Umjetni zaslađivač advantam novi je element u sustavnom nasilju kemije nad hranom. Kao običan derivat aspartama posjeduje slična toksikološka svojstva, te će vrlo vjerojatno biti obilježen istim znanstvenim osporavanjima, u Glasu Koncila piše prof. dr. sc. Valerije Vrček, dipl. inž. med. biokemije sa Zavoda za organsku kemiju Farmaceutsko-biokemijskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu.
Budući da je advantam samo jedna varijacija aspartama, većinu kontroverzi i znanstvenih prigovora uslijed štetnosti aspartama naslijedit će i advantam.
Krajem prošlog mjeseca Europska agencija za sigurnost hrane (EFSA) proglasila je novi sintetski zaslađivač advantam – sigurnim i zdravstveno ispravnim za ljudsku uporabu (EFSA Journal 2013, 11,3301)
Takvim službenim zelenim svjetlom olakšan je pristup advantama na europsko tržište umjetnih sladila. Advantam je proizvod japanske kompanije Ajinmoto, koja je monopol na svjetskom tržištu zaslađivača preuzela od kompanije Monsanto. Uz dosadašnje ciklamate, saharin, acesulfam i aspartam, europski će potrošači, vjerojatno uskoro, imati mogućnost provjeriti slatkoću advantama u mnogim prehrambenim proizvodima, zubnim pastama, žvakaćim gumama i lijekovima.
Važno je napomenuti da stručnjaci krovne europske institucije EFSA-e nisu provodili nikakve eksperimente, niti toksikološka ispitivanja advantama, već svoju odluku o sigurnosti tog zaslađivača temelje na provjeri podataka koje su dobili od predstavnika japanske kompanije Ajinmoto. U službenom su izvješću EFSA-e sve izvore informacija o biološkim i toksikološkim svojstvima advantama potpisali japanski stručnjaci.
Zaslađivači s crne liste
Trenutno su sve važnije znanstvene studije koje se bave toksikologijom advantama potpisane od strane djelatnika kompanije Ajinmoto (vidi npr. Food Chem. Toxicol. 2011, 49, S2). Objektivnost takvih studija je upitna, jer su autori u klasičnom sukobu interesa: dokazuju sigurnost kemikalije koju proizvodi tvrtka u kojoj su zaposleni, a o rezultatima njihovih ispitivanja ovisi plasman te kemikalije na prehrambeno tržište. Kada patentirana kemikalija advantam postane dostupna i ostalim znanstvenicima, mogu se očekivati drukčiji rezultati o sigurnosti ili štetnosti advantama. Znanstveni sukobi koji se vode oko kontroverznog zaslađivača aspartama (E951), proširit će se tada i na područje njegovih derivata – neotama, advantama...Aspartam, stariji 'brat' advantama, nalazi se na crnoj listi prehrambenih aditiva, jer se njegova uporaba povezuje s nizom medicinskih poremećaja: glavobolje, grčevi, neurološki poremećaji, povećani apetit, gojaznost, ali i tumorska oboljenja. Razgradni produkti aspartama u organizmu (fenilalanin, metanol, odnosno karcinogeni formaldehid, te diketopiperazin) smatraju se krivcima za navedene bolesti. Upozorenja o štetnosti aspartama dolaze iz uglednih znanstvenih institucija (npr. talijanski institut Ramazzini u Bologni), a objavljena su u velikom broju znanstvenih studija.
Kemijska kopija aspartama
Advantam je strukturni analog aspartama. To doslovno znači da su kemičari zaposleni u kompaniji Ajinmoto na strukturu aspartama 'zalijepili' mali molekulski dodatak (derivat vanilina) čime su dobili novu kemikaliju sa sličnim svojstvima. To je čest i najjednostavniji način kojim privatne tvrtke produžuju svoje patente na tržištu. S minimalnim preinakama svojim proizvodima osiguravaju status 'intelektualnog vlasništva'. Budući da je advantam samo jedna varijacija aspartama, većinu kontroverzi i znanstvenih prigovora uslijed štetnosti aspartama naslijedit će i advantam.
Uz dosadašnje ciklamate, saharin, acesulfam i aspartam, europski će potrošači, vjerojatno uskoro, imati mogućnost provjeriti slatkoću advantama u mnogim prehrambenim proizvodima, zubnim pastama, žvakaćim gumama i lijekovima.
Umjetni zaslađivač advantam novi je element u sustavnom nasilju kemije nad hranom. Kao običan derivat aspartama posjeduje slična toksikološka svojstva, te će vrlo vjerojatno biti obilježen istim znanstvenim osporavanjima. Osim što je upitne sigurnosti za zdravlje, advantam je još jedan suvišan artikl na tržištu nepotrebnih proizvoda. Njegova primarna funkcija nije zaslađivanje hrane, već (doduše, legalno) ostvarivanje profita prehrambene industrije. Advantam je kemikalija koja nema nikakvu nutritivnu vrijednost, ali ima marketinšku funkciju uvjeravanja da je Ajinmoto društveno odgovorna kompanija koja se brine o potrebama potrošača.
Politička potpora znanstvenicima, medijima i građanskim udrugama
Tržišna sudbina aspartama je neizvjesna, mnogi znanstvenici, mediji i građanske udruge protive se uporabi aspartama u prehrani, a prijedlozi o zabrani tog umjetnog sladila imaju već i političku podršku (npr. u francuskom parlamentu). Stoga vlasnici kompanije Ajinmoto žele proizvodnjom novoga zaslađivača osigurati bezbolni gubitak 'zlatne koke' aspartama.