I'm free-I'm free,
And freedom tastes of reality,
I'm free-I'm free,
An' I'm waiting for you to follow me.
I'm free, The Who
Gdje kupiti računalo?
Globalizacija, globalna kriza i trendovi znatno su utjecali na gospodarsku sliku na našem području. Odrazilo se to i na informatičku branšu. Mnoge su brodske informatičke tvrtke nestale ili su se pod utjecajem tih trendova okrenule nekim specifičnim informatičkim uslugama i proizvodima. Prodaja hardvera, odnosno samih računala, štampača i ostale informatičke robe već dugo ne slovi za posebno profitabilnu granu. Tome je pridonio i trend komodizacije informatičke opreme, odnosno činjenica kako se danas informatička oprema (posebno za kućne korisnike, obrte i male tvrtke) prodaje po supermarketima i trgovačkim centrima, poput krumpira paprike, glačala i televizora. Opstalo je tek nekoliko specijaliziranih trgovina za informatičku opremu. No, nerijetko i u tim trgovinama, radi smanjenja troškova, zaposleni su trgovci "opće prakse" koji vam neće biti od prevelike pomoći pri odabiru optimalnog računala. U svakom slučaju, u kupovinu pođite sa znalcem koji se dobro razumije u računala.
Koje računalo kupiti?
Oni koji ne znaju kakvo im je računalo uopće potrebno mogu pročitati još uvijek aktualan tekst "Odabir računala", a za one koji su uvjereni kako im je potrebno upravo stolno ili prijenosno računalo, navest ću nekoliko osnovnih naputaka.
Procesor (CPU) – bar dvojezgreni. Iako se radi o defacto standardu, moguće je naići i na nešto starije jednojezgrene procesore u posebno "povoljnim" akcijama. Zbog minimalne uštede od nekih stotinjak kuna, svakako treba izbjegavati takve ponude.
Radna memorija (RAM) – vjerojatno će za gro kućnih korisnika 2GB radne memorije biti dovoljno, no preporučam računala opremljena s 4GB kako bi izbjegli kasnije komplikacije s nadogradnjom. Memorija je trenutno vrlo jeftina.
Tvrdi disk (HDD) – Najmanji diskovi u opticaju su kapaciteta 250, 320 ili 500GB, što bi trebalo zadovoljiti svakog kućnog ili uredskog korisnika.
DVD snimač (DVD-RW) – teško je naći računalo koje nije opremljeno DVD pržilicom, ali ipak za svaki slučaj provjerite.
Grafički procesori su kod najjeftinijih računala ugrađeni (integrirani) na glavnu ploču (mainboard) računala i zadovoljit će osnovne potrebe pri radu u uredskim programima, surfanje Interentom, gledanje filmova,dok će oni koji žele pokretati ozbiljnije igre morati izdvojiti dodatnih 500 kn jer grafičke kartice niže cijene neće posebno doprinijeti kvaliteti prikaza u zahtjevnijim računalnim igrama. Ostali elementi računala poput kučišta, napajanja i perifernih uređaja poput tipkovnice i miša, manje-više su standardni i ovise o preferencijama korisnika.
Monitor - veličina zaslona, odnosno dijagonala monitora – 13.3", 14.1", 15.6", 17" kod prijenosnika (manji monitor – manja težina prijenosnika) ili 19"-24" kod stolnih računala. Kupujete li novi monitor bilo bi dobro da bude izveden s LED tehnologijom pozadinskog osvjetljenja te da osim standardnog analognog ima bar jedan digitalni priključak: DVI, HDMI ili DisplayPort.
Ništa bez OS-a
Računala koja zadovoljavaju ove odrednice, bilo prijenosna ili stolna s monitorom, mogu se nabaviti već od 2500 - 3500 kn. Međutim, računala bez programa odnosno softvera su neupotrebljiva. Ukoliko je uz računalo koje ste odabrali naznačeno kako je opremljeno FreeDOS-om ili Linuxom, računajte kako na računalu u stvari nema instaliranog softvera te ćete osnovni softver – operativni sustav ili kraće OS, morati pronaći i instalirati sami ili pak računati na dodatne troškove osposobljavanja računala. Stoga, za veliku većinu korisnika najbolje je rješenje kupiti računalo s predinstaliranim Windowsima. U tom slučaju, možemo računati s porastom cijene od 500 kn i više. Tek s instaliranim OS-om računalo će biti upotrebljivo, ali opet vrlo ograničeno jer će nedostajati korisnički programi poput uredskih aplikacija, softvera za pržilicu, anti-virusnog i ostalog specijaliziranog softvera.
