418
Prikaza
1
Komentar
S obzirom na objede koje stižu na adresu predsjednika Republike Zorana Milanovića da Rusija financira njegovu izbornu kampanju, Predsjednik saborskog Odbora za unutarnju politiku i nacionalnu sigurnost Ranko Ostojić zatražio je od Sigurnosno-obavještajne agencije (SOA) provjeru je li do točno i dobio kategoričan negativni odgovor. Onda je premijer Andrej Plenković tražio da SOA provjeri da li hrvatska Vlada "podanički izvršava naloge ili prima instrukcije od Bruxellesa, je li Hrvatska demokratska zajednica, "kriminalna organizacija", te ima li SOA spoznaja da je HDZ "nacistička stranka". I na premijerova pitanja SOA je poslala negativan odgovor. Nakon ovakvog testiranja samog državnog vrha može se očekivati da i ministri zatraže provjeru SOA-e s pitanjima tipa: 'jesam li preljubnik i varam li svoju suprugu?', 'gdje sam bio 1991.?', 'koristim li službene kartice u privatne svrhe', i tako dalje i tako dalje…
Premijer kao Djed Božićnjak
Iako će djed Božićnjak poklone dijeliti tek za nešto više od dva mjeseca, naš premijer pohitao je obradovati zaposlene najavom kako će od nove godine minimalna plaća porasti na 970 eura, pa došapnu kako se radi o bruto iznosu. Ipak to bi trebalo biti povećanje od oko 130 eura mjesečno. Iako zvuči dobro, sjenku na to obećanje baca podatak da je u susjednoj Sloveniji minimalna plaća čak 50 posto veća nego što će od Nove godine biti u Hrvatskoj, a u Njemačkoj minimalac je veći 144 posto. Premijer se pohvalio i kako njegova Vlada kani do kraja mandata prosječnu neto plaću povećati na 1600 eura. Ali, kako se ono u televizijskim reklamama obično kaže: ni to nije sve. Premijer je najavio da će od 1. siječnja iduće godine jednokratna naknada za novorođenu djecu biti povećana za sto posto, s 309 na 618 eura. S obzirom na demografske prilike u Hrvatskoj i strmoglavi pad nataliteta, teško da će i ta mjera na svijet dovesti više beba. Jer, novorođenih u Hrvatskoj sve je manje i manje, kao da su Hrvati zaboravili što je potrebno činiti da bi beba došla na svijet.
Kako se prave djeca
Prošloga tjedna objavljen je podatak da je lani u našoj zemlji rođeno samo 32.170 djece, što je najmanje od 1991. godine. Usporedbe radi, prije samo 27 godina, dakle 1997. rođeno je čak 55.501 dijete. Na početku novog tisućljeća, 2000. bilo je 43.746 novorođenih, a od 2013. kada je Hrvatska ušla u Europsku uniju broj novorođenih pao je ispod 40.000 i svakom je godinom sve manji, pa smo sada spali na tek nešto više od 32 tisuće novorođenih. Te brojke govore kako Hrvatska rapidno odumire jer je prošlogodišnja stopa prirodnog prirasta bila negativna, a umrlih je bilo 19.105 više nego rođenih. Ovakvi podaci moraju zabrinuti svaku Vladu jer je u Hrvatskoj sve više starih, a sve manje mladih i radno sposobnih što se vidi i na ogromnom povećanju broja stranih radnika. Ne sumnjamo da Hrvati znaju kako se prave djeca, ali oni koji bi im za to trebali osigurati minimalne uvjere poput stana, posla i solidne plaće, nikako da shvate u čemu je problem.
Jedi zelje na opće veselje
Nema podataka koliko je u Hrvatskoj vegetarijanaca i vegana, a koliko mesojeda, ali sudeći po cijenama povrća, čini se da je vegetarijanac u Hrvatskoj danas popriličan luksuz. Mediji objavljuju kako kilogram salate, kilogram mahuna i kilogram cvjetače ukupno košta gotovo 12 i pol eura. Prošle godine ista količina tog povrća stajala je 8 i pol eura, što znači da je sada cijela četiri eura skuplja. Statističari kažu da su mahune za samo godinu dana poskupjela čak 41 posto, a salata za 25 posto. Razlog astronomskih cijena prvenstveno je zbog silnog uvoza. Hrvatska ima sve manju poljoprivrednu proizvodnju, a uvozna roba prođe kroz brojne ruke, svatko uzima svoj dio pa cijene idu u nebo. A mi se pitamo; ako ne možemo napraviti automobil Tesla, iPhone ili švicarski sat, nije vrag da ne možemo posaditi mahune, cvjetaču i zelenu salatu.
Dobar dan 10 eura, doviđenja 5
Ministar financija Marko Primorac najavio je vijest koja će obradovati stotine tisuća Hrvatica i Hrvata. Izmjenama zakona propisat će se da isplate plaće na bankovni račun građana i podizanja novca s tih računa banke moraju obavljati bez naknade. Danas, da bi uopće imali račun u banci građani za to moraju plaćati naknadu. Ovisno od banke do banke naknada godišnje iznosi i više od stotinu eura. Kako banke zarađuju ogroman novac upravo na naknadama, sigurno je da neće sjediti skrštenih ruku i već će se oni nekako snaći. S obzirom na manjak profita kojeg će izgubiti ukidanjem naknada na račune, može se očekivati kako će banke uvesti druge naknade. Na primjer naknada na ulazak u prostorije banke, naknada za pozdrav 'dobar dan' bankarskih službenika kao i naknada kad vas na odlasku pozdrave s 'doviđenja'.
Po(r)uka tjedna
Umjesto pitanja: 'Ogledalce, ogledalce reci mi tko je najljepši?', sada je aktualno: 'SOA, o SOA, reci mi tko je najbezgrešniji?'.
Stavovi izneseni u kolumnama i komentarima su osobni stavovi autora i ne odražavaju nužno stav redakcije portala plusportal.hr.
Komentari
1
Najnoviji
- Najnoviji
- Najstariji
-
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona. -