U Titovom socijalizmu, jasno odlukom ili pak samo privolom Partije, u Slavonskom Brodu djelovao je Centar mladih koji je imao dvije komponente: onu koja privređuje – Omladinsku zadrugu, i onu koja troši – Centar za kulturnu djelatnost mladih. Unatoč nedvojbenom ideološkom okruženju i od „drugova" očekivanom djelovanju unutar željenog okvira, nitko ne može poreći lepršavost u pristupu i načinu rada, mladenačko propitkivanje tadašnjih političkih i društvenih tabua, od opreznog pa sve do razine sukoba s oficijelnim strukturama kao što je tadašnja Samoupravna interesna zajednica kulture (Josip Dokuzović) i, još „neprihvatljivije", „Koordinacija društveno-političkih organizacija" (Partija, borci, Socijalistički savez, Omladina) koja je, poput Vrhovnog vjerskog vijeća danas u Iranu, svakog ponedjeljka redovito razmatrala i donosila ocjene svega što se događalo, pisalo, govorilo ... u proteklom tjednu i odlučivala što u tekućem tjednu „ide" a što „ne ide". Najjača društvena kritika vrištala je s naslovnice i logotipa novine LOB: 2+2=5 (jer Partija tako kaže, primjedba B. Stipić) a na vlastiti i neovisan stav provokativno je ukazivao slogan „Ja ga imam, a ti!?"
Logična „posljedica" dobro postavljene organizacije jeste izuzetno velik broj mladih zainteresiranih za stvaranje mnoštva različitih programa i projekata kroz niz sekcija i skupina.
Snaga proizlazi iz dobre organizacije
Gdje je bila snaga Centra mladih? Imao je čovjeka i imao je ljude. Od toga sve počinje. I imao je niz mladih, za različite programe i projekte vrlo zainteresiranih. I jednako važno – novac nikada nije bio problem. Ne zato što ga je bilo u izobilju, već zato što je bio naš vlastiti.
Omladinska zadruga (OZ) je imala Radnu zajednicu (RZ) – uposlenike, profesionalce, na čijem čelu je bio Dragutin Živković – Žika, tajnik, no njegova funkcija je, zapravo, bila ravnateljska, pa su ga standardno oslovljavali s „druže direktore". Njegova ideja i stav kako novac od provizije za posredovanje u povremenom i privremenom zapošljavanju mladih Omladinska zadruga nema pravo isključivo koristiti za plaće uposlenika, već da se dio tog novca mora vratiti mladima koji su ga i zaradili, konkretiziran je u Centru za kulturnu djelatnost mladih (CKDM) a oba ova segmenta zajedno su činili Centar mladih (CM). Članovi Centra mladih činili su skupštinu koja je birala predsjedništvo i predsjednika s ograničenim trajanjem mandata. Predsjedništvo je kreiralo program i bilo odgovorno za njegovu provedbu.
Logična „posljedica" ovako dobro postavljene organizacije su izuzetno velik broj mladih zainteresiranih za stvaranje mnoštva različitih programa i projekata kroz niz sekcija i skupina.
Neformalno društvo mladih likovnjaka i onih koji su imali aspiracije to tek postati, okupljeno prvi puta 1982. g. na likovnoj izložbi u Salonu „Becić" (radove je odabrao i izložbu postavio Krunoslav Kern) a mladi likovnjaci su se odazvali na otvoreni javni poziv putem radija, te nakon još jedne zajedničke izložbe u Muzeju Brodskog Posavlja, preraslo je u Likovnu omladinu Centra mladih.
LOB nije samo naziv novine, već i vješto izveden udarac
Najveće zanimanje izazvala je ideja neovisnog omladinskog lista pa se u (sada napuštenoj i od Grada za prodaju namijenjenoj) zgradi u Preradovićevoj 2, sredinom osamdesetih, okupio veliki broj klinaca i klinceza, mahom polaznika ili tek svršenih novinara iz brodske gimnazije (smjer novinarstvo) a konture budućem LOBu (Listu omladine Broda) dao je tada već iskusni novinar i književnik Stanko Ferić te Miroslav Macura (glavni urednik). U cijeloj priči oko LOBa nezaobilazan je novinar i, kasnije radijski voditelj, Dražen Kasun koji je u Brod donio svoja zagrebačka iskustva iz već tada društveno kontroverznog Poleta te ideje iz, još kontroverznije, slovenske Mladine.
