U zadnje vrijeme sve češće slušamo kako je ovaj uragan ili onaj ciklon poharao neko područje. Jeste li se ikad pitali tko uopće smišlja i daje imena ovim razornim pojavama?
Pedesetih godina prošlog stoljeća, a radi lakšeg praćenja kretanja, američki prognostičari počinju imenovati ciklone. Od 1953. do 1979. godine ciklone su nosile samo ženska imena. Objašnjeno je da su te pojave vrlo nepredvidljive ćudi poput žena.To se nije previše sviđalo ženskim aktivisticama pa su, na prijedlog Udruge za promicanje ženskih prava, od 1979. godine, ciklone postale i "muške".
Od 1953. do 1979. godine američke ciklone su nosile samo ženska imena. Objašnjeno je da su te pojave vrlo nepredvidljive ćudi poput žena.
Dakle, američki Centar za tropske ciklone, u dogovoru s odgovarajućim tijelom Svjetske meteorološke organizacije, nadjeva imena ovim pojavama. Imena se ciklički ponavljaju svakih šest godina, a ona koja su bila izrazito "zla" izbacuju se i dodaju nova. Amerikanci tropske sustave imenuju tek kad vjetar postigne
Europa nije puno kaskala za ovim potezom Amerikanaca, pa je Institut za meteorologiju Slobodnog sveučilišta u Berlinu 1954. godine počeo ciklonama davati ženska, a anticiklonama muška imena. Tako je napravljen popis imena, koja su se koristila i koji bi se po potrebi nadopunjavao. Time su omogućili lakše praćenje i raspoznavanje zračnih sustava na meteorološkom kartama.
Ženska imena davana su "zloćudnim" sustavima
Sve do početka devedesetih godina prošlog stoljeća tu "klasifikaciju" su koristili samo berlinske novine i lokalne radio postaje. Vivien i Wiebke, snažne snježne oluje, zaslužne su za prihvaćanje imenovanja u svim njemačkim medijima.
Tijekom 1998. vođena je rasprava o diskriminaciji jer su ženska imena davana "zloćudnim" sustavima, dok bi "muškići" donosili lijepo i stabilno vrijeme. Nađen je kompromis. U parnim godinama ciklone će nositi ženska imena, anticiklone muška, a u neparnim će biti obrnuto.
Od 2002. godine na snazi je projekt "Usvoji ciklonu" ("Adopt-a-vortex" odnosno "Aktion Wetterpate"). Time je svakom čovjeku omogućeno da postane "klijent" tj. da "usvoji" ime nekog frontalnog sustava. Od tada se stari popis imena više ne koristi, nego se rade abecedne liste predloženih imena. Dakle, ako imate želju i nešto novca, možete kumovati. Cjenik nije isti. Anticiklone se u pravilu na nekom području zadržavaju duže pa su i skuplje. Dostatno je uplatiti 299 Eura i anticiklona je vaša. Ciklona se pak prodaje za 199 Eura.
Više od tisuću ljudi širom svijeta dosada je kupilo "svoje" ime. Kad se kupi ime, ono se nalazi na meteorološkim kartama koje izdaje Institut u Berlinu.Nakon prolaska i nestanka kupljene ciklone ili anticiklone, kupac dobije certifikat s meteorološkom kartom i karakteristikama "kupovine". Ako se poštovani čitatelju u vama javi poriv za "usvajanje" slobodno im se javite.
Ipak, Europa i dalje ne poznaje zajednički sustav davanja imena. Tek u zadnje vrijeme Velika Britanija i Norveška dodjeljuju imena, ali samo razornim vjetrovima. Znači još uvijek na široj razini ne postoji jedinstveno nazivlje za ciklone i anticiklone.
A kako je kod nas?
Državni hidrometeorološki Zavod RH kao nacionalna meteorološka i hidrološka služba tj. njezini sinoptičari nemaju praksu davati imena zračnim sustavima tako da ćete od njih rijetko, ili gotovo nikad, čuti ime neke ciklone ili anticiklone.
Tko onda imenuje ciklone u Hrvatskoj?
Imenuju članovi Crometeo tima i to cijeli niz godina. U početku su koristili nickove članova foruma, a sad se koristi abecedni popis imena i to naizmjence jedno muško, pa jedno žensko ime.
Crometeo tim je iz Meteo-foruma izrastao u udrugu koja inače ove godine obilježava deset godina postojanja. To je neprofitabilna organizacija koja okuplja, entuzijaste i zaljubljenike u meteorologiju. Pored kvalitetnih meteoroloških sadržaja koji se mogu naći na ovom forumu, sasvim sigurno su dio pozornosti privukli i zato jer su jedina ekipa u Hrvatskoj koja imenuje ciklone. Dobro je što dosada i drugi koje zanima meteorologija ne daju imena jer kako o tome ne postoji načelni dogovor nastala bi opća zbrka imena.
Dok se to ne regulira, mi ćemo spomenuti samo ovoljetne ciklone kojima su kumovali Cro-timovci:
Ferdo (30.5.- 08.06.2013); Goce (10.6. - 12.6.2013); Hinko (24.6. - 25.6.2013); Ilijana (29.7. - 30.7.2013); Jakob (09.8. - 10.8.1013); Kolinda (24.8. - 29.8.2013); Lucijan (09.9 - 13.9.2013); Maja (15.9. - 16.9.2013);
- Najnoviji
- Najstariji
-
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona. -