Slavonski Brod očito će doživjeti kulturni preporod ili renesansu. Ni manje ni više, u Slavonski Brod stiže Vladimir Šeks koji će svojom promocijom knjige kulturno uzdignuti ovaj grad. Ovakav događaj može se smatrati kulturnim događajem godine, kako pročitah na jednom lokalnom portalu.
U Lijepoj našoj, a i u Slavonskom Brodu, rijetki su oni koji vole i žive kulturu. Kultura je postala rat izgubljenih duša. A te izgubljene duše odavno su se prestale nadati pobjedi u tom ratu.
Kultura i nekultura nikad nisu bili antipodi. Antipodi su, recimo, crno – bijelo, toplo – hladno. Ako nam je hladno, na neki način ćemo se ugrijati.
Ali ako smo nekulturni, kultura nas neće promijeniti, pa čak ni dolazak vrlog kulturnjaka Vladimira Šeksa.
Valjda je kultura samo poklon onim kulturnim, a nekulturni to ne mogu razumjeti. I nije kultura za svakoga, posebno nije za one nekulturne.
A složit ćemo se, nekulturni skoro nikad i ne traže kulturu. Ali i nametanje kulture je nekulturan čin.
Što je danas kultura kod nas?
Kultura bi trebala biti cjelokupno društveno naslijeđe grupe ljudi, odnosno naučeni obrazac mišljenja, osjećanja i djelovanja te grupe, zajednice ili društva. Riječ kultura dolazi iz latinskog „colere", a značilo bi nastanjivati, uzgajati, štiti, štovati.
U Lijepoj našoj, a i u Slavonskom Brodu, rijetki su oni koji vole i žive kulturu. Kultura je postala rat izgubljenih duša. A te izgubljene duše odavno su se prestale nadati pobjedi u tom ratu.
I sada ćemo tražiti krivca. Uzalud je tražiti krivca, nećemo ga naći, jer mi ćemo za sebe reći da smo narod kulture. Krivac, dakle, ne postoji.
A još kad bi spomenuli i odnos društva i države prema umjetnicima, operi, kazalištu, muzejima, autorima knjiga?
Mnogi se sjećaju kakva je kultura bila u bivšoj nam državi. Možda smo tada bili nekulturniji, ali nam je kultura bila bolja. Danas smo kulturni, ali kulturu skoro da i nemamo.
Devedesetih godina prošlog stoljeća započela je kontrarevolucija u zemljama bivše nam države, a samim time i kultura nije bila imuna takvim događajima.
U skoro svim državama klerikalci i nacionalisti preuzeli su sve poluge u društvu, pa samim time i kulturu. Nismo zaboravili da smo imali ministra kulture koji nije uopće skrivao svoje revizionističke stavove i ideje kako bi u potpunosti ugasio svaki oblik otpora neovisnoj sceni.
Možda će nas spektakularno najavljeni kulturni događaja u Slavonskom Brodu i promocija knjige u Gradskoj knjižnici, 10. ožujka, kulturno uzdići, pa će za one koji Slavonski Brod kasabom zovu, ovaj događaj naš grad bar promaknuti u varošicu.
Umberto Eco, čuveni talijanski književnik, koji je za sobom ostavio veliko kulturno i književno naslijeđe, rekao je: „Tko ne čita živi samo jedan život."
Iako se se smatramo kulturnim narodom, nije na odmet znati da kulturno uzdizanje, a posebno čitanje, poboljšava naš vokabular, širi našu perspektivu, upoznaje nas s novim idejama.
Dok smo još djeca, aktivnije smo uključeni u procese čitanja. S vremenom, kada završimo svoje obrazovanje i nastavimo s postizanjem ciljeva u karijeri, sve manje čitamo.
Kulturnim strmoglavljenjem i nečitanjem nećemo stjecati nikakva nova znanja i spoznaje, naš vokabular postajat će sve siromašniji, a sposobnost rasuđivanja postajat će sve slabiji.
Kada je u pitanju čitanje u Lijepoj našoj, najviše se čita u Zagrebu, Primorju i Dalmaciji. A najmanje - pogodit ćete - u Slavoniji. Možda sve bude drugačije nakon „kulturnog događaja godine", kojem se svi tako veselimo i radujemo.
Veliki kulturni događaj u Slavonskom Brodu, možda je najbolje opisao jedan čitatelj na društvenim mrežama: „Kulturni? Ode nam i to malo rakije što imamo u šteku."
- Najnoviji
- Najstariji
-
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona. -