Što je sve iznjedrila afera Šimić, napisao sam 28. svibnja 2015. godine - odmah po završetku 13. sjednice Županijske skupštine - te ustvrdio kako: 'Šimić nije u 'sukobu interesa'. Odnosno, da on može istovremeno biti vijećnik Županijske skupštine i direktor tvrtke u vlasništvu (i) Županije brodsko-posavske.
Držeći kako, u pravilu, politika i moral nisu spojivi niti na ovim prostorima, nisam previše problematizirao činjenicu da županijski vijećnik nadzire samog sebe, kao direktora. Dapače, uvažio sam pravo, mada (i) u ovom slučaju ono, pravo, nije imalo puno veze sa zdravim razumom. A, o pravdi da i ne govorim.
I, to nategnuto pravo ne bih opservirao da nisu jučer, 12. lipnja 2015., na posebno organiziranoj tiskovnoj konferenciji, s jednim neobveznim 'mišljenjem' kao s prvorazrednim pravorijekom o ispravnosti svog postupanja, mahali: predsjednik Kluba vijećnika HDZ-a u Županijskoj skupštini Brodsko- posavske županije, Davorin Slišurić dipl. iur.; vijećnik u toj skupštini i predsjednik Mladeži HDZ-a Brodsko posavske županije, Marko Šimić, dipl. iur. te član HDZ-ovog Nacionalnog odbora za pravosuđe i vijećnik u Županijskoj skupštini, Mirko Tomac, dipl. iur. Dakle, tri HDZ-ova samouvjerena manje-više pravna eksperta.
Ako je, nakon protuzakonite promjene vlasničke strukture, i nategnuto, spojiva istovremena uloga županijskog vijećnika i direktora u osobi Marka Šimića, to sigurno nije bilo dopušteno prvih 47 dana koliko je Brodsko-posavska županija, i formalno, bila jedini osnivač i 100-postotni vlasnik tvrtke "Regionalni centar za biotehnološka istraživanja i razvoj Brodsko-posavske županije" j.d.o.o.
Evo koliko su zakonito radili
Kako bi kazao najbolji Indexov novinar, Ilko Ćimić - krenimo redom.
Prvi korak.
Na 27. sjednici, održanoj 9. travnja 2013. godine, Škupština Brodsko-posavske županije donijela je Odluku o osnivanju Trgovačkog društva "Regionalni centar za biotehnološka istraživanja i razvoj Brodsko-posavske županije" jednostavno društvo s ograničenom odgovornošću (j.d.o.o.).
U prvom članku te Odluke, određeno je kako će Brodsko-posavska županija biti "jedini osnivač" tog jednostavnog Trgovačkog društva s ograničenom odgovornošću, a u petom članku je utvrđeno kako će temeljni kapital tog društva biti 10,00 kuna.
Kako nikakve zabune ne bi bilo, člankom 14. iste Odluke, Skupština je ovlastila župana da "... kod javnog bilježnika potpiše zapisnik o osnivanju jednostavnog društva s ograničenom odgovornošću s jednim članom, te izjavu o osnivanju Društva, kao i ostale dokumente potrebne za osnivanje i upis trgovačkog društva u registar Trgovačkog suda... u Slavonskom Brodu".
Drugi korak.
Revnostan kakvim ga je Bog dao, sedam mjeseci kasnije, brodsko-posavski župan, Danijel Marušić, uz pomoć suradnika dakako, 13. studenog 2013. godine, 'registrirao' je tvrtku kako mu je Skupština naložila - j.d.o.o., s 10.00 kuna temeljnog kapitala, kojeg je uplatio jedni osnivač Brodsko-posavska županija.
Istovremeno, a protivno čl. 78. Zakona o lokalnim izborima, župan Marušić direktorom tvrtke imenovao je županijskog vijećnika Marka Šimića. Protivno Zakonu zbog toga što je Šimić (i tada) bio županijski vijećnik, a ne zbog njegova "imena i prezimena" ili zbog toga što je (i tada) bio predsjednik HDZ-ove mladeži.
Da je Šimić - prije imenovanja na funkciju direktora županijske tvrtke - podnio ostavku na funkciju vijećnika u Županijskoj skupštini, to imenovanje bilo bi zakonito. Dakako, pod pretpostavkom da je i javni natječaj proveden korektno.
Treći korak.
Bez špekulacija o tome: zbog čega je to učinio bez odluke Županijske skupštine, tek konstatiram, 47 dana nakon registracije tvrtke, 30. prosinca 2013., samovoljno, u Sudskom registru Trgovačkog suda u Slavonskom Brodu, župan Marušić "Društvenim ugovorom, u cijelosti, zamijenio je osnivački akt društva".
Dakle, odlučio je neka tvrtka više ne bude jednostavno društvo s ograničenom odgovornošću (j.d.o.o.), nego društvo s ograničenom odgovornošću (d.o.o.). Zatim, odlučio je 33 posto udjela prepustiti CTR-u i isto toliko Srednjoj školi Matija A. Reljković te., posljedično, odlučio je temeljni kapital povećati s 10,00 kuna na 20,500 kuna.
