Nakon deset godina od nominiranja projekta i šest godina od početka radova, zazvonilo je prvo školsko zvono u konačno izgrađenoj područnoj školi Blaž Tadijanović u Podcrkavlju. Ushićeni su učenici, sretni roditelji, a ni predstavnici lokalne vlasti i škole ne skrivaju zadovoljstvo. Premda jedna majka kaže kako je njezin sin navršio dvadeset godina, a išao je u peti razred kada je krenula gradnja nove škole, ipak sretna je, veli, zbog drugog djeteta koje se više ne mora zlopatiti u staroj neprimjerenoj školi ili svakodnevno autobusom putovati desetak kilometara u Podvinje.
Nitko pak do sada nije odgovorio na pitanje hoće li pokrenuti postupak zbog mogućih sumnjivih okolnosti davanja posla (gradnju škole i dvorane) tvrtki za koju se znalo da je u teškoćama.
Još prije mjesec dana škola je bila nespremna za useljenje, vlaga je dopirla do pola učioničkog zida, a predstavnici vijeća roditelja najavljivali su pravi prosvjed ukoliko resorno ministrastvo nešto ne poduzme. U međuvremenu je škola dobila uporabnu dozvolu i eto, dogodilo se čudo...
Dvjestotinjak učenika podcrkavačkog kraja nastavu će pohađati u jednoj smjeni i u novim prostorima. Od početka sam pratila gradnju nove škole koja se vrlo brzo našla u problemima, točnije našla se tvrtka Fenix kao odabrani izvođač radova obaju ministarstava - prosvjete (za gradnju škole) i regionalnog razvoja (za dvoranu).
A kada je škola prije četiri godine trebala krenuti s radom, Fenix je završio u stečaju s, kako kažu njegovi kooperanti, preko 30 milijuna duga prema državi i isto toliko prema drugim tvrtkama i radnicima.
Pretprošle godine, kad su prevareni kooperanti (Zlatko Štefančić, Zlatan Stjepanović...) prosvjedovali pred nedovršenom školom, po tko zna koji put, pozivali su nadležna državna tijela neka poduzmu nešto kako bi zaštitili poduzetnike koji žele pošteno raditi.
A onda je nova tvrka Watmont iz Vinkovaca završila 3,5 milijuna kuna vrijednu dvoranu dok je već "vlagom načetu" školu preuzela Kala (kažu u vlasništvu istih osoba kao i Fenix) i konačno privela kraju.
Otezanje s gradnjom, lokalni poznavatelji prilika pripisivali su isprepletenosti politike i pojedinačnih interesa u školi, tražeći neka institucije države odrade svoj dio posla.
"Projekt ove škole je 2007.godine bio nominiran prema sredstvima Svjetske banke, inicijalno s pet milijuna kuna, kao i u ostalih 70 škola u Hrvatskoj. No, zbog nespretnih okolnosti, propadanja tvrtke, uloženo je 11 milijuna" u rujnu prošle godine, za posjete Slavonskom Brodu, izjavio je pomoćnik resornog ministra Stipe Mamić.
Nitko pak do sada nije odgovorio na pitanje hoće li pokrenuti postupak zbog mogućih sumnjivih okolnosti davanja posla (gradnju škole i dvorane) tvrtki za koju se znalo da je u teškoćama.
"Svaki građanin koji ima spoznaju o bilo kakvoj inkriminaciji treba podnijeti prijavu, a državno odvjetništvo je dužno po njoj postupiti" zaključio je Mamić.
Prijave državnom odvjetništvu ne najavljuju ni oni koji su navodno znali za umiješanost privatnih interesa i politike. Očigledno, nikome nije važno što je škola građena tri puta duže od predviđenog roka i što je cijena gradnje udvostručena.
A gotovo sve to je iz nekih naših "proleterskih" džepova. Pa ako nitko nema nikakvu primjedbu - ni oni koji su kao državni dužnosnici vodili sve poslove oko izgradnje škole, niti oni koji će tu školu koristiti - nismo bolje ni zaslužili!
- Najnoviji
- Najstariji
-
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona. -