Iako je donedavni sanacijski ravnatelj Opće bolnice 'Dr. Josip Benčević' iz Slavonskog Broda, Tihomir Biščević, dr.med. - ne svojom voljom - otišao s te funkcije, iza njega ostali su dugi repovi. Jedan od njih je i adaptacija - nominalno 78, a stvarno 65 metara kvadratnih - prostora invazivne kardiologije Internog odjela, jednog od bisera struke kojeg su brodski kardiolozi, godinama (i) nepotrebno, s nestrpljenjem čekali.
Prema Ugovoru od 26. svibnja 2015., u roku od 60 kalendarskih dana, za iznos od 1,87 milijuna kuna - dakle za 29.218 kuna, odnosno 3.855 eura, po metru kvadratnom, - izvođač radova trebao je investitoru predati uređen interijer, a nije.
Sredstva osigurana prije tri godine
Rijetki posjetitelji SBplus-a sjetit će se kako smo 7. ožujka 2013. godine pisali da je, taj dan u 14 sati, završen i zadnji sastanak održan u Ministarstvu zdravlja u Zagrebu na temu: Novi uređaji za invazivnu kardiologiju. Sredstava je bilo za četiri aparata, a kandidata tri puta više. Tada, po izlasku sa sastanka, ravnatelj brodske Opće bolnice „Dr. Josip Benčević", dr. sc. Milan Bitunjac i inicijator cijelog projekta, specijalist za kardiovaskularne bolesti, dr. sc. Đeiti Prvulović, bili su vrlo zadovoljni. Sav ozaren, Bitunjac nam je kazao kako će Slavonski Brod, tijekom te 2013. godine, dobiti novi aparat za invazivnu kardiologiju, vrijedan oko sedam milijuna kuna. Konačno, prastara oprema trebala je biti zamijenjena novom, najmodernijom iz tog područja.
U kojoj mjeri je odluka ministarstva bila opravdana da upravo Slavonskom Brodu kupi tako vrijedan aparat najbolje svjedoči činjenica da četvero interventnih kardiologa: Božo Vujeva, Krešimir Gabaldo,dr. sci. Irzal Hadžibegović i dr.sc. Đeiti Prvulović, godišnje, učine 900 procedura, a od 400 ugrađenih stentova čak tri četvrtine su u bolesnika s akutnim infarktom.
Natječaj za nabavku više aparata zatvoren je u prosincu 2013., a radilo se o ukupnoj investiciji od 36,7 milijuna kuna. Brodski koronarografski aparat plaćen je 6,75 milijuna kuna, a ministarstvo je osiguralo dodatnih milijun i pol kuna za građevinsko uređenje prostora u koji treba biti smješten novi suvremeni uređaj.
Nesposobna uprava brodske bolnice
Iako je procedura nabavke uređaja krenula istovremeno, u Zagrebu i Osijeku pušteni su u pogon još u rujna 2014. godine, a u Slavonskom Brodu nije niti u studenom 2015. Unatoč činjenici da je stari angiografski uređaj otkazao još u ožujku 2015. godine, zbog čega su bolesnici iz zapadne Slavonije dovedeni u nedopustivo opasan položaj.
Na izravan upit SBplus-a: zbog čega toliko kasni renoviranje prostora za koronarografski aparat? 1. aprila 2015., sanacijski upravitelj, Tihomir Biščević, odgovorio nam je: "Opća bolnica "Dr. J. Benčević" u svibnju 2014. provela je postupak odabira projektanta za predviđenu adaptaciju. U rujnu 2014., izabrani projektanti izradili su arhitektonski projekt. U listopadu 2014. vršene su manje korekcije projekta prema traženju stručnih službi Ministarstva zdravlja. Projekt je završen početkom studenog 2014. i predan Ministarstvu zdravlja na ishođenje suglasnosti. Suglasnost Ministarstva zdravlja izdana je 29. siječnja 2015. godine. Trenutno je u toku postupak izbora izvođača za predmetne radove, koji bi, prema gruboj procjeni, mogli trajati dva mjeseca, pa se nadamo instaliranju uređaja tijekom ljeta".