Uz Književni klub nikla je i samostalno stasala Muzička omladina čiji doprinos afirmaciji bogate glazbene scene u Brodu, pred kraj osamdesetih pa sve do početka Domovinskog rata, nemjerljiv je i u živom sjećanju brodskih glazbenika te poklonika rock `n` rola.
Skoro paralelno s LOBom, pojavila se ideja o revitalizaciji Književne omladine Hrvatske koja je u Slavonskom Brodu već bila djelovala na samom kraju sedamdesetih i do početka osamdesetih kada su ju vodili spomenuti Stanko Ferić, Milenko Nedić i Antun Bartek. U proljeće 1986. krenulo se, a već do kraja školske godine Marica Buljan Maja i Borislav Stipić Književni klub Centra mladih predstavili su, u svim razredima Gimnazije, današnje Ekonomske i većini razreda Poljoprivredne škole. U klub se učlanio veći broj mladih od kojih su većina ostali aktivni do kraja. Književni klub je većinom samostalno, ali i u suradnji s Gradskom knjižnicom i Čitaonicom osmislio i organizirao čitav niz programa te u Brod doveo pa se u različitim prostorima (od bunara kod Franjevačkog samostana, preko Omladinskog kluba, Čitaonice, do tada kultnog restorana „Antik" i kafića „Amadeus") predstavilo više tada mladih, a danas afirmiranih hrvatskih pjesnika, književnika, glumaca ... Pored spomenutih, klub je organizirao dolazak i programe i već tada afirmiranim imenima hrvatskog glumišta (Eduard Peročević, Enes Kišević, Danko Ljuština) i umjetnosti općenito (Lada Kos). Klub je redovito svakog petka surađivao u omladinskoj emisiji Radio far na tadašnjem Radio Brodu te u LOBu. Pored toga, Klub je bio nositelj nastavka književne izdavačke djelatnosti pa je pored zajedničke zbirke, uglavnom poezije, sudjelovao u pripremi, uređivanju i izdavanju još dvije knjige brodskog pjesnika Mila Nardellija. Sami članovi Kluba više puta su bili sudionici kultnih „Jutara poezije" u zagrebačkom Lapidariju koje je vodila književnica Ružica Orešković te brojnih programa širom tadašnje Jugoslavije.
Uz Književni klub nikla je i samostalno stasala Muzička omladina čiji doprinos afirmaciji bogate glazbene scene u Slavonskom Brodu, pred kraj osamdesetih pa sve do početka Domovinskog rata, nemjerljiv je i u živom sjećanju brodskih glazbenika i poklonika rock `n` rola, a na taj segment podsjeća i aktualna izložba u Državnom arhivu.
Međunarodna suradnja
U radu Centra mladih valja posebno istaći međunarodnu suradnju. Preko Talijanskog kulturnog centra iz Zagreba u Brod stiglo je nekoliko zanimljivih izložaba, gostovalo je nekoliko poznatijih francuskih šansonijera ... a Centar je preuzeo te godinama još organizirao međunarodnu ekološku izložbu karikatura „Ribe plivaju leđno" na kojoj je posebno bio angažiran Mladen Bognar.
Omladinski klub je bio sinonim glazbenog i kulturno-zabavnog života mladih. Brojni rock `n` roll sastavi iz cijele „Juge" i inozemstva, brodski bendovi, komorne kazališne predstave, likovne izložbe, recitali, večeri poezije, promocije i predstavljanja knjiga, nastupi glumaca ... neobavezna druženja ... pisanje šalabahtera prije škole ... - to je bio Centar mladih.
U likovnom životu mladih nezaobilazne su i „Brodske marginalije" što ih je, uz potporu Centra mladih, priređivala Vesna Srnić, koja je, kao mlada profesorica umjetnosti, u Brod donijela još jedan dašak suvremenih stremljenja u umjetnosti, posebno multimedijalne i konceptualne. Posebno se prisjećam „Marginalija" u Beciću i izložbe „vizualne poezije" u galeriji „Aquarium" u Omladinskom klubu.
Sam Omladinski klub i njegov voditelj Miljenko Bogdanović Miki bili su sinonim glazbenog i kulturno-zabavnog života mladih. Brojni rock `n` roll sastavi iz cijele „Juge", nekoliko klupskih sastava iz Austrije i Grčke (IEP, Gulag) domaći brodski bendovi, komorne kazališne predstave, već spomenuta i čitav niz drugih likovnih izložaba, recitali, večeri poezije, promocije i predstavljanja knjiga, nastupi glumaca ... neobavezna druženja ... pisanje šalabahtera prije škole ... Ljeti se najveći dio toga selio na ljetnu pozornicu na livadi između „Strikana" (danas „Mollynari") i Muzeja Brodskog Posavlja.
