SLAVONSKI BROD – Grad Slavonski brod, na svojim službenim stranicama, najavio je mogućnost realizacije projekta Gradski zeleni vrtovi kojim bi zainteresirani građani dobili mogućnost vrtlariti na 'vlastitim' gredicama. 'Vlastitim' jer, zapravo, radi se o gradskom zemljištu na Jelasu koje bi trebalo, na odgovarajući način, biti isplanirano i na kojem bi bile određene gredice koje bi građani dobili u smislu ograničenog, uvjetovanog posjeda. Za sada, Grad Slavonski Brod, slično iskustvima drugih gradova, jedino uvjetuje organsko vrtlarenje, odnosno potpunu zabranu korištenja umjetnih gnojiva i pesticida koji nisu na prirodnoj, ekološkoj osnovi.
Želi li promicati ideje zajednice i održivosti, grad treba imati i urbane javne vrtove.
Uklopljenost u socijalnu politiku
Gradski vrtovi nisu nikakva novost. Širom svijeta, ali i u susjednoj Sloveniji urbani društveni vrtovi jako dobro se uklapaju socijalnu politiku gradova. Ne radi se samo o politici u kojoj su gradske parcele isključivo sredstvo ili neka vrsta socijalne pomoći. Grad Maribor, u Sloveniji, prepoznao je da, želi li promicati ideje zajednice i održivosti, grad treba imati i vrtove pa su, u okviru projekta Maribor europska prijestolnice kulture 2012., za što su dobili i sredstva Europske unije, u Mariboru napravili gradske vrtove. Slični vrtovi postoje i u mnogim europskim gradovima, a kod nas u Varaždinu, Ivanić-Gradu i Koprivnici, a Zagreb, od ove godine ima čitavu mrežu od sedam gradskih vrtova.
Ideja u kojoj je više različitih elemenata
Ideja održivosti je bitna, a u nju je uklopljeno više elemenata – od ekonomske isplativosti proizvodnje koja zadovoljava značajan dio potrebe za svježom hranom stanovništva, do ekološkog sadržanog ne samo u organskoj proizvodnji a, time, i smanjenja ukupne uporabe pesticida i mineralnih gnojiva, nego i u lokaliziranoj proizvodnji kojom se, unatoč povećanoj potražnji, smanjuje i potrošnja fosilnih goriva jer je proizvodnja hrane, u značajnoj mjeri, lokalizirana.
Gradski vrtovi, u praksi, funkcionirali bi u smislu iznajmljivanje ili ustupanje zemljišta za obrađivanje, dok kod koncepta društvenog vrta oni podrazumijevaju formiranja vijeća vrta koje bi vrtom i zajednički upravljalo.
U Slavonskom Brodu, kao i u drugim nekim gradovima, individualno vrtlarenje na neurbaniziranim javnim gradskim površinama nije novost, ali bi ovom inicijativom, iz svojevrsnog gerilskog oblika, trebalo prijeći u institucionalizirani oblik i tu se odmah nameće dvojba: javni (društveni) ili gradski zeleni vrtovi!? U čemu je razlika?
Gradski vrtovi, u praksi, funkcionirali bi u smislu iznajmljivanje ili ustupanje zemljišta za obrađivanje, dok kod koncepta društvenog vrta oni podrazumijevaju formiranja vijeća vrta koje bi vrtom i zajednički upravljalo te, u odnosu na vlasnika zemljišta, Grad, predstavljalo ovlaštenika svih korisnika.
Najbolji društveno-inovativni projekti u regiji
No, oblik zajedničkog upravljanja zajedničkim dijelovima i infrastrukturom kroz vijeće nije jedini mogući oblik svrsishodnog i demokratskog načina upravljanja – moguće je organiziranje korisnika kroz udrugu građana. Upravo tako je udruga Gredica u Varaždinu, projektom Čudesni vrtovi, priskrbila domaća i međunarodna priznanja, a prije par mjeseci, u Beču, na natječaju za dodjelu Međunarodne nagrade za društvene inovacije SocialMarie, projekt je izabran među tri najbolja društveno-inovativna projekta u regiji. Slično djeluje i udruga Kopriva iz Koprivnice.
Na taj način, već u početku se mogu osigurati određena sredstva iz EU fondova, a takav projekt nije bez financijskih izazova. Naime, ne mogu se samo na nekoj ledini, ili šipražju, iskolčiti parcelice i sve prepustiti samoinicijativi građana-korisnika. Vrtovi moraju imati zajedničke vrtne kućice za alat i pribor, odmorišne klupice, putove i stazice, igralište za malu djecu, vodu za zalijevanje, zajednički prostor za bio-otpad… Međusobno razumijevanje, razmjena iskustava i pomoć jednih korisnika drugima razvijat će se sami po sebi.
Za oživotvorenje ideje na optimalan način, pored propitkivanja interesa građana, građanima bi valjalo ponuditi i oris cijeloga projekta u kojem bi u lokalne uvjete bila implementirana najbolja iskustva gradova koji već imaju takve vrtove.
