Balkanski dernek u stanu kapelana talijanske vojske koji je u brodskoj tvrđavi boravio sve do slobodoumnog i antiklerikalnog Giuseppea Garibaldija nije makar kakva vijest.
Zovak: „Bit će to jedinstvena poruka ´Urbi et Orbi´ prezentacijom: austrougarske arhitekture, balkanske kulture i slavonsko-brodske nomenklature."
Nevjerodostojan svjedok
Tako, otprilike razmišljajući - Jerko Zovak najavu stavi među četiri udarna dnevna članka! Doduše, on se, za razliku od mene, koji namjernom greškom ponovno ukazujem na, s motrišta vjerodostojnosti Tvrđave kao svjedoka prošlih vremena, do zla boga loše izbarnog, talijanskog nazva lokala, „Del Capellano", nije pačao u povijest, pa možda zato nije ni pogriješio. Zapravo, ime lokala podređeno je usko određenom sadržaju (piceriji) koji, također, ne korespondira sa ambijentom u kojem se nalazi pa je nevjerodostojan svjedok.
Anticipirajući događaj, Zovak je, sažimljući, jednom rečenicom kategorički ustvrdio: „Bit će to jedinstvena poruka ´Urbi et Orbi´ prezentacijom: austrougarske arhitekture, balkanske kulture i slavonsko-brodske nomenklature."
Austrougarska arhitektura? Aha. Barok? Kakav ba rok – biće to muz`ka za dušu, a biće i za oči… jes` vidio plakate!?
Tako ja, u zamišljenom dijalogu, čak s nekoliko znakova manje, kao i Zovak, sažeto, apsolvirah i arhitekturu i kulturu koja sve čini kako bi pokazala da ne zna, ne razumije, i nije joj stalo do te arhitekture.
Nomenklature i "elite"
Nomenklatura, kao nomenklatura - traži koju riječ više. „Elite" su to koje političku i društvenu vrijednost svojega statusa vide i potvrđuju kao sastavni element kadrovske politike koja primarno vodi uhljebljavanju rođaka, tetinih i onih na koje se operativno oslanja izborna kampanja, dakle onih koji će pouzdano podržavati takav sustav ili, bar, neće kočiti smisao bavljenja politikom – nadzor i preraspodjela resursa ma što oni bili i makar kakvi bili. Kakva i kolika razlika u odnosu na pravo značenje pojma elita! Zato nomenklature ne razumiju što rade. Ali, iako se ponašaju kao da jesu, nisu bez odgovornosti.
Kaže ´Livada´, komentator na SBPlusu: „… Umjesto da se potrudite, pljunete novce, dovedete 2cellos u Tvrđavu i tako kažete hvala budalama koje su glasale za vas i sutra neće imati što raditi, vi od Tvrđave pravite vašarište najgore vrste. Zbog čega, novca? Pa daj se onda barem prodajte za velike cifre, a ne za par tisuća kuna..."
Neki vele – demokracija je i svatko može slušati što hoće i gdje hoće, a svatko svugdje može dovesti koga hoće, ako ima novac za to.
Ipak, demokracija i uzurpacija su bitno različiti pojmovi, a ovdje nije riječ o trubi i trubačima, nego o ukupnom sadržaju koji sugerira najavni plakat, i koji je nespojiv s onim što se naziva spomenikom kulture i graditeljstva nulte kategorije.
Opet je Mirko drug s Partijom
I sad se potvrdilo moje "proročanstvo" o "dragačevskim trubačima" koje će Partija i drug Mirko dovesti u Slavonski Brod. Naime, prije šest - sedam godina (tada je, zahvaljujući na dodijeljenom statusu počasnog građanina, tijekom svečane sjednice Gradskog vijeća, uvaženi akademik Dubravko Jelčić, izrazio vjeru kako će Slavonski Brod, zahvaljujući Mirku Duspari i dalje biti ˙tvrđava frankovačka´) na nekada važnom brodskom portalu, napisao sam kako glazba koja je izvođena za vrijeme svečane sjednice nedvojbeno upućuje na to da ćemo za koju godinu u Slavonskom Brodu imati „dragačevske trubače". Opet je Mirko drug s Partijom. Kao i tada. Iskreno, žao mi je što sam bio u pravu.
A onda su, početkom devedesetih, gotovo na mjestu današnjeg derneka, zbog probuđenog duha Kosova i Gazimestana, poginuli mladi Brođani koji su voljeli Slavonski Brod.
U čemu je problem?
Grad određuje uvjete najma svojih prostora i morao je kod prenamjene Kapelanova stana postaviti se određeno prema sadržajima koji su za taj prostor primjereni. Vlasnik ugostiteljske djelatnosti u Kapelanovom stanu, što je i logično, rukovodio se i rukovodi se principom dobre poslovne politike. I tu, kad se ne bi radilo o tako važnom spomeničkom kompleksu, ne bi bilo zamjerke. Ovako, kao građanin, zamjeram mu izostanak građanske obzirnosti.
