ALKOHOL je najveće zlo za pojedinca i društvo. Danas se proizvodi najviše od svih proizvoda, više i od brašna, ulja, šećera. Lanci koji proizvode alkohol danas su itekako utjecajni. Glavni sponzori velikih svjetskih događaja su upravo tvrtke koje se bave preradom ili proizvodnjom alkohola. Zanimljivo, na sportskim natjecanjima koja trebaju promovirati zdravlje, glavno reklamno mjesto zauzimaju proizvođači alkohola. Nije tako samo u svijetu, tako je i kod nas. Često su jedan od glavnih sponzora naše izabrane nogometne vrste upravo proizvođači alkohola. Zašto je alkohol toliko popularan, reklamiran i primamljiv za društvo?
Slavonski Brod aktivno se uključio u borbu protiv ovisnosti koji će trajati trideset dana. Zajednice klubova liječenih alkoholičara Brodsko-posavske županije će bogatim programom edukacija i predavanja pokušati ukazati na ovaj ozbiljan problem. Svakako da je ovo pohvalno i dobro. Ali postoji li ijedna zajednica, institucija, pa makar i pojedinac koji preventivno djeluje kako ne bi došlo do toga da imamo ovisnike koje moramo liječiti, a njihovo liječenje nije niti malo jeftino. Na kraju, sve to mi sami plaćamo.
Alkohol i ovisnost nisu samo osobni problem. To je jedna opasna epidemija koja ostavlja velike posljedice na pojedinca, ali isto tako i na obitelji i zajednicu općenito. Kada sve to znamo, dolazimo do jednostavnog pitanja – zašto prevencija alkoholizma rijetko ili skoro nikako ne zauzima istaknuto mjesto društvenih prioriteta?
Danas ne postoji društvo koje ne posjeduje kulturu veličanja alkohola. U gotovo svim društvima alkohol je simbol druženja, uspjeha, ženidbe, udaje, rođenja, pa i smrti. Teško možemo naći događaj koji ne preraste u pijanku. Alkoholiziranje nije samo društveno prihvaćeno, alkoholiziranjem se dokazuje punoljetnost, a često će i oni koji se možda ne osjećaju potpunim muškarcima s nekoliko čašica dokazivati kako su, zapravo, muškarčine. Djevojka koja se ne napije kada izađe u grad postat će predmet sprdnje i neće biti prihvaćena od društva. Ipak, mi smo mentalno duboko na Balkanu. Pa zašto bi i pokušali prevenirati alkoholizam?
Ozbiljni proizvođači alkohola ubiru milijarde i milijarde. S druge strane, svakoj državi veća prodaja alkohola donosi i veći priljev novca u državnu blagajnu kroz razna oporezivanja. Ovaj veliki lobi reklamiranjem svojih proizvoda na perfidan i ciničan način cilja najmlađu populaciju. Tako ćemo vidjeti njihove reklame u udarnim terminima na TV kanalima, recimo pred sami početak utakmice. Znaju oni sve naše slabosti. Zašto prevenirati alkoholizam kad je profitabilan za sve, osim za onoga koji ga konzumira?
Alkohol je jedan od vodećih uzroka zdravstvenih problema, bilo psihičkih ili fizičkih. Ali još nismo vidjeli da se u školama temeljito i sustavno obrađuju ove teme. Uz sve ovo, roditelji bez imalo obzira redovno piju pred svojim djecom. Očito misle kako kod svoje djece stvaraju „zdrave“ životne navike. A zašto bi preventivno djelovali kad nam je flaša draža od zdravog života?
Očito ne postoji društvo koje će se moći suprotstaviti ovoj opasnoj pošasti. Bojim se da nećemo dočekati vrijeme gdje ćemo vidjeti da je za jednu vlast prioritet prevencija alkoholizma.
Sve dok ne postoji ulaganje u temeljitu edukaciju o alkoholizmu, teći će potoci alkohola. Sve dok se ne postave stroga pravila za oglašavanje alkohola, naši će se mladi kupati u rijekama alkohola.
Ako država želi dobro svojim građanima, zar ne bi trebala više ulagati u podizanje svijesti o alkoholizmu, a ne samo profitirati na ljudskoj slabosti. I kao pojedinci, ali kao i društvo trebamo se zapitati zašto nijemo sve ovo gledamo, a posljedice trpe cijele generacije.
Ali zašto prevenirati alkoholizam ako nam je dobro kada nam je pomračen um?
- Najnoviji
- Najstariji
-
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona. -