Širi socijalni pristup
Smisao takvih vrtova ne bi smio biti isključivo u vrtlarenju, bilo ono hobi, jedan vid rekreacije i ma koliko uključivali vid pomoći građanima u situaciji sve skuplje hrane a sve manje novaca. Korištenjem zajedničkih dijelova vrta do izražaja bi došao širi socijalni pristup koji bi se ostvarivao već i samom boravku na otvorenom, druženjem, a uključivanjem djece iz brodskih škola, prostor gradskih zelenih vrtova mogao bi biti idealan prostor za razonodu i edukaciju. Ako se radi o javnim površinama, stanovnici koji nisu nužno tražili parcelu trebali bi biti dobrodošli u zajednički dio vrta, a time bi se ostvarila i funkcija stvaranje čvršćih veza sa stanovnicima, u najmanju ruku, okolnih naselja.
Dakle, zaključno, kao pasionirani vrtlar, mogu reći kako ideja gradskih zelenih vrtova i inicijativa Grada za njihovim formiranjem, iako još uvijek, bar meni, prilično maglovita, apsolutno jest za pozdraviti. Ali - za njeno oživotvorenje, na optimalan način, pored propitkivanja interesa građana, građanima bi valjalo ponuditi i oris cijeloga projekta u kojem bi u lokalne uvjete bila implementirana najbolja iskustva gradova koji već imaju takve vrtove. Ta iskustva pretežu prema javnim u odnosu na gradske.
- Najnoviji
- Najstariji
-
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona. -
Stipe13.10.2013. u 10:51
Citiram: "Vrtovi moraju imati zajedničke vrtne kućice za alat i pribor, odmorišne klupice, putove i stazice, igralište za malu djecu, vodu za zalijevanje, zajednički prostor za bio-otpad… Pođemo li kod spontanih akcija definirati što sve nešto mora imati, zazivati neki... Prikaži sve pravni, državni red, onda će to otići do vraga. Ono što mora ostati je spontanost bez države i policije. Što se eventualnih problema tiče, oni nastaju zbog dvije političke, kulturološke i mentalne Hrvatske i pravo je rješenje davno prepoznao naš prvi predsjednik: zamjena stanovništva. Evo ja predlažem prvi korak: pošaljimo Srbima Tomislava Karamarka za Čedu Jovanovića.
-
homebox13.10.2013. u 10:32
@ manemoj... sve navedeno je točno. Međutim, što je alternativa? Moramo li se mi pomiriti s uvjerenjem da smo takvi kakvi smo ili moramo početi mjenjati taj svoj mentalitet? Znam primjer jedne srednje škole gdje su učenici godinama sustavno šarali... Prikaži sve zidove po hodnicima. Godinama se popravljalo i oličilo minimalno koliko treba ali se šaranje nastavljalo. Novi je ravnatelj odlučio oličiti školu u tri kvalitetnije boje s lijepim tonovima. Očekivala se nova "agresija" na zidove ali ništa od toga. Zidovi su više od dvije godine lijepi i bez ikakvog šaranja ili oštećenja. Lijepo i uredno pomalo šokira one koji uništavaju. Gdje je najveća agresija vandala u gradu? Meni se čini na napuštenim i ruševnim zgradama (kao hotel "Park" i sl.) Sve što je lijepo i korisno moramo sustavno zastupati i provoditi. Naravno da će biti onih koji će i dalje retrogradno djelovati, ali ih moramo "umoriti" svojim zalaganjem za boljim, lijepšim i korisnijim.
-
manemoj12.10.2013. u 15:25
Citiram: "Vrtovi moraju imati zajedničke vrtne kućice za alat i pribor, odmorišne klupice, putove i stazice, igralište za malu djecu, vodu za zalijevanje, zajednički prostor za bio-otpad… Međusobno razumijevanje, razmjena iskustava i pomoć jednih korisnika drugima razvijat će se sami... Prikaži sve po sebi". Hahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahaha, Hahahahahahahahahahahahahahahaha!! Ovo bi bilo baš kao u onoj latinskoj staroj: "Margaritas ante porcos"!! Kad biserje bacaš pred svinje!! Tako bi ja to protumačio!! Bunkeri..sine, bunkeri..oni albanski od Envera Hodže...da ne može razbit, odnijet, demolirat, pošarat....tako će morat napravit te kućice sa alatom..a unutra će morat postavit 5 zaštitara!!
-
manemoj12.10.2013. u 15:19
Moram priznati da je i mene dobro nasmijao tekst ispod ovog podnaslova "Širi socijalni pristup"!! ;-) To tako utopijski zvuči da se čovjek, poznavajući dobro mentalitet naših građana može samo dobro nasmijati i pomisliti da je cijeli podnaslov zapravo sarkazam... Prikaži sve i ironija!! ;-) Meni prvo što pada na pamet...je..tko kontolira te vrtove, da se u njima ne koriste ekološki neprihvatljive tvari, sredstva itd...drugo, tko čuva taj prostor od nametnika raznih vrsta kojima danas nije problem povadit 10 vreća krompira iz tuđeg vrta.....!!?? Mislim..ono..kad čovjek hoće realizirati neke ideje i projekte na brdovitom Balkanu, prvo mora krenuti od osnovnih problema...a to je kako nešto sačuvat od uništenja, krađe, demoliraja i dobro poznatog hrvatskog jala te zavisti!!
Prikaži sve komentare
-