Budući da je, nakon ovog odgovora, sanacijski upravitelj Biščević prekinuo svaku komunikaciju s nama, nismo bili u mogućnosti izvještavati javnost o vrsti, dinamici i kakvoći radova. Tek, povremeno, uspjeli smo snimiti nekoliko fotografija, prije nego je Biščević smijenjen, a na njegovo mjesto, 20. kolovoza Vlada imenovala Ljepšu Rakas Vujčić, dr. med. za sanacijsku ravnateljicu.
Nova ravnateljica javne poslove ne radi tajno
Odmah po njezinu preuzimanju dužnosti, zamolili smo doktoricu Rakas Vujčić neka nam dopusti fotografirati proces rada na Internom odjelu te smo zatražili kopije ugovora temeljem kojih se radovi izvode. Sukladno Zakonu, a unatoč opstrukciji pravnika Bolnice, sanacijska ravnateljica dostavila nam je dva vrijedna dokumenta - ugovore o projektiranju i izvođenju radova - te gomilu nepotrebne dokumentacije koje je arhitekt priložio projektu kako bi on izgledao obimniji i složeniji.
Iz dokumentacije je vidljivo kako, Ugovorom o bagatelnoj nabavi, bez natječaja dakako, Biščević je sa svojim partijskim drugom, predsjednikom Gradske organizacije SDP-a Nova Gradiška, Vinkom Grgićem, 20. kolovoza 2014. godine, ugovorio 'Izradu projektne dokumentacije za uređenje prostora invazivne kardiologije' po cijeni od 133.892,50 kuna. Budući da se radi o prostoru, ustvari, veličine 64 metara kvadratnih, Grgić je za taj posao inkasirao 2.092 kune po metru kvadratnom. Za projektiranje, a ne za njegovu adaptaciju.
Kad novi SDP-ovci plagiraju stare HDZ-ovce
U kojoj mjeri su pretjerali - svojevremeni kandidat za predsjednika brodsko-posavskog SDP-a, Biščević, i aktualni predsjednik Gradske organizacije te stranke u Novoj Gradiški, Grgić (poznat po tome što nema dokaze o porijeklu svoje ogromne imovine) - vidljivo je iz činjenice da je jedna od najuglednijih brodskih arhitektica, taj isti posao, nudila uraditi za tri puta manju cijenu - 45 tisuća kuna, odnosno za 703 kune po metru kvadratnom.
Ugovoru o javnoj nabavi za građevinske radove na uređenju interijera prostora za invazivnu kardiologiju prethodila je zakonom propisana procedura. Prema informacijama do kojih je došao SBplus, taj dio posla odrađen je u skladu s ovdašnjom praksom.
Mada nitko ne zna zbog čega je adaptacija 64 m2 prostora invazivne kardiologije trajala, bezmalo, duže nego izgradnja 37 tisuća metara kvadratnih trgovačkog centra Colosseum u Slavonskom Brodu', saznali smo koliko dugo je trebalo trajati to uređenje i koliko je koštalo.
Prema Ugovoru od 26. svibnja 2015., kojeg su potpisali: u ime investitora Tihomir Biščević, a u ime izvođača radova, Deltron d.o.o. iz Splita, Ivica Bašić, u roku od 60 kalendarskih dana, za iznos od 1,87 milijuna kuna - dakle za 29.218,75 kuna po metru (3.855 eura) - izvođač radova trebao je investitoru predati uređen interijer. Što je vrlo povoljno, ako se uspoređuje s engleskim atomskim skloništem.
Još nije gotovo i ne zna se ka'će
Trebao je ali nije. Zbog toga, Aneksom ugovora od 14. rujna 2015., obećao je to učiniti "do 21. listopada".
Do 20. studenog, Siemens bi trebao završiti montažu aparata. Potom slijedi ishođenje uporabnih dozvola i obuka osoblja. A, hoće li Đeiti, zamjenik ministra, prim.mr.sc. Marijan Cesarik... ili tko već, do Božića (ove godine) presjeći vrpcu na ulaznim vratima najskuplje uređenih 64 metra kvadratna Opće bolnice dr. Josip Benčević, ostaje vidjeti.
Dakako, konzekvence za suspektno i diletantsko vođenje bolnice vidjeti nećemo.
- Najnoviji
- Najstariji
-
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona. -
Komentirajte prvi!
Trenutno nema komentara, napišite prvi komentar i pokrenite raspravu.
-