Iskustvo, nostalgija ili nešto treće?
To, i još puno toga je bio Centra mladih. Onda je došla devedeseta. Na vrata odvjetničkog ureda u Krešimirovoj (tada Omladinskoj) ulici pokucao je jedan od aktera života i rada Centra mladih. Uglednom odvjetniku koji je tada već predstavljao sukus nove brodske (i ne samo brodske) politike iznio je otprilike sve ovo što je gore napisano te izrazio mišljenje u kojem su bila sadržana i nadanja kako bi bilo dobro da u nekom obliku i dalje nastavi postojati i funkcionirati „Lebensraum", stanište, životni i stvaralački prostor mladih u Brodu. Odgovor je bio kratak i jasan – „Novo vrijeme – novi ljudi!" Iz toga uskogrudnog i nepromišljenog stava, opća praksa pokazuje, razvila se navada koja je duboko pustila korijenje u našem društvu. Unatoč, ili baš zbog tog dubokog korijenja, stablo je kržljavo, a plodove vidimo samo u snovima.
(u sljedećem nastavku o budućem Centru mladih)
- Najnoviji
- Najstariji
-
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona. -
oldcattom21.06.2012. u 01:48
Uostalom postotak mladih o kojima ti pišeš iznosi 0,01 posto ukupnog broja mladih ovoga grada, zaista ne vidim kako oni mogu promjeniti ukupan dojan i sve dobro što su napravili onih 99,99 ostalih .....Idemo malo kreativno pisati, EU projekti, djeca... Prikaži sve budućnosti, Mreže mladih sa nekoliko europskih gradova i dobrobit za buduće generacije. Ovih 0,01 posto koji "piju u parkovima" me zaista ne zanimaju!
-
oldcattom21.06.2012. u 01:27
Pa vidis ja mislim da je dio patologije iz mog komentara našao utočište u komentarima na ovom portalu i piše što im padne na pamet. I to već danas, a o tim eventualnim mladim koji "piju po parkovima" se godina... Prikaži sve govori no ne postoji zaista ni jedan relevanta i opipljiv dokaz (osim u mašti pojedinaca) da će oni pronaći utočište u budućem CM-u. Izostanak sustavnih riješenja zaista doprinosi društvenoj patologiji no i ti i ja znamo da je rješenje jednostavno, skinimo sve te "LAŽNE" sa svih beneficija koje nam kradu već godinama i dobili smo dovoljno novca za sve mlade u ovoj zemlji a ne samo u ovom gradu. I vidiš da postoji jasna poveznica sa temom....
-
oldcattom20.06.2012. u 23:21
Pa nisam siguran da je off topic...kakve veze sa temom ima tvoj post o hospitaliziranim pojedincima i alkoholu sa topicom...Zašto nisi napiso koliko ima mladih ljudi iz ovoga grada koji su nagrađeni, osvojili prva mjesta na takmičenjima, upisali fakultete itd... Prikaži sve itd..Mislim da je vrijeme da se uozbiljimo i pišemo pozitivno o nekim stvarima, demagogija neka ostane u domeni demagoga...OK
-
oldcattom20.06.2012. u 22:12
Pa Stipicu kad već voliš podatke evo još nekih vrlo zanimljivih: Zadnjih 15 godina oboljeli od PTSP-a zauzimaju 10 posto svih bolničkih kapaciteta rezerviranih za psihičke bolesnike. Čak je jedne godine ta brojka bila oko 14 posto. Ako u Hrvatskoj... Prikaži svej ima 4000 psihijatrijskih kreveta, tada je na dan više od 400 ljudi koji su hospitalizirani zbog PTSP-a. Riječ je o velikoj, ali nerealnoj brojci.Naime, kako se donose neki zakoni, tako se mijenja i njihova pozicija u društvu. Kada trebaju dostaviti određene dokumente nekim državnim službama, tada brojka ljudi koji se javljaju na psihijatrijsku hospitalizaciju zbog PTSP-a raste. Naravno da je to dijelom i zbog prava oboljelih od PTSP-a na invalidninu temeljem invalidnosti koju procjenjuju povjerenstva. Svaki oboljeli od PTSP-a mora biti najmanje triput na povjerenstvu na procjeni invalidnosti, komentira dr. Vlado Jukić, ravnatelj Psihijatrijske bolnice Vrapče u Zagrebu.
- Prikaži sve komentare
-