Srbijanski trubači i Srbijanci općenito ovu vrstu glazbe snažno povezuju sa svojom izvornom narodnom glazbom i kulturom. Na takvim svirkama se srbuje, a tko ne vjeruje, za potvrdu toga treba pogledati galeriju fotografija "Sabora u Guči".
O srpskom poimanju trube, kao važnog obilježja njihovog folklora, govori situacija u kojoj je, po pisanju beogradskih ´Večernjih novosti´, najpoznatiji proeuropski orijentirani srbijanski političar, Čedomir Jovanović, u Guči „morao da se probije kroz hiljade ljudi pod šajkačama, sa kokardama. U jednom trenutku bio je okružen grupom mladića u majicama s natpisom "Ultra četnici”. Tom prilikom netko mu je dobacio: "Za četnika početnika nikad nije kasno!”.
Ovaj događaj u Capellano birtiji, jer ovim događajem baš birtija će postati, smatram antipodom završetku brodske proslave ulaska u EU i vraćanjem na kraj osamdesetih. Naime, 1989. godine, „Šidski trubači", ili njima slični, su na i oko brodske tržnice trubama, s šajkačama na glavi i zavrnutim opancima, "budili" srpski narod. A onda su, početkom devedesetih, gotovo na mjestu današnjeg derneka, zbog probuđenog duha Kosova i Gazimestana, poginuli mladi Brođani koji su voljeli Slavonski Brod.
Rat je iza nas i u Slavonski Brod doista može doći tko hoće u njemu tražiti svoju publiku. Ali scenografija za ovu vrstu folklora, brodska Tvrđava jednostavno nije.
- Najnoviji
- Najstariji
-
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona. -
BStipic18.12.2013. u 23:09
Kahfrate@ nešto makar povijesti poznavati treba e da bi se o njoj zborilo. Ukratko - Srbi su se jednom čestito s Turcima pomlatili (na Kosovu polju) te nešto više od pola stoljeća poslije, kad su Turci ponovo došli, poput pustećije... Prikaži sve prostrli su se pod njima i bili im vazali. Taj odnos pokušali su promijeniti tek s Karađorđem i Prvim srpskim ustankom (od 1804. do 1813.). Manje ili više sretna, ovakva ili onakva, simbioza Srba i Turaka funkcionirala je do te mjere te su Srbi vezira Hadži Mustaf-pašu, koji je pri kraju 18. stoljeća bio na čelu Beogradskog pašaluka, nazivali "Srpska majka". Srpski knezovi koriste Rusko-turski rat (1877.-1878.) te u okviru njega oslobađaju južne dijelove Srbije pa tek 1878. Srbija stječe nezavisnost i međunarodno priznanje kao Kneževina Srbija (od 1882. godine Kraljevina Srbija).
-
Kahfrate26.07.2013. u 02:18
Stipiću@... napisao si: "Rat je iza nas i u Slavonski Brod doista može doći tko hoće u njemu tražiti svoju publiku. Ali scenografija za ovu vrstu folklora, brodska Tvrđava jednostavno nije." Na sve to, ja ti sada postavljam nekoliko pitanja,... Prikaži sve, i dajem odgovore na njih. Jesu li se Srbi borili protiv Turaka? Jesu!! 500 godina!! Jesu li branili i nas, neposredno i posredno? Jesu!!! Da li je brodska tvrđava bila utvrda iz koje i s kojom smo se branili od Turaka? Da !! Pa zašto onda ne dozvoliti trubačima nastupiti u jednom takvom objektu koji nas povijesno povezuje? Odgovor na ovo pitanje prepuštam tebi!! Samo nemoj odgovoriti protupitanjem, a što su nam radili u vrijeme domovinskog rata?...Treba svima pokazati da smo ipak suprotno od onoga, kako su nas, do sada, oni predstavljali u Europi i u svijetu.. Velike europske sile su ratovale međusobno stotinama godina, a sada grade neki novi svijet, kojega smo i mi dio. Pomozimo toj Europi u tim nastojanjima. Radeći tako, gradimo si bolju budućnost...
-
Tonda24.07.2013. u 10:48
Volio bih da staviš svoju sliku na idući članak koji češ napisati i kraj sebe na slici stavi poruku, recimo bez uvrede - Ja sam homoseksualac! Pa onda pokušaj u članku objasniti što je pisac htio reći sa slikom u... Prikaži sve naslovu. Kao što si s ovom slikom poručio da je Slavonski Brod - Srbija, tako ćeš i sa svojom poručiti da si homoseksualac - naravno bez čitanja članka.
Prikaži sve komentare
-