linije: IPA 2007 HR 16 I PO 001 OP za regionalnu konkurentnost 2007-2009 za pomoć Zajednice u okviru IPA komponente Regionalni razvoj u Hrvatskoj te sredstvima iz proračuna Brodsko-posavske županije. Trajao je 21 mjesec, a vrijednost projekta je bila 1.479.587,33 Eura od čega je 998.701,28 EUR osigurano sredstvima EU. (Izvor: CTR)
Rezultati projekta su trebali biti:
1. Izgrađeni i opremljeni objekti u kojima bi Centar mogao obavljati svoje funkcije proizvodnje sadnog materijala, istraživanja i razvoja te pružanja edukacijske i savjetodavne potpore poduzetnicima u poljoprivredi;
2. Razvijen model edukativne i savjetodavne potpore obiteljskim poljoprivrednim gospodarstvima i malim i srednjim poduzetnicima u Centru;
3. Izgrađeni ljudski kapaciteti i razvijena strategija Centra, na način da predstavlja održivu multipartnersku poslovnu i tehnološku potpornu;
4. Promocija Centra među poljoprivrednim proizvođačima u Brodsko posavskoj županiji te akademskoj i stručnoj javnosti u Hrvatskoj, kao središnja institucija za biotehnološka istraživanja i potporu poljoprivrednoj proizvodnji u Slavoniji.
Ciljane skupine:
Poljoprivredni proizvođači - kojima je trebala biti osigurana besplatna edukacija i savjetovanje u području agrotehnologije i razvoja poduzetničkih znanja i vještina - trebali su biti ciljna skupina kako bi uspješno proizvodili visoko profitabilne kulture, uveli bezvirusni materijal u proizvodnju te primjenjivali principe inovativne dinamičke proizvodnje.
Anamarija Botica, mag.ing.agr, direktorica Regionalnog centra za biotehnološka istraživanja i razvoj (službena fotografija)
Mali ljudi u velikom projektu, ili?
Izvješća samog Centra, kojeg On svake godine dostavlja svome (su)osnivaču, Županijskoj upravi i skupštini, kako bi opravdao utrošena sredstva od kojih primarno živi, vidljivo je da 'Projekt', od njegova osnutka, živi u uvjetima sličnim onima koje ima nedonošče u inkubatoru.
'Ustrojbene jedinice Centra' su: Uprava Centra koja ima nepoznat broj zaposlenih; Odjel za biljnu proizvodnju ima dvoje zaposlenih; Odjel za razvoj i istraživanja nema zaposlenih dok za Odjel za edukaciju, Odjel za savjetovanje, Odjel općih, pravnih i računovodstvenih nije poznat broj zaposlenih. Nije poznat jer službenih podataka o zaposlenima u Izvješćima nema.
Račun dobiti i gubitka za 2017. godinu pokazuje kako je Centar imao Ukupan prihod od 1,3 milijuna kuna, od čega su potpore iz Županije iznosile 705 tisuća kuna.
U 2016. godini Centar je imao Ukupan prihod od 934 tisuće kuna, od čega su potpore iz Županije iznosile 592 tisuće kuna.
Tijekom 2015. godine imali su Ukupan prihod od 1,1 milijun kuna, od čega su potpore iz Županije iznosile 805 tisuća kuna.
Izvješće za 2014. godinu pokazuje kako je Centar imao Ukupan prihod od 505 tisuća, od čega su potpore iz Županije iznosile 453 tisuće kuna.
Ako projekt ne uspije, niti njegova tvorca nije moguće uspješnim zvati
U studenom 2013. godine, kad je Prskalo Projekt završio i predao ga na upravljanje Županiji, a ministar Tihomir Jakovina i župan Danijel Marušić presjekli vrpcu u tu čast, upitali smo profesora zbog čega je to učinio?
- Županija je, kao osnivač naše Škole, odlučila u svoje ruke preuzeti Centar i upravljati njegovom sudbinom. Za početak, dok Centar ne ojača i ne stane na vlastite noge, to nije ni loše. - otprilike tako , kazao je za SBplus Vlado Prskalo.
Na naše pitanje: A što ako Centar, dok njime budu opravljali županijska politika i birokracija, ne postane profitabilan, odnosno samoodrživ - ako ne bude u funkciji kako je to predviđeno projektom - što ćete u tom slučaju poduzeti? Prskalo nam je kazao kako bi bilo dobro da, u tom slučaju, Centar bude vraćen Školi, a da će ona znati kako ga staviti u profitabilnu funkciju.
Petogodišnja Izvješća, iz kojih je vidljiv način življenja Centra, pokazuju kako je projekt propao. Pokazuju kako je to ovdašnji mali 'Obrovac'. Dakako, ako je jedinica mjere njegove učinkovitosti korist od glavnog posla (hrv. core business).Međutim, ako je jedinica mjere uspješnosti Centra bila uhljebljenje politički podobnih kadrova i njihovo osposobljavanje za državničke i slične poslove, a ne zapošljavanje znanstvenika te njihov rad sa 'seljacima i đacima', onda je Centar vrlo uspješan. Naime, on proizvodi sve, samo ne ono što bi proizvoditi trebao: 'pametne đake i seljake'. Čak je u njemu i medijski cenzor uspio propupati.
Nakon pet godina, od Vlade Prskala tražili smo neka komentira trenutno stanje u Centru. Evo što nam je, između ostalog, kazao: "Centar treba vratiti na upravljanje i vođenje vlasniku, a to je škola. Zaposlene djelatnike Centra treba zbrinuti u školi. Vlasnik projekta, Srednja Škola Matija A .Reljković je sve obaveze prema EU izvršila redovno i uspješno te sad nema nikakve zapreke da škola i Županija, kvalitetno, samostalno i uspješno vode projekt te imaju korist od njega.
Direktorici Centra, Anamariji Botici, mag.ing.agr, ispričavamo se jer smo zaista pogriješili. Dakako, ne zbog fotografije kojom smo onomad ilustrirali članak, nego zbog toga što smo time njih, Centar, "predstavili u krivom kontekstu". Naime, Biotehnološki centar... stvarno nema nikakve veze s "Regionalnom kompetentnosti" iz svoje oblasti, niti je ikakva škola, pogotovo ne ona koja bi imala veze s obrazovanjem đaka i seljaka.
- Najnoviji
- Najstariji
-
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona. -
netko_sb26.07.2018. u 07:51
Centar je baza za mlade naraštaje HDZ-a, veliki političar Marko Šimić je do odlaska u Sabor bio direktor ili ravnatelj centra. Ima nekoliko uhljebničkih HDZ-ovih tvrtki u BPŽ, bivši CTR, Luka Brod, Regionalni centar Šagulje. Smiju nam se u facu,... Prikaži sve a mi glupi to bola. Tako nam i treba
-