Zašto Kubuntu?
Za one koji su avanturistički raspoloženi, željni više učenja i upoznavanja računala ili jednostavno žele uštedjeti, postoji alternativa Windows OS-u i navedenim programima. Već godinama, među računalnim entuzijastima sve se više koristi Linux OS i to posebno distribucija Ubuntu. No, kao i u slučaju novih Windowsa 8 i kreatori Ubuntu linuxa su se zaigrali sa korisničkim sučeljem u nastojanju da ga što više prilagode pločastim (tablet) računalima. Stoga, mnogi korisnici okreću se verziji Ubuntu linuxa s KDE korisničkim sučeljem, poznatoj i pod imenom Kubuntu.
Korisnici Kubuntu distribucije vrlo će se lako prilagoditi izgledu i funkcijama KDE sučelja jer je ono vrlo slično sveprisutnim windowsima. Posljednja verzija izdana je u listopadu 2011 pa otuda i oznaka verzije 11.10. Tvrtka Canonical, koja nadzire izradu Ubuntu OS-a, nove verzije izdaje svakih 6 mjeseci pa će sljedeća verzija nositi oznaku 12.04 (travanj 2012). Nadogradnju na novu verziju prosječan korisnik može obaviti samostalno bez nekih većih problema. Uz Kubuntu distribuciju dolazi i mnoštvo besplatnih programa (nekoliko tisuća) raznih namjena: uredski, multimedijski, igre, internetski, sistemski, uslužni, mrežni, dizajnerski, projektantski, inženjerski itd. Želite li provjeriti postoje li pod Kubuntu distribucijom odgovarajući zamjenski programi za one koje ste naviknuli koristiti pod Windowsima posjetite The Linux Alternative Project.
Prednosti korištenja Linux OS-a, odnosno Kubuntua:
- brza instalacija i podešavanje
- jednostavan za upotrebu
- besplatan
- uglavnom brži odziv na istom hardveru u odnosu na Windowse
- ogroman broj kvalitetnih besplatnih programa različite namjene
- za Linux praktički nema virusa, a oni koji postoje mogu napraviti jako malo štete
- robusniji u odnosu na Windowse – jeftinije održavanje
- česte nadogradnje
- odlična podrška linux korisničke zajednice (kubuntu forum)
Nedostatci:
- mali broj lokalnih tvrtki i znalaca koji vam mogu pomoći u slučaju problema
- nisu podržani windows programi: igre, knjigovodstveni i drugi specijalizirani programi
- pojedini noviji uređaji, posebno skeneri i štampači, nisu podržani
- nije podržan hardver rađen isključivo za Windows OS
- slabo zastupljen u hrvatskom obrazovnom sustavu
Kubuntu ISO sliku instalacijskog medija možete slobodno preuzeti u formatu CD-a ili DVD-a.
Osnovni razlog za korištenje Kubuntu ili neke druge Linux distribucije najbolje će ilustrirati kratka prispodoba.
„Otac i sin odlaze do velikog trgovačkog centra u kupovinu novog računala. Kako bi uštedio nešto novčića, otac izabire računalo bez predinstaliranog operativnog sustava. Zadovoljni obavljenom kupovinom dolaze doma, uključuju računalo i bivaju iznenađeni crnim ekranom. Računalo bez OS-a jednostavno ne radi. Slijedi potraga za, naravno, piratskim verzijama programa: Windows, Office, Corel, Autocad, Nero i drugi. Kako bi te piratske verzije radile, skidaju sa sumnjivih web stranica crackove, programe koji uklanjaju softversku zaštitu, satima instaliraju i podešavaju računalo.
Pored toga što čine kazneno djelo, kada se instalacija dovrši, računalo radi sporo i nestabilno. Uzrok, zaraženo je virusima, trojancima i ostalom računalnom gamadi. Odlaze do obližnje informatičke tvrtke te bivaju iznenađeni – za očistiti računalo od nagomilanih virusa potrebno je nerijetko desetak sati. Cijena usluge može narasti i do 1000 kn. No čišćenjem virusa, ponovo se aktivira softverska zaštita pa je potrebno uložiti dodatnih tisuću, dvije kuna za originalni softver. Otac je iznenađen i razočaran što se uopće upustio u avanturu informatičke naobrazbe svoga juniora. K tomu, kada se radi o neiskusnom i neopreznom korisniku, nakon dva tri tjedna, ponavlja se zaraza virusima te valja proći cijeli proces iznova i pripremiti se ponovo na velike troškove."
- Najnoviji
- Najstariji
-
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona. -