I sve to unatoč činjenici da Zakon o lokalnoj i područnoj (regionalnoj) samoupravi, u 5. stavku 35. članka, izrijekom, navodi da "Predstavničko tijelo (Skupština, nap.a.) osniva javne ustanove i druge pravne osobe za obavljanje gospodarskih, društvenih, komunalnih i drugih djelatnosti od interesa za jedinicu lokalne, odnosno područne (regionalne) samouprave", a ne izvršna vlast (župan, nap.a.).
Mada nije isto 66 posto osnivačkih prava Brodsko-posavske županije prepustiti njezinim tvrtkama, kao da ih je prepustio članovima osobne ili partijske familije, princip kršenja Zakona je isti, 'sve drugo su nijanse'.
Ako je, nakon ove protuzakonite promjene vlasničke strukture, i nategnuto, spojiva istovremena uloga županijskog vijećnika i direktora u osobi Marka Šimića, to sigurno nije bilo dopušteno prvih 47 dana koliko je Brodsko-posavska županija, i formalno, bila jedini osnivač i 100-postotni vlasnik tvrtke "Regionalni centar za biotehnološka istraživanja i razvoj Brodsko-posavske županije" j.d.o.o.
Četvrti korak.
Sva imovina "Regionalnog centra za biotehnološka istraživanja i razvoj" - stečena, prije svega, zahvaljujući radinom Vladi Prskalu i izdašnim Europskim fondovima - vlasništvo je Srednje škole Matija Antun Reljković. Zbog toga, upitno je: zbog čega u Bilanci 'Šimićeve' tvrtke - koja tu imovinu tek koristi - nema iskazanih troškova za najam prostora i opreme (vidjeti u prilogu 'Bilješke uz financijske izvještaje za 2014. godinu'). Nije tome razlog, valjda, to što se jednako zovu - srednjoškolski 'Regionalni centar za biotehnološka istraživanja...' i tvrtka koju je Županija osnovala pod istim imenom.
Peti korak.
Ne znajući ništa o županovom 'koračanju' kroz institucije sustava na način kao da mu nisu potrebni ni Skupština ni Partija, prvi pomoćnik ministra Uprave, Boris Milošević - na upit Županije o zakonitosti postupanja u slučaju Šimić - odgovorio je: "... ako predmetno trgovačko društvo nije u potpunom ili većinskom vlasništvu Brodsko-posavske županije, odnosno ako u njemu Županija nema većinski paket dionica ili udjela, tada se ne radi o nespojivoj dužnosti te član Županijske skupštine Brodsko-posavske županije u tom slučaju može istovremeno biti direktor toga trgovačkog društva".
- Nakon ove potvrde o dopuštenoj spojivosti funkcija, na sljedećoj sjednici Županijske skupštine, Šimić će moći podnijeti Izvješće o poslovanju Regionalnog centra - kojem je direktor, a potom, kao vijećnik, moći će glasati o njegovu usvajanju - sukus je svih priloga ovdašnjih medija s tiskovne konferencije HDZ-a.
Zaključak
Za razliku od pravnih eksperata HDZ-a i kolega iz medija, potpisnik ovog priloga drži kako bi, najmanje, 'drugi i treći korak' u ovom predmetu morali biti poništeni - jer su učinjeni protuzakonito. A, kakve bi to posljedice uzrokovalo, neka razmišljaju oni koji su za to plaćeni.
Ako pak suspektni službenici brodsko-posavskog Sudskog registra tek odmahnu rukom - kako to samo oni znaju - Županijska skupština to nikako učiniti ne bi smjela. Barem dok Poslovnik o svom radu ne uskladi s elementarnom pristojnošću i odredi kako vijećnik ne može glasovati (hrv. glasati) o svome izvješću.
U konačnici, SBplus i ovim prilogom tek potiče Župana i druge samoupravne dužnosnike - neka rade zakonito. Uostalom, zbog toga nas plaćaju 30 tisuća kuna godišnje.
- Najnoviji
- Najstariji
-
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona. -
BStipic17.06.2015. u 23:53
gavro@ u ovom gradu i u ovoj županiji moja djeca ni pod razno ne mogu doći do zaposlenja. Ne mogu jer nisam ničiji. Ne žalim zbog toga. Štoviše. Neka tetinih i neka onih po raznim starim i novim linijama, oni... Prikaži svei imaju, imali su i imat će ne prednost, nego samo oni imaju pristup zapošljavanju. Ja svakoga mogu pogledati u oči. Moja djeca također. Pa makar to bilo u Kanadi, Norveškoj, Zagrebu... Ta radost, a ona ne ovisi od mjeseca do mjeseca ni od plaće do plaće, nema cijene. Imaš ju, ili ju nemaš.
Prikaži sve komentare
-